استفاده از روش ها و شیوه های نوین مهمترین رکن توسعه کشاورزی است

سنندج – معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی کردستان، هوشمندسازی ادوات و مراحل داشت و همچنین استفاده از روش های نوین را مهمترین رکن توسعه پایدار کشاورزی و مقابله با بحران کم آبی عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، فرید سپری ظهر امروز در نشست توسعه کشاورزی هوشمند در کردستان با محوریت پهپادها در حضور اعضای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، با بیان اینکه همه ساله در این استان حدود ۲۵۰ هزار هکتار از اراضی سمپاشی و محلول پاشی می شود، اظهار داشت: بهار امسال برای اولین بار سمپاشی مزارع با پهپاد در ۳۸۰ هکتار از اراضی گندم استان انجام شد.

وی افزود: در سال زراعی آینده نیز به دنبال توسعه این خدمات در استان هستیم که انتظار می رود بخش خصوصی و دانش آموختگان کشاورزی از هم اکنون نسبت به خرید ادوات مورد نیاز اقدام کرده زیرساختهای آن را در استان فراهم کنند.

وی اضافه کرد: سازمان جهاد کشاورزی کردستان در این راستا از ۲ محل شامل توسعه مکانیزاسیون با سود ۱۵ درصد و کمکهای فنی و اعتباری با سود چهار درصد به متقاضیان هوشمندسازی تسهیلات پرداخت می کند.

سپری افزایش بهره وری، تولید بیشتر، کاهش هزینه تولید، کاهش فرسایش خاک و استفاده بهینه از نیروی انسانی را از مزایای هوشمندسازی کشاورزی اعلام کرد و گفت: در سمپاشی پهپادی مزارع هر هکتار ۱۰ لیتر و در سمپاشی سنتی هر هکتار ۳۵۰ لیتر آب مصرف می شود.

وی اضافه کرد: اختلاف ۳۴۰ لیتری و افزایش راندمان مصرف سموم از نخستین و مهمترین تفاوت این نوع هوشمندسازی است که تلاش شده با استفاده از توان مهندسان و کارشناسان عضو سازمان نظام مهندسی این نوع کشاورزی را در استان فعالتر کرد.

سپری با اشاره به اینکه از سال ۴۲ تا ۹۵ در مقابل هر سال ۳ صدم سانتیگراد دمای هوای استان گرم تر و در این مدت میزان بارندگی هادر مقابل هر سال ۳.۵۴ میلی متر کاهش داشته است، افزود: در این مدت به صورت جمع دمای هوا حدود ۲ درجه سانتیگراد و بارندگی ها نیز حدود ۱۸۴ میلی متر کاهش داشته که باید تاثیر این سیر سعودی دما و سیر نزولی بارندگی در تولید محصولات را باید با استفاده از تکنولوژیها تعدیل کنیم.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی کردستان نیز در این جلسه با بیان اینکه این سازمان هم اکنون دارای ۶ هزار و ۴۳۰ عضو است، اظهار داشت: این تعداد شامل ۶ هزار عضو حقیقی، ۲۶۴ عضو حقوقی، ۱۵۲ عضو فروشگاه و کلیک گیاه پزشکی و ۱۴ مرکز خدمات کشاورزی غیر دولتی است.

عابد احمدی با بیان اینکه این سازمان در راستای افزایش بهره وری طرحهای مختلفی از جمله طرح توسعه پهپاد کشاورزی را در دستور کار قرار داده است، گفت: لازمه دستیابی به نتیجه مطلوب اجرای صحیح و درست طرح هاست که انتظار می رود اعضای سازمان در اجرای تمام طرح ها حضوری مثمر و متعهدانه و جدی داشته باشند.

وی اضافه کرد: انتظار میرود با واگذاری فعالیت های تصدی گری از سوی سازمان جهاد کشاورزی زمینه بیشتر بکار گیری و اشتغال دانش آموختگان بخش کشاورزی استان را فراهم کنند.

در این جلسه مزایا و ویژگی های استفاده از پهپادهای کشاورزی در بخش های مختلف سمپاشی، علف کش، کود برگ، حشره کش، قارچ کش و باکتری کش بر روی مزارع باغ، صیفیجات و سبزیجات از سوی مدرس کارگاه آموزش داده شد.

کد خبر 4710511

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 7 =