اخذ مالیات بر دخانیات نیاز به طوفان فکری و مطالبه گری مردم دارد

دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات اعلام کرد: جهت الزام در اجرای تمامی بندهای قانون جامع مبارزه و کنترل دخانیات مصوب سال ۸۵، باید آگاهی بخشی و اطلاع رسانی میان مسئولان راه بیافتد.

دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران در گفتگو با خبرنگار مهر اعلام کرد: جهت الزام در اجرای تمامی بندهای قانون جامع مبارزه و کنترل دخانیات مصوب سال ۸۵، باید طوفان فکری، آگاهی بخشی و اطلاع رسانی میان مسئولان مربوطه، مردم و از جمله سازمان امور مالیاتی براه بیافتد تا بدینوسیله شهروند مطالبه گر مسئولان را ملزم به اجرای تمامی بندهای قانون کرده و خود نیز در کاهش مصرف انواع محصولات دخانی با سیاستگذاران همراه باشد.

محمد رضا مسجدی در ادامه با اشاره به بند ۸ قانون مبارزه با دخانیات افزود: بر اساس این بند از قانون باید سالانه ۱۰ درصد به مالیات بر دخانیات افزوده شود که تا کنون این امر محقق نشده است. در حالی که اکثر کشورهای منطقه تا ۷۵ درصد و حتی بیش از این درصد را افزایش داده و صنایع دخانی را ملزم به پرداخت آن کرده اند.

وی با اشاره به این مطلب که، در صورتی‌ که مالیات بر دخانیات طبق قانون مصوب اخذ شود، بودجه سلامت کشور دو برابر خواهد شد، گفت: با افزایش مالیات بر سیگار، استعمال آن را تا ۳۰ درصد در جامعه می توان کاهش داد. این معادله ای است که در اکثر کشورها اتفاق افتاده و ایران نیز متعهد به اجرای آن است.

مسجدی با تاکید بر این مسئله که علاوه بر مالیات سیگار، مالیات توتون قلیان نیز باید اخذ شود، تاکید کرد: در بحث کاهش مصرف و افزایش مالیات انواع محصولات دخانی در کشور ما خلا قانونی نداریم بلکه مشکل در ضمانت اجرای آن است. بهرحال با طوفان فکری، آگاه سازی شهروندان می توان شهروند مطالبه گری را بوجود آورد که در ادامه آن مجریان امر را مجبور به اجرای بی چون و چرای قوانین کنند.

کد خبر 4692456

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 13 =