چرایی ثبت نام در سامانه سماح و تشریح ابهامات

دبیر کمیته ثبت نام و اعزام سازمان حج و زیارت گفت: از رقم ۲۲ هزار تومانی که موقع ثبت نام از افراد دریافت می شود ۱۵ هزار تومان برای بیمه و ۷ هزار تومان برای خدمات درمانی گرفته می شود.

خبرگزاری مهر، گروه جامعه: چند سالی هست که برای شرکت در مراسم اربعین در کنار تمامی کارهایی که یک زائر برای خروج از کشور باید انجام دهد، موضوع ثبت نام در سامانه سماح هم مطرح می شود.

سامانه سماح که مخفف عبارت «ساماندهی مشتاقان ایام حضور در اعتاب مقدسه» است توسط سازمان حج و زیارت با هدف دریافت روادید عراق جهت زائران مراسم اربعین شیعیان در شهر کربلا راه اندازی شده‌ است.

حذف ویزای سفر به عراق در ایام محرم و صفر خبر خوشی برای عاشقان اباعبدالله خبر خوبی بود و البته که بنا به اعلام مسئولان پیش بینی می شود امسال در ایام اربعین نسبت به سال گذشته تعداد بیشتری زائر از ایران به سمت عراق حرکت کنند.

چند روزی هست که کاربران فضای مجازی ثبت نام در سامانه سماح را مورد نقد قرار داده و مبلغی که زائر باید هنگام ثبت نام در این سامانه پرداخت کنند اعتراض دارند، کاربران می گویند کشور عراق برای حضور حداکثری ایرانی ها و باشکوه تر برگزار شدن مراسم اربعین از حق خود (ویزا) گذشته است اما مسئولان خودمان در ایران از ریالی نمی گذرند!

ماجرا از این قرار است که به هنگام ثبت نام در سامانه سماح باید مبلغ ۲۲ هزار تومان به ازای هر نفر پرداخت شود اما در پاسخ به اینکه به چه عنوان ۲۲ هزار تومان از زائران گرفته می‌شود تنها جوابی که داده شده این است که این هزینه برای بیمه زائران است.

بنا به گفته مسئولان پیش بینی می شود که امسال حدود ۳ میلیون نفر برای اربعین از کشور خارج شوند، اگر مبنا را بر این بگذاریم که تمامی این ۳ میلیون نفر در سامانه سماح ثبت نام کنند، مبلغی در حدود ۶۰ میلیارد تومان از سوی سامانه سماح جمع آوری می شود، سوال اصلی این است که این هزینه ها به دست چه نهادی می رسد و چگونه خرج می شود؟

حجت الاسلام صحبت الله رحمانی رئیس سامانه سماح در گفت و گو با خبرنگار مهر در تشریح چرایی ثبت نام در سامانه سماح برای افرادی که قصد سفر به کشور عراق را دارند اظهار کرد: درکنار تمامی مواردی که برای راه اندازی سامانه سماح در نظر گرفته شده بود موضوع بیمه زائران ایرانی هم مورد اهمیت بوده و هست و هدف هم از این کار این است که اگر در این مسیر خدایی نکرده مشکلی برای فردی پیش بیاید فرد تحت پوشش بیمه باشد و بتواند از خدمات بیمه ای برای درمان استفاده کند.

وی افزود: همانطور که گفتم یکی از کارکردهای این سامانه بیمه است و بحث دیگر مبحث پزشکی، هلال احمر و مباحث دارویی و درمان های سرپایی است که تمامی البته تمامی اینها به صورت رایگان برای زائران انجام می شود.

شرکت بیمه ایران، شرکت طرف قرار داد با سامانه سماح است و از رقم ۲۲ هزار تومانی که موقع ثبت نام از افراد دریافت می شود ۱۵ هزار تومان برای بیمه و ۷ هزار تومان برای خدمات درمانی گرفته می شود

دبیر کمیته ثبت نام و اعزام سازمان حج و زیارت خاطرنشان کرد: امسال نسبت به سال گذشته سطح پوشش را بیشتر کردیم و البته قیمت را نسبت به سال گذشته بالاتر نبردیم و همچنین شرکت بیمه ایران، شرکت طرف قرار داد با سامانه سماح است.

حجت الاسلام رحمانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه مقدار از ۲۲ هزار تومان مربوط به خدمات بیمه ای و چه مقدار مربوط به خدمات درمانی می شود اظهار کرد: از رقم ۲۲ هزار تومانی که موقع ثبت نام از افراد دریافت می شود ۱۵ هزار تومان برای بیمه و ۷ هزار تومان برای خدمات درمانی گرفته می شود.

مدیرکل برنامه ریزی و نظارت بر سازمان حج و زیارت تصریح کرد: دوره اربعین امسال از یک محرم شروع شده است و در این بازه زمانی زائرانی که بر اثر سکته یا مسائل دیگر در این سفر فوت کرده و در سامانه سماح هم ثبت نام کرده بودند، بیمه خسارتشان را پرداخت کرده است.

سال گذشته یک میلیون و ۸۶۰ هزار نفر در سامانه سماح ثبت نام کردند

رئیس سامانه سماح با اشاره به آمار ثبت نامی در این سامانه در سال گذشته گفت: در سال گذشته تقریبا یک میلیون و ۸۶۰ هزار نفر در سامانه سماح ثبت نام کردند که البته این را هم بگویم که در سال قبل هزینه بیمه همان مبلغ ۱۵ هزار تومان بوده است.

وی ادامه داد: اینکه چقدر از هزینه ای که سال گذشته جمع شده است برای زائران هزینه شده را شرکت بیمه باید پاسخگو باشد البته الزاما این نیست که اگر برای بیمه مبلغی پرداخت شود باید آن مبلغ به نحوی به شما بازگردانده شود، مثل بیمه ای که برای ماشین در داخل کشور داریم ممکن یک سال بیمه به درد شما بخورد و یک سال به کارتان نیاید.

دبیر کمیته ثبت نام و اعزام سازمان حج و زیارت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه هزینه که افراد در سامانه پرداخت می کنند به چه حسابی واریز می شود، گفت: پولی که مردم روی سامانه پرداخت می کند مستقیم به حساب بیمه واریز می شود و یک ریال هم به حساب ستاد اربعین و یا هر ارگان دیگری واریز نمی شود، در واقع ۱۵ هزار تومان از این پول مستقیم به حساب بیمه ایران واریز می شود و ۷ هزار تومان به حساب هلال احمر برای بحث درمانی و دارویی که به عراق ارسال می کنند.

ثبت نام ۷۱۰ هزار نفر در سامانه سماح تا به امروز/ خدمات هلال احمر رایگان نیست

حجت الاسلام رحمانی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه خدمات هلال احمر رایگان است و دلیلی ندارد که مبلغ ۷ هزار تومان از افراد برای ارائه خدمات دریافت کند، گفت: این چنین نیست، خدمات درمانی هلال احمر در عراق رایگان نیست.

وی گفت: تا به امروز ۷۱۰ هزار نفر در سامانه سماح ثبت نام کردند که در طول این چند روزی که هنوز اربعین هم آغاز نشده بیمه برای حدود ۴ الی ۵ زائر که در این مسیر فوت کردند خسارت پرداخت کرده است.

مدیرکل برنامه ریزی و نظارت بر سازمان حج و زیارت ادامه داد: افراد از ۵۰ کیلومتری مرزهای کشور بیمه هستند و از محدوده است که هر اتفاقی رخ دهد اگر حادثه باشد تا ۲۴۰ میلیون تومان و اگر فوت طبیعی باشد مبلغ ۴۰ میلیون خسارت را بیمه پرداخت می کند.

رئیس سامانه سماح در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر زائری تا قبل از رسیدن به این ۵۰ کیلومتر اتفاقی برایش رخ دهد و یا جان خود را از دست بدهد، آن موقع تکلیف چه می شود گفت: این بیمه فقط برای خارج از مرزهای کشور بوده است و ستاد اربعین رایزنی هایی را انجام داده و ۵۰ کیلومتر در داخل کشور را هم به آن اضافه کرده است. اگر برای فردی که هنوز به ۵۰ کیلومتری مرزها نرسیده است اتفاقی رخ دهد آن فرد می تواند از بیمه ای که داخل کشور تحت پوشش است استفاده کند.

این بیمه فقط برای خارج از مرزهای کشور به دلیل زیرساخت های نامناسب عراق بوده است و ستاد اربعین رایزنی هایی را انجام داده و ۵۰ کیلومتر در داخل کشور را هم به آن اضافه کرده است

وی یادآور شد: این بیمه به دلیل زیرساخت های نامناسب کشور عراق و برای راحتی کار درمانی زائران ایرانی در نظر گرفته شده است.

مدیرکل برنامه ریزی و نظارت بر سازمان حج و زیارت بیان کرد: در سال گذشته اکثریت افرادی که به کربلا رفتند در سامانه سماح ثبت کردند، یعنی از دو میلیون و ۱۰۰ هزار نفر حدود یک میلیون و ۸۶۰ هزار نفر در سامانه ثبت نام کردند چیزی حدود ۸۰ الی ۹۰ درصد.

حجت الاسلام رحمانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر فردی در سامانه سماح ثبت نام نکند، آیا می تواند از کشور خارج شود یا خیر گفت: خیر نمی تواند، ستاد اربعین در حال تدوین برنامه ای است که در مرزها از خروج زائرانی که در سامانه سماح ثبت نام کردند جلوگیری شود و اگر فردی می‌خواهد از کشور خارج شود حتما هزینه بیمه از او گرفته شود، یعنی فرد لب مرز حق بیمه را پرداخت کند و بعد از کشور خارج شود ولی مجدد توصیه میکنم که افراد در برای خروج از کشور در سامانه سماح ثبت نام کنند.

کاپوتاژ فقط از مرز چذابه

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه امسال هم بحث کاپوتاژ کردن اتوبوس ها در دستور کار است یا خیر گفت: اطلاع زیادی از این موضوع ندارم ولی تا به این لحظه قرار بوده است که امسال فقط از مرز چذابه ماشین ها اجازه کاپوتاژ داشته باشند.

کد خبر 4723814

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 13 =