لزوم استفاده از ظرفیت جوانان/ مشکلات اقتصادی مردم حل شود

بوشهر - تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت جوانان و تلاش برای حل مشکلات اقتصادی مردم از مسائل مهم مطرح شده در نماز جمعه سیراف، آبدان و بردخون بود.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام صادق عاشوری در نماز جمعه سیراف اظهار داشت: پیشرفت علمی سودمند برای کشور، با نگاه انقلابی و مبتنی بر تفکر اسلامی امکانپذیر است و باید جوانان نخبه، هدف اصلی خود را رسیدن به مرزهای دانش و فناوری و جلو بردن این مرزها، قرار دهند.

وی اضافه کرد: مسیر نخبگانی، مسیر بی‌انتهای تلاش و پیشرفت است، بنابراین کسب مدال نباید به عنوان پایان این راه و متوقف شدن ظرفیتها و استعدادهای نخبه، تلقی شود. مهمترین وظیفه نسل جوان نخبه، علاوه بر ادامه پرشتاب مسیر موفقیت آمیز علمی، جلو بردن مرزهای دانش و فناوری است.

امام جمعه سیراف بیان کرد: اکنون انتظار این است که جوانان نخبه و نسل بعدی، صدها مورد مانند نانو و پدیده های ناشناخته علمی زیست فناوری را کشف کنند و فقط به ادامه مسیر پیشرفت علمی بسنده نشود.

وی خاطرنشان کرد: باید جوانان نخبه با کار و تلاش و پشت سر گذاشتن مشکلات، بر ظرفیت وجودی خود بیفزایند و بدون توقف، مسیر پیشرفت را ادامه دهند.

عاشوری ادامه داد: تفکر انقلابی و اسلامی و بصیرت را در خود تقویت کنید چرا که بدون این نگاه، پیشرفتی به سود کشور ایجاد نخواهد شد. همچنین ارتباط قلبی با خداوند و توکل و استمداد از او را فراموش نکنید.

وی گفت: مشکلات نباید جوان را متوقف و ناامید کند، زیرا ناامیدی، سمّ است و اگر نسل های قبل متوقف و ناامید می شدند، ما باید همچنان در همان دوران فساد و طاغوت می ماندیم ولی اکنون به برکت همان جوانان نسل قبل، در کشور شرایطی فراهم شده است که استعدادهای جوان نخبه بروز و ظهور پیدا می کند و می تواند با صراحت بایستد و حرفهای خود را بزند.

امام جمعه بندر سیراف در ادامه گفت:صادرات بنزین جدیدترین دستاورد سپاه در شرایط تحریم است. روز ۹ مرداد ماه برای اولین بار عرضه بنزین صادراتی با اکتان ۹۱ متعلق به پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بخش بینالملل بورس انرژی ایران عرضه شد که از این رقم۳ سه هزار تن بنزین صادراتی به مقصد کشور افغانستان معامله شد.

وی بیان کرد: فروش بنزین صادراتی ایران برای نخستینبار در صنعت نفت ایران صورت گرفته است. نکته جالب اینکه این دستاورد توسط قرار خاتم الانبیاء سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صورت گرفته و در شرایط تحریم و بدون هیچگونه اتکایی به کشورهای خارجی، این مسئله اتفاق افتاده است.

عاشوری افزود: قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء با بهرهبرداری از پالایشگاه ۳۶۰ هزار بشکهای خلیجفارس، کمک بزرگی به جهش تولید بنزین و فرآوردههای نفتی کشور کرده تا علاوه بر خودکفایی ایران در تولید سوخت مورد نیاز خود، بتواند به صادرکننده بنزین تبدیل شود.

وی اضافه کرد: مسئله مهم در مورد پالایشگاه ستاره خلیج فارس این است که این پالایشگاه بدون اتکا به کمک های خارجی و توسط جوانان ایرانی ساخته شده است. متخصصان قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) با اجرای این پروژه ، نشان دادند که میتوانند کارهای بزرگی را بدون اتکا به شرکت های خارجی انجام دهند.

عاشوری ادامه داد: در ۴۰ سالگی پیروزی انقلاب اسلامی و در اوج تحریم های کشور ، سپاه پاسداران یک شاهکار مهندسی و صنعتی را به دست مهندسان ایرانی بدون دخالت خارجی ها به جهان معرفی کرد.

وی اظهار داشت: سپاه پاسداران، هنگامی زیر بار سنگین پروژههایی مانند پالایشگاه ستاره خلیج فارس و خودکفایی بنزین رفت که اولاً ؛ دشمن به تحریم های بی سابقه متوسل شده بود و ثانیاً ؛ کسی برای رفع نیاز کشور به بنزین داوطلب کار نشده بود.

مذاکره با آمریکا بی‌فایده است

حجت الاسلام حبیب پهلوزاده درخطبه های این هفته آبدان اظهار داشت: نقش نفوذی ها که یا از نزدیکان هستند یا از بزرگان قوم بوده و در امت دین اسلام هم بوده و خواهد بود و امت پیامبر هم در این ایام امتحان شد.

وی خاطرنشان کرد: به امام حسین گفتند که دست از این مقاومت بردار و کاری به یزید نداشته باشید و با او بیعت کنید ولی امام حسین در طول تاریخ درسی دادند که زیر بار ظلم و جور کفارنباید رفت.

امام جمعه موقت آبدان تصریح کرد: تنها راه مقابله با مستکبرین مقاومت در برابر ظلم است. مسلم بن عقیل‌ها درس مقاومت را از امیرالمومنین(ع) یاد گرفته بودند. جریان ظلم با اراده خدا و به دست مومنین نابود خواهد شد.

وی ادامه داد: مردم باید واقف باشند که جریان سقیفه و عاشورا به دلیل بی بصیرتی مردم بوجود آمد. از عرفه تا عاشورا تا اربعین فرصتی که مظلوم و ظالم زمان خود را بشناسیم و شعارها وآرمان فطری انقلاب به فرموده امام قائد در گام دوم انقلاب بشناسیم وپایبند باشیم همانطور که نهضت امام حسین وعاشورا حرارتی در قلب مردم آزادی خواه دنیا بوجود آورده که بفرموده رسول اکرم(ص) هیچ گاه این حرارات در دل مومنین سرد نخواهد شد.

پهلوزاده تاکید کرد: در این زمان هم عده ای که خود را خادم حرم می دانند مانند سامری به دنبال مقاومت انقلابی در مقابل زیاده خواهی دشمن تنها راه است.

وی افزود: مذاکره فی نفسه بد نیست اما با امریکایی ها هیچ فایده ای ندارد. آخرین زورگویی نظام امریکا تحریم وزیر امور خارجه بود همانطور که در دولت سازندگی حکم جلب رئیس جمهور را صادر کردند. در دوران اصلاحات ما را محور شرارت اعلام کردند لذا هرچه به امریکا خوش بین تر شدند تحریم ها وبدعهدی آنها بیشتر شد.

امام جمعه موقت آبدان به مناسب های هفته اشاره کرد و بیان داشت: چهارشنبه روز مقاومت اسلامی است که با ایستادگی حزب الله در مقابل اسراییل در جنگ ۳۳ روزه نماد ایستادگی، آزادی و مقاومت در بین اعراب و به قدرتی تبدیل شد که اگر صهیونیسم دست از پا خطا کنند بزودی از صفحه روزگار محو خواهد شد.

 آرامش و نشاط مردم در پرتو اقتصاد سالم است

حجت الاسلام سیدحسین رکنی حسینی در خظبه‌های نماز جمعه بردخون با اشاره به وظایف دولتمردان از دیدگاه قرآن و نهج البلاغه اظهار داشت: دولتمردان در زمینه‌های نماز، زکات، امر به معروف، نهی از منکر و اقامه عدل در جامعه مسئولیت دارند.

امام جمعه بردخون با بیان اینکه دوران پنج ساله حکومت امام علی(ع) الگوی عملی برای دولتمردان است، افزود: امروزه شاهد تبعیض، بی‌عدالتی و فساد اقتصادی در کشور هستیم که شایسته نظام اسلامی نیست و موجب نارضایتی مردم شده و مسئولان باید ریشه های فساد را در کشور بخشکانند و مفسدان را به اشد مجازات برسانند.

وی اضافه کرد: در شرایطی که بیشتر مردم از تحریم، گرانی، تورم و بی‌کاری رنج می برند و مجبورند اسباب خانه را بفروشند، عده‌ای از این شرایط سوء استفاده می کنند و با کمال بی رحمی کالاهای ضروری مردم را به گروگان می گیرند و ضمن خیانت به ملت و کشور، هرگونه بخواهند عمل می کنند.

رکنی حسینی ادامه داد: انتظار مردم از قوای سه گانه و زمامداران این است که با زالوصفتان و غده‌های سرطانی با قاطعیت برخورد کنند تا جامعه به آرامش برسد، هرچند برخی فکر می کنند نشاط اجتماعی در جای دیگر است اما نشاط با اقتصاد سالم ایجاد می‌شود و آرامش و نشاط مردم در پرتو اقتصاد سالم و رفع فقر و محرومیت است.

خطیب جمعه بردخون با تسلیت سالروز شهادت حضرت امام محمد باقر(ع) به گوشه‌ای از زندگی آن حضرت اشاره کرد و گفت: امام باقر با تشکیل دانشگاه و تربیت حدود ۱۰۰۰ نفر در رشته‌های مختلف خدمتی ماندگار به اسلام کرد که یکی از درس‌ها از مکتب آن حضرت کار فرهنگی و مبارزه با تهاجم فرهنگی است.

وی افزود: ابزار زیادی نظیر رسانه ملی در اختیار داریم اما درست بهره‌برداری نمی کنیم و از داشته‌های ارزشمند مانند حوزه‌های علمیه استفاده نکرده‌ایم و برنامه‌هایی در ارتباط با نسل جوان و نوجوان در شبکه‌های سیما نداریم.

امام جمعه بردخون خطاب به رئیس رسانه ملی اظهار داشت: چرا از اساتید حوزه و دانشگاه در شبکه‌های مختلف صدا و سیما استفاده نمی شود زیرا مشکل مهم ما مشکل فرهنگی است.

رکنی حسینی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با جوانان نخبه و صاحب مدال و اعضای تیم والیبال جوانان کشور ابراز داشت: ورزش نشاط آور است و از راه ورزش می توان جوانان و نوجوانان را جذب کرد.

خطیب جمعه بردخون با بیان اینکه استادیوم ورزشی بردخون بعد از سالها فاقد روشنایی است، اضافه کرد: مسئولان به زیرساخت‌های ورزش بخش بردخون توجه کنند و ضمن تقویت پایه‌های ورزشی در همه زمینه ها، بدانند که کنسرت و موسیقی و رقص چاره کار نیست.

وی با انتقاد از به کارگیری مربیان خارجی در تیم‌های ورزشی بیان داشت: پس از ۴۰ سال از انقلاب اسلامی فردی از خارج به عنوان مربی انتخاب می شود اما از نیروهای بومی بهره نمی بریم که ضرورت دارد در زمینه ورزش بهترین جوانان را تربیت کنیم و نیازی به خارج نداشته باشیم.

امام جمعه بردخون به حادثه دلخراش تصادف در جاده ساحلی اشاره کرد و گفت: خبر دلخراش جان باختن تعدادی از مردم این دیار برای چندمین بار دل همه را به درد آورد که با وجود ماشین‌های شوتی می توان گفت همه جاده‌های استان جاده مرگ است.

رکنی حسینی خاطرنشان کرد: مهم‌ترین وظیفه مسئولان و حقوق مردم حفظ جان و مال آنان است، تا کی باید شاهد مرگ دلخراش عزیزان خود باشیم، سؤال مردم از مسئولان استان و متولیان حفظ جان مردم این است که چرا اقدام جدی انجام نمی‌دهند و فکری اساسی نمی کنند.
 

کد خبر 4688647

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =