معاونت حقوقی ریاست جمهوری نقش زیادی در قانونمنداری دارد

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه معاونت حقوقی ریاست جمهوری نقش زیادی در قانونمنداری دارد، گفت: دولت و دولتمردان باید راهبر و نگهبان قانون باشند.

به گزارش خبرگزاری مهر، لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهوری در دیدار با رئیس قوه قضائیه گفت: نظارت بر اجرای قانون نباید برای مدیران احساس نا امنی ایجاد کند.

وی در این دیدار با اشاره به وجوه مشترک قابل توجه فعالیت‌های معاونت حقوقی و قوه قضائیه اظهار کرد: در زمینه‌های مشترک فعالیت دو دستگاه، مثل موضوعات دستورالعمل احیای حقوق عامه، حقوق شهروندی، تنقیح قوانین، تنظیم لوایح قضائی، حقوق اساسی و امثال آن، ظرفیت‌های همکاری گسترده‌ای وجود دارد.

جنیدی اضافه کرد: لازم است موضوع و وضعیت زندانیان مورد توجه جدی تر قرار گیرد. همچنین اعمال مجازات برای افراد زیر ۱۸ سال با استناد به ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی، با توجه به اینکه این افراد به اقتضای سن و میزان رشد فکری، آنچنان که باید ارزش حیات را درک نمی‌کنند، پیشنهاد می‌کنیم استعلام از پزشکی قانونی برای احراز رشد با صدور بخشنامه‌ای اجباری شود.

وی با تشکر از قضاتی که پرونده‌های مربوط به اختلافات دستگاه‌های اجرایی را با استناد به قاعده عدم صلاحیت به خود قوه مجریه ارجاع می‌دهند، بر ضرورت توجه بیشتر قوه قضائیه به این امر تاکید کرد و گفت: در موضوع نظارت بر اجرای قانون نیز بهتر است به گونه‌ای عمل شود که این نظارت‌ها به احساس عدم امنیت کاری برای مدیران تبدیل نشود.

جنیدی با اشاره به ضرورت بازنگری در سیاست‌های اداره اموال عمومی و نفایس محلی در کشور بر اهمیت اجرای قوانین، تناسب مجازات‌ها و دقت دراجرای احکام مربوط، تاکید کرد.

وی در ادامه در ارتباط با مشکلات ناشی از تبصره ۴۸ قانون آئین دادرسی کیفری در ارتباط با چگونگی انتخاب وکلای دادگستری در پرونده‌های امنیتی و جرایم سازمان یافته، ضمن بر شمردن برخی مشکلات این تبصره، پیشنهاد حذف یا دست کم اصلاح آن به شکلی که ناظر بر افراد خاص نباشد را مطرح کرد.

معاون حقوقی رئیس جمهوری پیشنهاد داد: وکلاء موضوع این تبصره تا زمان حذف یا اصلاح متن بر اساس شاخص‌های معین و ملاک‌های کلی تعیین و بر اساس تمایل آنها به همکاری در این زمینه، انتخاب شوند.

رئیسی: معاونت حقوقی ریاست جمهوری نقش زیادی در قانونمنداری دارد

آیت الله سید ابراهیم رئیسی در این دیدار با بیان اینکه معاونت حقوقی ریاست جمهوری نقش زیادی در قانونمنداری دارد، گفت: دولت و دولتمردان باید راهبر و نگهبان قانون باشند و هر چه شما بر قانونمداری تاکید کنید، از آن استقبال می‌کنیم.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به اینکه تنقیح قوانین یکی از زمینه‌های مشترک فعالیت قوه قضائیه و معاونت حقوقی ریاست جمهوری است، افزود: حجم قوانین کشور بسیار زیاد است و یکی از کارهای مهم انجام دقیق و سریع‌تر تنقیح است.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه عمیقاً باور دارم که اختلافات دستگاه‌های اجرایی باید در خود قوه مجریه حل و فصل شود، اظهار داشت: در تمام دوران مسئولیت‌های مختلفی که در قوه قضائیه داشتم، در عمل پیگیر ارجاع موضوع حل و فصل اختلافات دستگاه‌های اجرایی به خود قوه مجریه بوده ام و در مسئولیت جدید نیز به طور جدی پیگیر و حامی این سیاست هستم.

وی با اشاره به بخشی از سخنان معاون حقوقی رئیس جمهوری مبنی بر اینکه تبصره ماده ۴۸ قانون آئین دادرسی کیفری مشکل مشترک هر سه قوه است، با بیان اینکه پیگیر اصلاح این تبصره هستیم، تصریح کرد: درباره موضوع حقوق عامه که مطرح شد نیز، حتماً بخشنامه آن مورد بازنگری قرار خواهد گرفت. با توجه به اینکه در آستانه برگزاری انتخابات قرار داریم، باید هر سه قوه بیش از گذشته بر قانونمداری تاکید و عمل کنیم و قوه قضائیه در این راستا آماده همکاری همه جانبه است.

رئیسی پیشنهاد داد کارگروهی برای مدیریت و تنظیم همکاری دو دستگاه در زمینه حوزه‌های فعالیت مشترک، زیر نظر معاونت حقوقی قوه قضائیه تشکیل شود.

کد خبر 4674733

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 8 =