موزه ای بنام شیخ اشراق در سهرورد بنا شود

حجت الله ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران از بازنویسی ۸ اثر داستانی سهروردی و چاپ آن خبر داد و اظهار امیدواری کرد که موزه ای بنام شیخ اشراق در سهرورد بنا شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الله ایوبی دوشنبه ۷ مرداد در همایش ملی «حکمت اشراق در پرتو آثار شیخ شهاب الدین سهروردی» در شهر سهرورد زنجان اظهار داشت: امروز با عشق و علاقه به سهرورد آمدیم و میهمانان ما که از سوریه آمدند نیز از این سفر استقبال کردند.

وی یادآور شد: از اعضای شورای شهر، فرماندار و شهردار و روحانیون، دکتر نصیری و دکتر بلخاری، دکتر سبوطی و دیگر اساتید که در معرفی چهره شیخ اشراق زحمات فراوان کشیده اند تقدیر می کنم.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو_ایران تصریح کرد: کار کارستان را سهروردی کرد و با ۳۸ سال سن ده ها اثر از خود بجای گذاشت. آثاری که وقتی به فرانسه ترجمه شد همه دنیای غرب را تحت تأثیر قرار داد تا جایی که هانری کوربن گفت من با سهروردی به شرق سفر کردم.

ایوبی ادامه داد: در تلاش برای معرفی این کار کارستان هنوز موفق نبودیم، اما امسال آن اتفاق مهم افتاد و در سال آخر تجلیل از سهروردی توسط یونسکو، چند اقدام کوچک پرمعنا انجام شد.

وی در این باره توضیح داد: چهره زیبایی از شیخ شهاب الدین سهروردی طراحی شد و تیمی از همه بزرگان و سهروردی شناسان با استناد به نظرات و مکتوبات، پرتره شیخ اشراق را طراحی کردند و این مهم توسط علیرضا آسانلو به سرانجام رسید.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو_ ایران اظهار امیدواری کرد موزه ای بنام شیخ اشراق در سهرورد بنا شود.

ایوبی تصریح کرد: چهره طراحی شده از شیخ اشراق قابل قبول است و همه بزرگان این چهره را پسندیدند. سردیس شیخ شهاب الدین سهروردی نیز به اتمام رسیده و به زودی یک نسخه از آن در سهرورد نصب می شود.

وی در ادامه از بازنویسی ۸ اثر داستانی سهروردی و چاپ آن خبر داد و گفت: این فیلسوف می دانست باید با زبان قصه مسائل را بیان کند.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو_ ایران از برپایی همایش شیخ اشراق که از امروز دوشنبه ۷ مرداد آغاز شده خبر داد و افزود: این همایش فردا سه شنبه در تهران از ساعت ۱۵ در محل انجمن مفاخر ادامه می یابد.

ایوبی با تقدیر از زحمات دکتر بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی عنوان کرد: خلاصه مقالات رسیده به همایش شیخ اشراق چاپ و برنامه های خوبی برای این همایش درنظر گرفته شده است. شیخ اشراق که از شرق آمده، پیام آور نور و روشنایی است و از گذر این نور و امید، احساس خوب و امید به انسان می رسد.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو_ ایران تصریح کرد: این سال بهانه ای بود و کسی نمی تواند سهروردی را فراموش کند و آغاز دوران انجام فعالیت های بزرگ برای شیخ اشراق آغاز شده است.

ایوبی همچنین از حضور معاون فرهنگ سوریه و هیات همراه وی تقدیر کرد.

در ادامه این مراسم از کسانی که در راستای معرفی هرچه بهتر شیخ اشراق تلاش کردند تقدیر شد.

همچنین میهمانان و حاضران در انتهای این مراسم از منزل منسوب به شیخ اشراق دیدن کردند.

کد خبر 4679413

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 1 =