خوشه های صنعتی برای تقویت صادرات حمایت می شوند

قزوین- معاون طرح و برنامه وزارت صمت گفت: برای کمک به تولید و اشتغال کشور در شرایط تحریم ها خوشه های صنعتی در عرصه های محتلف با هدف تقویت صادرات در کشور راه اندازی و فعال می شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، سعید زرندی معاون طرح و برنامه وزارت صمت و اصغر مصاحب معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی کشوردر ادامه سفر به قزوین عصر چهارشنبه در نشست تخصصی مشاوران صنایع کوچک و عاملین خوشه های صنعتی در مرکز خدمات فناوری و کسب و کار شهرک صنعتی کاسپین مشکلات آنها را بررسی کرد.

سعید زرندی در این نشست اظهارداشت: توسعه خوشه های صنعتی در دستور کار است و امسال ۴۰ خوشه جدید برای راه اندازی هدف گذاری شده که تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید و در استان قزوین هم دو خوشه صنعتی در دستور راه اندازی قرار دارد.

معاون وزیر صمت اظهار داشت: در حال حاضر  ۴۶۶ خوشه در کشور شناسایی شده و ۹۷ واحد به  پایان رسیده و امسال ۴۰ خوشه جدید هم هدف گذاری شده تا راه اندازی شود.  

وی گفت: رویکرد ما در خوشه های صنعتی به سمت تقویت صادرات است و خوشه هایی را هدف گذاری کرده ایم که بتوانیم در قالب کنسرسیوم صادراتی شکل دهیم و به صادرات صنایع کوچک کمک شود.

زرندی بیان کرد: البته مدل هایی در جهان تجربه شده و شرکت شهرکها آن را بررسی می کند و با فرصتی که امسال ایجاد شده امیدواریم بتوانیم با تغییر قیمت ارز که به صادرات و صنایع کوچک کمک کرده زمینه رونق فعالیت ها اقتصادی در صنعت را مهیا کرده تا در قالب کنسرسیوم خوشه ها را تقویت کنیم.


زرندی بیان کرد: فضای خوبی در کشور برای حمایت از صنایع کوچک و نهضت ساخت داخل در وزارت صنعت شکل گرفته و  واحدهای کوچک هم در داخل ظرفیت مجدد پیدا کرده اند تا پویا تر شوند.

وی اضافه کرد: با استخراج آمار واحدهای شاخص و توانمند واحدهای صنعتی کوچک در قالب شبکه هایی که از طریق شرکت شهرک ها تشکیل شده و نیز خوشه های صنعتی و مدل هایی که در داخل شهرک فعال شده برای تقویت ساخت داخل اقدام میکنیم تا شرکت های بزرگ بتوانند نیازهای خود را تامین کنند.

زرندی افزود: امروز نمایشگاه نیازمندی های صنایع کوچک در قزوین افتتاح می شود که محور آن صنایع کوچک و متوسط است که فرصتی برای سرمایه گذاران واحدهای صنعتی مهیا می شود که امیدواریم شرکت های دانش بنیان نیز حضور داشته باشند و تعامل دوسویه را توسعه دهند تا اقتصاد ایران با تمام مشکلاتی که توسط تحریم ها برایش ایجاد شده با اتکا به داخل از این مرحله عبور کند.

در این جلسه سعید نبیل رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین و حمیدرضا خانپور مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین نیز حضور داشتند.  

کد خبر 4692674

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =