تیم فوتبال امید پر از «تضاد» است/ انتخاب فرهاد مجیدی اشتباه بود

کارشناس فوتبال ایران ضمن اشاره به عدم توانایی کادر فنی تیم امید برای کسب نتیجه در راه رسیدن به المپیک اظهار داشت: این تیم با انواع تضادها برای شکست روبروست.

جلال چراغپور در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص انتقادات از نتایج تیم فوتبال امید ایران در بازی های تدارکاتی اخیر خود گفت: مجرای موفقیت تیم فوتبال امید یکی از مباحث پیچیده در دنیاست که نیاز به متخصصان این امر دارد و نمی توان با نگاهی کدخدا منشانه و با فرمول های اشتباه به روند ناکامی های قبلی پایان داد.

وی ادامه داد:  اگر می بینید نزدیک به ۴۶ سال است نتیجه نگرفتیم به خاطر فرایند اشتباهی است که با فرمول نادرست پیش برده و می بریم. اگر امیدهای ایران مسیر موفقیت را گم کرده اند به خاطر تضادهایی است که در نحوه پوشش و حمایت از این تیم به وجود آمده است.

کارشناس فوتبال ایران درباره بازیکنان حال حاضر در تیم فوتبال امید افزود: در رده امید فوتبالیست ها به بلوغ فنی و فکری کامل نرسیدند. بعضی از امیدها فرصت بسیار کمی در تیم اصلی باشگاهی خود داشته‌اند و تعدادی نیز تبدیل به بازیکن اصلی تیمشان شده اند. تیم امید باید نحوه مدیریت با چنین مجموعه‌ای از بازیکنان را بداند.

وی تاکید کرد: معمولا باشگاه ها مانع از حضور طولانی مدت بازیکنان اصلی خود در اردوهای تیم امید هستند. عده ای از بازیکنان امید هم که اصلا در تیم باشگاهی بازی نمی کنند از خدایشان است که به اردوی امید دعوت شوند تا برچسب ملی پوش را به رزومه خود بزنند.

مربی پیشین تیم فوتبال امید درباره نوع دیدگاه بازیکنان در این رده از فوتبال تصریح کرد: در فوتبال رده امید باید به این نکته توجه کنیم که آنها نیاز به تئوری فنی یکپارچه دارند. بازیکن را باید در اردوها از لحاظ شناخت فوتبالی به بلوغ برسانیم. مثلا یک مدافع را باید با انواع و اقسام دفاع ها آشنا کنیم و سپس از همان بازیکن بخواهیم که در تیم امید، چه نوع دفاعی داشته باشد.

چراغپور درباره شکست های اخیر امیدها مقابل حریفان آسیایی خود یادآور شد: نقطه مقابل تیم فوتبال امید ایران، حریفانش هستند. آنها معماری خود را ترسیم کرده اند و ما همچنان اندرخم یک کوچه برای انتخاب مربی هستیم. حریفان ما تئوریسین های بزرگ دنیا را استخدام کردند تا به بازیکنان خود فهم بدهند اما فوتبال ایران هنوز نمی داند چه فلسفه مشخصی را برای این موضوع انتخاب کند.

کارشناس فوتبال ایران اذعان داشت: فوتبال امید ایران بی سواد است. در واقع منظور این است که این تیم دانش فنی کافی را در حساس ترین رده فوتبال کلی ندارد. همین امر باعث می شود که در بازی های بین المللی به شدت با این مشکل روبرو شویم و ضعف فنی مشهود داشته باشیم.

وی در باره انتخاب فرهاد مجیدی در راس کادر فنی امیدها گفت: مشکل بسیار بزرگ انتخاب مربیانی است که خودشان در مربیگری هم امید هستند. ما در انتخاب مربیان تیم امید کسانی را می گذاریم که آنها می خواهند تجربه مربیگری داشته باشند. منصوریان، خاکپور و حالا فرهاد مجیدی در ابتدای راه مربیگری می آیند و مربی تیم بزرگ و پر چالشی مثل امید می شوند.

چراغپور افزود: این اشتباه است که مربیان جوان را که فقط و فقط اسم و رسم و مقبولیت اجتماعی دارند به عنوان سرمربی انتخاب کنیم و به مشکل بخوریم. آقایان الگوی فدراسیون فوتبال کره جنوبی را که در جام جهانی به چهارمی رسید باید یادشان باشد که آنها مربیان بادانشی را تربیت کردند که با کاغذ و قلم بر سر کلاس فوتبال می نشستند تا فکر خودشان را پرورش دهند و مربیگری یاد بگیرند.

کارشناس فوتبال ایران درباره برنامه اردوها و بازی های تدارکاتی تیم فوتبال امید اظهار داشت: فوتبال دنیا در رده امید می گوید وقتی یک مربی تیمی را تشکیل می دهد باید حداقل ۲۰ مسابقه تدارکاتی قبل از هر تورنمنت مهمی داشته باشد. چون میزان اشتباهات در تیم امید بسیار زیاد است و باید در همین بازی‌های تدارکاتی مشکلاتش را حل کند.

وی ادامه داد: تیم امید ایران اردوهای بسیار ناقصی دارد. اردوهای این تیم باید با تعریف مشخصی از آمادگی جسمانی بازیکنان تشکیل شود اما در تیم امید هیچ کس نمی داند باید با هر بازیکنی چگونه تمرین کند تا او پخته شود.

مربی پیشین تیم فوتبال امید ایران درباره تکرار اشتباهات گذشته توسط عوامل فدراسیون فوتبال و باشگاه های فوتبالی در ایجاد ناآمدگی امیدها اذعان داشت: کادر فنی تیم امید در یک معادله پیچیده قرار گرفته است. من در دوره ای مربی تیم امید بودم که کریم باقری و مهدی پاشازاده را داشت و به نظرم قوی‌ترین تیم تاریخ فوتبال ایران در رده امید بود اما اگر نتیجه نگرفتیم به خاطر تضادهایی بود که وجود داشت و باید بگویم همچنان وجود دارد.

چراغپور افزود: پست هایی که مربی باشگاهی برای یک بازیکن در نظر می گیرد را نمی توان در تیم امید تغییر داد. خاکپور قربانی تغییر روزبه چشمی در تیم امید شد. او می خواست روزبه چشمی را از هافبک به دفاع وسط بیاورد اما در این مسیر موفق نشد و تیمش شکست خورد. مربی باشگاهی اطلاعات جامعی از بازیکن را به کادر فنی امید نمی دهد و بازیکن هم تفکرات احتمال تغییر را در ذهنش نمی گنجاند.

وی در پایان بار دیگر خاطرنشان کرد: فوتبال امید ایران اسیر فرمول های اشتباه برای نتیجه گیری شده است. این فرمول ها تا زمانی‌که از بند تضادهای فکری درونش در تمام سلسله مراتب ها خارج نشود نمی تواند موفق شود. نکته هایی نظیر انتخاب بازیکن، مربی، نحوه برگزاری اردوها و بازی های تدارکاتی در آن نقش بسیار مهمی دارند.

کد خبر 4718665

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 0 =