انتشار مجله الکترونیکی «علیه محافظه‌کاری در سال چهلم»

مطالب پرونده خبرگزاری مهر به مناسبت سالگرد چهلمین سال انقلاب اسلامی با عنوان «علیه محافظه‌کاری در سال چهلم» در قالب یک مجله الکترونیکی منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، پرونده «علیه محافظه‌کاری در سال چهلم» توسط سرویس فرهنگ خبرگزاری مهر، سال گذشته مصادف با چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی در ماه‌های پایانی سال و همزمان با وقوع و تحقق انقلاب در بهمن‌ماه تهیه و منتشر شد.

این پرونده نگاهی انتقادی به وضعیت چهل‌ساله‌ای داشت که قرار بود آرمان‌های طرح شده در انقلاب اسلامی را در خویش محقق کند. در دل این پرونده تلاش شده بود با رویکردی انتقادی و رادیکال وضعیت آرمانی مطالبه‌شده در چهل سال گذشته، با وضعیت واقعی محقق‌شده در سال چهلم مقایسه شود. سوالات اساسی و ریشه‌ای را که این قیاس به همراه می‌آورد، طرح کند و در حد خویش، به دنبال پاسخ و حتی چاره‌ای باشد.

پرونده «علیه محافظه‌کاری در سال چهلم» بر مبنای این ایده شکل گرفت که چرا وضعیت شدیداً رادیکال، انتقادی و آرمانخواهانه سال‌های منتهی به انقلاب و همچنین سال‌های آغازین پس از وقوع آن، حالا با گذشت چهل سال به جایی رسیده که اولا هرگونه آرمانخواهی مترادف با خیال‌بافی و نقدهای آرمانخواهانه شدیداً محدود و مدیریت می‌شوند، و ثانیاً چرا عموم عناصری که چهل سال پیش خود را به عنوان رادیکالترین «انقلابیون» این سرزمین شناسانده بودند، حالا، بعد از چهل سال تبدیل به عناصری شده بودند که مهمترین دغدغه‌شان «حفظ وضع موجود» است.

این پرونده انتقادی کوشش می‌کرد راه رهایی از وضعیت موجود را در بازگشت و رجعتی غیرارتجاعی به آرمان‌های نخستین انقلاب و دامن زدن مداوم بر آنها بازیابی و این ایده را با نقد رادیکال فضای محافظه‌کار موجود در جمهوری اسلامی به مخاطبان مهر ارائه کند.

مطالب رسانه‌ای این مجله الکترونیکی که در قالب‌های متعدد یادداشت و گزارش و گفت‌وگو تهیه شده‌اند، در حدود سه ماه متنهی به بهمن‌ماه سال گذشته از نظر مخاطبان مهر گذشت و حالا در قالب یک مجله بازطراحی و ارائه شده است.

مجله الکترونیکی «علیه محافظه‌کاری در سال چهلم» با گفتارها و نوشتارهایی از عماد افروغ، حجت الاسلام محمدرضا زائری، عباس سلیمی نمین، موسی نجفی، مهدی چمران، حجت الاسلام رضا غلامی، حسین راغفر، غلامعلی حداد عادل، احمد توکلی، حجت الاسلام علیرضا پیروزمند، سیدعلی میرفتاح، حسن بنیانیان، حجت الاسلام احمد سالک، حسن محدثی، ابراهیم فیاض، حسن خجسته، محمدحسین قدوسی، میثم نیلی، نظام بهرامی کمیل، مجتبی احمدی، وحید اشتری، اسماعیل شریفی و... طراحی و منتشر شده است. علاقه‌مندان برای مطالعه این مجله فرهنگی به اینجا مراجعه کنند.

کد خبر 4704675

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 5 =