اجرایی شدن طرح نماد در ۱۰۵ هزار مدرسه  تا پایان برنامه چهارم

مدیرکل پیشگیری های فرهنگی اجتماعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه از اجرایی شدن طرح نماد در ۱۰۵ هزار مدرسه در کشور تا پایان برنامه چهارم خبر داد.

 به گزارش خبرگزاری مهر، جلسه‌ پیشگیری از وقوع جرم استان مرکزی با حضور علی محمد زنگانه، مدیرکل پیشگیری های فرهنگی اجتماعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه، حجت‌الاسلام عبداللهی، رئیس کل دادگستری استان، قاسمی دادستان عمومی و انقلاب اراک، اکرمی معاون سیاسی امنیتی استاندار و اعضای شورای پیشگیری  برگزار شد.

زنگانه با تأکید بر اجرای برنامه‌های رشد مدار در راستای کاهش آسیب های اجتماعی، تصریح کرد: در راستای کاهش آسیب ها در بخش های مختلف باید ائتلافی عمل کرد و به تنهایی نمی توان کارها را پیشبرد.

وی با اشاره به اجرای دقیق طرح نماد (نظام مراقبت اجتماعی از دانش آموزان)، اظهار کرد: اجرای این طرح در سطح کشور بسیار مهم بوده و عملی شدن طرح یاد شده از سوی از سوی شورای عالی و شورای سیاستگذاری اجتماعی به دقت رصد می‌شود.

این مقام مسئول از اجرایی شدن طرح نماد در ۱۰۵هزار مدرسه در کشور تا پایان برنامه چهارم خبر داد و گفت: در مسیر اجرایی شدن طرح اگر فرد یا گروهی اخلال ایجاد کنند قطعا برخورد جدی صورت می گیرد و باید به مراجع ذیربط پاسخگو باشد. توقف طرح به هیچ عنوان قابل اغماض و ببخش نیست.

زنگانه غربالگری را یکی از مراحل اجرای طرح نماد دانست و اضافه کرد: در مسیر اجرای طرح یاد شده دانش آموزان در معرض خطر شناسایی و به موقع مورد حمایت و دوری از آسیب قرار می گیرند. پس از شناسایی برای رفع مشکل آنان از مشاوران، مددکاران، و حامیان استفاده میشود.

وی از حمایت رهبری از اجرای طرح نماد یاد کرد و افزود: اجرای طرح در مدت زمان مشخص و در قالب برنامه تعریف شده انجام می شود و افرادی که در راستای اجرای طرح اخلال و سبب توقف طرح شوند مورد بازخواست قرار گرفته و باید در محضر مراجع ذیربط پاسخگو باشند.

زنگانه استمرار اجرای طرح را متذکر شد و گفت: این طرح با جدیت در حال پیگیری است و کودکان پیش دبستانی می توانند جامعه هدف این طرح باشند تا در آینده ای نه چندان دور شاهد جامعه ای سالم و عاری از آسیب داشته باشیم یا اینکه آمار آسیب ها تا حد بسیار کاهش یافته باشد.

وی با اشاره به اینکه بن بست شکنی و رفع موانع در جهت اجرای طرح نماد ضروری است، خاطرنشان کرد: با بن بست شکنی خواهیم توانست از حالت نامناسب بروز آسیب ها خارج شویم.‌در کشور ۳۵طرح به صورت پایلوت جامع در استان ها اجرا شود. ۲۸هزار دانش آموز در قالب طرح نماد در کشور قرار گرفتند از این تعداد ۶ هزار دانش آموز در معرض خطر یا پرخطر بودند که برای رفع مشکل آنان گروه های فعال وارد عمل شدند.

زنگانه برلزوم رسیدگی به موقع به دانش آموزان در معرض خطر یا پرخطر تأکید و تصریح کرد: نباید دست روی دست گذاشت تا در آینده شاهد اتفاقات ناگواری باشیم و آن زمان برای رفع آسیب تصمیم گیری شود. زمان دقیق تصمیم گیری هم اکنون است و کار امروز را نمی توان به آینده سپرد. در خصوص دانش آموزان باید موردی وارد عمل شویم و نمی توانیم از این مهم بی تفاوت عبور کرد. برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید من ها را کنار گذاشت و ائتلافی وارد عمل شد، استفاده و به اشتراک گذاری منابع، افکار، بودجه، ظرفیت، امکانات می توان اهداف را تحقق بخشید.

این مقام مسئول کاهش آسیب های مختلف را از اهم محورهای شورای اجتماعی کشور و قوه قضاییه اعلام و با اشاره به دنبال کردن برنامه‌های هدفمند، افزود: طی اقدامات و خدمات صورت گرفته موفق شدیم طی ۵ یا ۶ سال گذشته موفق شدیم در ۱۰ عنوان اول حداقل در ۵ مورد کاهش چشمگیری داشته باشیم.

زنگانه از موفقیت های استان مرکزی در کاهش طلاق تقدیر کرد و گفت: استان در حوزه طلاق توافقی ۱۵/۴ درصد کاهش داشته است، روند کاهشی در طلاق به درخواست زوج و زوجه نیز مشاهده می‌شود. تدبیر رئیس کل دادگستری، داستان و معاون اجتماعی باعث شده طلاق در سه دعوا کاهش یابد.‌ غیر مطالبه مهریه، دعاوی خانوادگی در استان کاهش داشته است. روند فعالیت استان به حدی قابل توجه است که در محضر رهبری می توان از این استان به عنوان استان نمونه یاد کرد.

وی از قانون افزایش ازدواج در کشور یاد کرد و افزود: با هماهنگی ایجاد شده بین ورزش و جوانان و وزارت کشور می توان استان مرکزی را به عنوان استان پایلوت برای اجرای پروژه ائتلافی برای تسهیل امر ازدواج انتخاب کرد. می توان طرح را منطبق با قانون های در نظر گرفته شده تعریف، اهداف را تدوین و حمایت ملی از طرح را در نظر گرفت. در راستای اجرای طرح می توان عوامل طلاق را مورد بررسی قرار داده و دسته بندی کرد، نزدیک به ۶۰ درصد علل به ضعف در مهارت های زندگی باز می گردد برای رفع این مشکل باید مهارت آوری و ارتباط مؤثر را کلید زد. علل اقتصادی، اختلالات روانی و جس می، خشونت، خیانت، اختلالات جنسی از دیگر عوامل هستند.

حجت‌الاسلام قاسم عبداللهی، رئیس کل دادگستری استان مرکزی در این جلسه برلزوم اجرایی شدن اهداف مدنظر طرح نماد تأکید کرد و افزود: تمام تلاش دستگاه قضایی استان بر این است که در افزایش آسیب ها پر زمینه های مختلف بکاهد. همواره تاکید شده است که با اخلالگران برخورد جدی می‌شود و در تمام لحظات اغماضی صورت نگرفته است.

وی با تأکید بر اینکه ما از حداکثر توان خود برای مراقبت از دانش آموزان استفاده می کنیم، چراکه برای داشتن نظامی پویا به وجود دانش آموزان متعهد، متخصص، انقلابی نیاز داریم اظهار داشت: کاهش خشونت و کنترل خشم در دستور کار قرار دارد، اعتقاد داریم اگر جوانان بتوانند در برابر مشکلات استقامت داشته، تاب آوری خود را افزایش داده و خود را کنترل کنند قطعا جامعه ای به مراتب سالم و دور از آسیب های اجتماعی و فرهنگی خواهیم داشت.

حجت‌الاسلام عبداللهی بابیان این نکته که اجرای برنامه‌های کنترل خشونت در استان از سال ۹۴ آغاز شده و همچنان ادامه‌دارد، گفت: در خصوص کاهش خشونت کلامی و غیرکلامی اقدامات بسیار ارزشی در استان صورت گرفته است ‌اما برای رسیدن به نقطه مطلوب تر از امروز باید تلاش کرد.

کد خبر 4705527

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 5 =