تاسیس اقامتگاه های بومگردی در  شهرهای کم جمعیت  در اولویت است

اصفهان-مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان گفت: روستاها و شهرهایی با بافت تاریخی که جمعیت آنها کمتر از ۲۰ هزارنفر است در اولویت صدور مجوز برای تاسیس اقامتگاه های بومگردی استان اصفهان قرار دارند.

فریدون الله یاری در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه واحدهای اقامتی بوم گردی جذابیت گردشگری برای گردشگران داخلی و خارجی فراهم می‌کند، اظهار داشت: اولین اقامت گاه‌های بوم گردی در استان اصفهان دایر شده است و تا امروز ۴۳۰ مجوز برای واحدهای بوم گردی در استان صادر شده است.

وی افزود: از تعداد ۴۳۰ واحد بوم گردی به عنوان موافقت اصولی بالغ بر ۳۰۰ واحد به بهره برداری رسیده است.

توزیع متوازن واحدهای اقامتی بوم گردی در استان اصفهان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه سعی می‌شود واحدهای اقامتی بوم گردی به صورت متوازن در سطح استان اصفهان توزیع شود، ابراز داشت: روستاها و شهرهایی با بافت تاریخی که جمعیت آنها زیر ۲۰ هزارنفر است در اولویت صدور مجوز جهت توسعه اقامت گاه‌های بوم گردی است.

وی افزود: اقامت گاه‌های بوم گردی برای توسعه گردشگری در مناطق کمتر برخوردار و همچنین توسعه اکوتوریسم در نظر گرفته شده تا با معرفی فرهنگ‌های بومی و ظرفیت‌های محلی بتوان گردشگری خلاق را در استان اصفهان تقویت کرد.

الله یاری با تاکید بر اینکه منظور از واحدهای اقامتی بوم گردی تبدیل شدن خانه‌های تاریخی به مراکز مذکور نیست، تصریح کرد: خانه‌های تاریخی که در شهرها به مراکز بوم گردی تغییر کاربری می‌دهند با عنوان اقامتگاه‌های سنتی، هتل‌های سنتی و هتل بوتیک‌ها شناخته می‌شوند این در حالی است که خانه‌های تاریخی بزرگ‌تر با ظرفیت اقامتی بیشتر و با بناهای فاخر می‌تواند با عنوان اقامت گاه‌های بوم گردی راه اندازی شود.

بودجه‌های دولتی کفاف نگهداری و حفاظت بناهای تاریخی اصفهان را نمی‌دهد

وی افزود: تعداد بسیاری از بناهای تاریخی در استان اصفهان وجود دارد که بودجه‌های دولتی کفاف نگهداری و حفاظت آنها را نمی‌دهد و از سوی دیگر بخش خصوصی هم در راستای نیل به اهداف اقتصادی سرمایه گذاری می‌کند؛ بنابراین با بهره برداری این بناها در فرایند اقامت گاه‌های بوم گردی، می‌توان از متروک و مخروبه شدن این بناها جلوگیری کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه واحدهای اقامتی بوم گردی توانسته رضایت گردشگران داخلی و خارجی را به همراه داشته باشد اظهار داشت: نظارت بر اقامت گاه‌های بوم گردی مانند سایر واحدهای اقامتی در همکاری مشترک با اداره اماکن نیروی انتظامی و طی شدن صلاحیت صاحبان بوم گردی با تجهیز بناها همراه است.

تشکیل جامعه اقامت گاه‌های بوم گردی در اصفهان

وی افزود: با افزایش تعداد واحدهای اقامتی بوم گردی، «جامعه اقامت گاه‌های بوم گردی» شکل گرفته است که با تشکل یابی و نظارت‌های صنفی زیر نظر مستقیم سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به اهداف مورد نظر را دنبال خواهد کرد.

کد خبر 4667845

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 16 =