تأسیس آزمایشگاه نانو در یکی از دانشگاه‌های عراق

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران از تأسیس آزمایشگاه نانو در دانشگاه مستنصریه عراق خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سید محمودرضا آقامیری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران با هیأتی از دانشگاه مستنصریه عراق دیدار و گفتگو کرد.

وی در این جلسه گفت: دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران با ۳۲۰ هزار دانشجو، ۶ هزار عضو هیأت علمی، ۷ هزار استاد مدعو در رشته‌های مهندسی، علوم انسانی، پزشکی، هنر، کشاورزی، علوم پایه در ۲۳ شعبه در تهران و شهرهای اطراف تهران بزرگترین دانشگاه آزاد اسلامی استانی در کشور است.

آقامیری با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی با دانشگاه‌های مختلف دنیا همکاری‌های علمی خود را در تبادل استاد، دانشجو و طرح های مشترک علمی آغاز کرده است، افزود: امیدواریم بتوانیم با دانشگاه مستنصریه که از دانشگاه‌های بزرگ عراق است، همکاری علمی خوبی داشته باشیم.

تاسیس «آزمایشگاه نانو» توسط دانشگاه آزاد استان تهران

وی در ادامه از تاسیس «آزمایشگاه نانو» توسط دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران در دانشگاه مستنصریه عراق خبر داد و گفت: یکی از مأموریت های دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران تاسیس "آزمایشگاه نانو " در عراق است و ما این آمادگی را داریم تا تجهیزات مربوطه را با استفاده از توان داخلی و تجهیزات ساخت داخل ایران فراهم کنیم. سعی داریم تیم تخصصی را هر چه سریعتر جهت تأسیس آزمایشگاه نانو به عراق اعزام کنیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران همچنین به ۴۰ برنامه علمی در سطح دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و افزود: کلیه طرح های تحقیقاتی باید مطابق با این برنامه‌ها باشد.

وی تصریح کرد: ۱۰ برنامه علمی با محوریت «دریا، محیط زیست، صنعت و سلامت، صنعت و تجارت، سالمندان، ورزش، اعتیاد، حمل و نقل، انرژی و مواد» به دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران اختصاص یافت و هر واحد دانشگاهی مسئولیت اجرای یکی از این برنامه های علمی را دارد. بر مبنای این ۱۰ برنامه علمی، حدود ۱۲ هزار زمینه پژوهشی براساس نیاز ذینفعان استخراج شده است.

همکاری مشترک در حوزه محیط زیست و دریا با عراق

آقامیری تأکید کرد: در دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران تاکنون توانستیم در موضوع محیط زیست، دریا، حمل و نقل فعالیت مشترک خوبی با دانشگاه مستنصریه داشته باشیم و در هر تخصصی که دانشگاه دولتی مستنصریه نیاز داشته باشد، ما آمادگی لازم جهت معرفی اساتید متخصص را داریم.

پروفسور بشار رئیس دانشکده دانشگاه دولتی مستنصریه عراق  اظهار داشت: در راستای امضای تفاهم‌نامه با وزارت آموزش عالی عراق، فی ما بین دکتر محمدمهدی طهرانچی و وزیر آموزش عالی عراق در ماه فوریه و پاسخ زود هنگام دانشگاه مستنصریه، سعادتمند هستیم امروز در خدمت جمهوری اسلامی ایران باشیم و برای اطلاع یابی این جنبش علمی که در ایران و به خصوص در دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد به ایران سفر کردیم.

بشار اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران اساتید شایسته‌ای دارد. پژوهش های بزرگ علمی در آن انجام شده است. دستگاه ها و تجهیزات مدرنی دارد که ساخت کشور ایران است و ما بسیار مشتاق هستیم تا با این دانشگاه همکاری مشترک داشته باشیم.

وی تبادل اعضای هیأت علمی، انجام تحقیق و پژوهش‌های مشترک علمی، تبادل دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی و همچنین دیدارهای مشترک، چاپ مقالات در مجلات معتبر دانشگاه عراق را از جمله همکاری های مشترک دو دانشگاه اعلام داشت.

رئیس دانشکده علوم دانشگاه مستنصریه در بخش دیگری از سخنان خود به صورت اجمالی به معرفی دانشگاه مستنصریه عراق پرداخت و گفت: دانشگاه مستنصریه عراق ۴۰ هزار دانشجو، سه هزار و ۲۰۰ عضو هیأت علمی و ۱۳ دانشکده شامل رشته‌های پزشکی، داروسازی، مهندسی، علوم، دندانپزشکی، علوم سیاسی، حقوق، اقتصاد، گردشگری و همچنین ۶ پژوهشکده سرطان شناسی، دیابت، بیماری های خونی و ... دارد که بزرگ ترین دانشگاه عراق است.

بشار تصریح کرد: دانشگاه مستنصریه ۴۰۰ استاد تمام دارد و هر عضو هیأت علمی براساس قوانین دانشگاه موظف است مقالاتی معتبر در سطح جهانی داشته باشد.

کد خبر 4686180

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 1 =