حسگرهای آدرس‌پذیر ایران‌ساخت گاز و دود را نشت‌یابی می‌کنند

یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان کشور توانسته است با تولید طیف متنوعی از حسگرهای آدرس پذیر، نیاز سامانه‌های ایمنی و همچنین صنایع به این محصولات را تأمین کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، علی نیکنامی مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان از تولید حسگرهای گاز در این شرکت خبر داد و گفت: توانستیم محصولی تولید کنیم که میزان و ماهیت گازهای داغ خروجی توربین را اندازه‌گیری و گزارشی را ارائه کند.

وی با بیان این‌که نمونه ایران‌ساخت این محصول با کیفیتی هم‌پای محصول وارداتی و قیمت پایین‌تر عرضه می‌شود، افزود: نمونه خارجی این محصول قیمتی ۱۵ برابر نمونه ساخت داخل آن هم با دشواری‌های تأمین و خریداری وجود داشت. خوشبختانه این محصول با همان کارآمدی و کیفیت تولید و به یکی از شرکت‌های فعال در صنعت توربین‌های گازی کشور عرضه شد. یکی دیگر از مزایای محصول ساخته شده به دست فناوران این شرکت، امکان چرخش و اندازه‌گیری در زوایای گوناگون بود.

نیکنامی گفت: این سامانه که عمدتاً در سلاح و برای اندازه‌گیری میزان ضربه و شوک به کار می‌رود، از سازوکاری برخوردار است که می‌تواند عملکرد بدن در تقابل با عقب نشینی سلاح را اندازه‌گیری و شبیه سازی کند. این سامانه همچنین از قابلیت قرار گرفتن در انواع سلاح با کالیبرهای متفاوت برخوردار است.

این فعال فناور، تولید حسگرهای آدرس پذیر نشت‌یاب گاز را یکی دیگر از تولیدات دانش‌بنیان این شرکت عنوان می‌کند و ادامه می‌دهد: در حال حاضر برای نخستین بار توانستیم سامانه نشت‌یاب گاز و همچنین دود را بومی‌سازی و به تولید برسانیم.

نیکنامی، به قیمت ۲۰برابری نمونه وارداتی این محصول دانش‌بنیان اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: با توجه به تحریم‌ها، فروشندگان خارجی اغلب قطع همکاری کردند یا محصولات به قیمت‌های بسیار بالا در اختیار مصرف‌کننده قرار دادند؛ از آن‌جایی‌که نمونه ساخت داخل چنین محصولی وجود نداشت، دست فروشنده خارجی باز بود تا محصول را به هر قیمتی ارائه کند.

وی در خصوص ظرفیت‌های موجود در بازار کشور برای تولید محصولات دانش‌بنیان گفت: محصولات بسیاری در بازار وجود دارد که از ظرفیت بالایی برای بومی‌سازی و رفع نیاز داخلی برخوردار است. بسیاری از این محصولات با قیمت بسیار بالا عرضه می‌شود چراکه نمونه ایران‌ساخت ندارد و فناوران کشور برای تولید داخلی آن همت نکرده اند.

به گفته این فعال فناور، تجهیزات حوزه ایمنی دارای ظرفیت خارق‌العاده‌ای در بومی سازی و ایجاد ارزش افزوده برخوردار است. شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در این حوزه جای کار بسیاری دارند و می‌توانند گوی سبقت را از تولیدکننده خارجی، که صرفا به دلیلی نبود تولیدکننده ایرانی بازار را قبضه کرده است، بربایند.

کد خبر 4701640

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 4 =