بزرگترین ورشکستگی‌های جهان کدام بودند؟

شرکت‌ها و هلدینگ زیادی طی دو دهه اخیر بر اثر سیاست‌گذاری‌های اشتباه دولت‌ها ورشکسته شدند که در ادامه ۱۱ مورد از مهمترین آنها را معرفی کرده‌ایم.

مجله مهر:  وَرشِکَستِگی یا توقّف حالت یک تاجر یا شرکتی تجاری است که از پرداخت بدهی‌های خود ناتوان شده و نمی‌تواند تعهدات خودرا عملی کند. در آمریکا برای اعلام ورشکستی دو کد وجود دارد، «فصل ۱۱» و «فصل۷» دو کدی هستند که برای شرکت‌های ورشکسته استفاده می‌شوند.

در فصل ۱۱، در حالیکه شرکت به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد، با طلبکاران مذاکره دارد و مدت زمانی را برگرداندن بدهی‌ها در اختیارش می‌گذارند، اما در فصل ۷، شرکت باید از محل دارایی‌های موجود خود، طلب دیگران را بپردازد.

به طور مثال شرکت خرده فروشی اسباب بازی R" Us" در ابتدا برای حمایت از شرکت خود در سپتامبر ۲۰۱۷  اعلام کد ورشکستگی کرد و تلاش داشت به کار خود ادامه دهد، اما در مارس ۲۰۱۸ و هنگامی که برای طلبکاران مشخص شد که زمان دادن به این شرکت بی فایده است، این شرکت اسباب بازی را مجبور به انحلال کردند و آخرین فروشگاه در اواسط ماه مه بسته شد.

باید گفت که تعداد بسیاری از این شرکت‌های ورشکسته مربوط به بانک‌ها و خودروسازان وجود دارد که در بحران مالی سال ۲۰۰۸ با دنیای تجارت خداحافظی کردند. اما ۶ مورد از ۱۱ بزرگترین ورشکستگی آمریکا در همه زمان‌ها مستقیماً با بحران مالی مرتبط بودند.

در ادامه لیستی از ۱۱  ورشکستگی بزرگ آمریکا در همه زمان‌ها را می‌توانید بخوانید، در این گزارش تاریخ پرونده ورشکستگی، نوع تشکیل پرونده و ارزش دارایی‌های شرکت را در زمان ورشکستگی، به همراه توضیحات مختصری از نحوه سقوط شان آورده شده است.

۱۱. PG&E

>  تاریخ تشکیل پرونده: ۶ آوریل ۲۰۰۱
 > نوع پرونده سازی: فصل ۱۱
 > ارزش دارایی: ۳۶.۱۵ میلیارد دلار

PG&E Corp (NYSE: PCG)  نام یک شرکت هلدینگ ابزاری است که برق و گاز طبیعی خانه‌ها و مشاغل شمالی کالیفرنیا را تأمین می‌کند. این شرکت از افزایش هزینه‌های برق در تابستان سال ۲۰۰۱، به مشکل برمی‌خورد و تا حدودی سقوط این شرکت ناشی از دستکاری قیمت‌ها در بازار است. اگرچه دولت امریکا به این شرکت وثیقه داد اما نتوانست خود را نجات دهد.

۱۰ . وام تورنبورگ

> تاریخ تشکیل پرونده: ۱ مه ۲۰۰۹
> نوع پرونده سازی: فصل ۱۱
> ارزش دارایی: ۳۶.۵۲ میلیارد دلار

این شرکت قربانی اولیه سقوط قیمت مسکن بود و مجبور شد نتایج مالی ۲۰۰۷ خود را مجدداً مورد استفاده قرار دهد و در ادامه تورنبرگ پس از پرداخت بدهی‌های خود به چندین طلبکار  معادل تقریبا ۹۵۰ میلیون دلار در مارس ۲۰۰۸ هرگز سر پا نشد.

۹. کرایسلر

> تاریخ تشکیل پرونده: ۳۰ آوریل ۲۰۰۹

> نوع پرونده سازی: فصل ۱۱

> ارزش دارایی: ۳۹.۹۴ میلیارد دلار

دولت امریکا در مارس ۲۰۰۹ مالکیت کرایسلر و جنرال موتورز را در ازای دریافت وثیقه به عهده گرفت تا این دو اتومبیل‌سازی را در پی وقوع بحران مالی سرپا نگه دارد. سرانجام اما  کرایسلر را مجبور به پذیرفتن پیشنهاد ادغام با فیات ایتالیا کردند. در کل، کرایسلر ۱۲.۵ میلیارد دلار وثیقه فدرال دریافت کرد و ۱۱.۲ میلیارد دلار آن را پس داد.

۸. شرکت جهانی mf

> تاریخ تشکیل پرونده: ۳۱ اکتبر ۲۰۱۱

> نوع پرونده سازی: فصل ۱۱

> ارزش دارایی: ۴۰.۵۴ میلیارد دلار

 MF در معاملات ارزی که مشتری‌های خود را به دام می‌انداخت درهم تنیده شده و این مسئله منجر به برداشت و کمبود پول به دلیل  معاملات بیش از و فروش اوراق بهادار  شد و سرانجام این شرکت به ورشکستگی کشیده شد.

۷.کنسکو

> تاریخ تشکیل پرونده: ۱۷ دسامبر ۲۰۰۲
> نوع پرونده سازی: فصل ۱۱
> ارزش دارایی: ۶۱.۳۹ میلیارد دلار

کنسکو در زمان تشکیل پرونده یک شرکت بیمه و دارایی بود و توانست مذاکره ای را با صاحبان اوراق قرضه خود انجام دهد که آنها را به قیمت حدود ۱.۹ میلیارد دلار سهام خود به صاحبان شرکت بازمانده تبدیل کند. صاحبان سهام هیچ نقدی را از دست ندادند، اما دارندگان سهام مشترک هیچ چیزی دریافت نکردند.

۶. انرون

> تاریخ تشکیل پرونده: ۲ دسامبر ۲۰۰۱

> نوع پرونده سازی: فصل ۱۱

> ارزش دارایی: ۶۵.۵ میلیارد دلار

چهار مدیر اصلی این شرکت به دلیل توطئه، کلاهبرداری محکوم شدند. مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل اصلی، مدیر ارشد مالی و مدیرعامل یکی از بخش های شرکت در این کلاهبرداری نقش داشتند.

۵. گروه شرکتهای CIT

> تاریخ تشکیل پرونده: ۱ نوامبر ۲۰۰۹
> نوع پرونده سازی: فصل ۱۱
> ارزش دارایی: ۸۰.۴۵ میلیارد دلار

این شرکت که خیلی سریع تبدیل به یک شرکت هلدینگ بانکی شد و ۲.۳ میلیارد دلار بودجه کمک مالی فدرال دریافت کرد CIT کمی بیش از یک ماه پس از اولین درخواست برای حمایت، از ورشکستگی خارج شد.

۴- جنرال موتورز

> تاریخ تشکیل: ۱ ژوئن ۲۰۰۹

> نوع پرونده سازی: فصل ۱۱

> ارزش دارایی: ۹۱.۰۵ میلیارد دلار

جنرال موتور بزرگترین شرکت صنعتی ایالات متحده است که تاکنون برای حمایت از ورشکستگی ثبت نام کرده است. این شرکت در سال ۲۰۰۹ ، ۶۸.۲ میلیارد دلار وثیقه فدرال دریافت کرده است. (۵۱ میلیارد دلار برای خودروساز و مابقی برای بازوی تأمین مالی)

 این شرکت پس از اتمام تمام حساب، وثیقه‌های جنرال موتورز به هزینه مالیات دهندگان ایالات متحده آمریکا مبلغی معادل ۸.۹ میلیارد دلار پرداخت کرد.

۳. WorldCom

> تاریخ تشکیل پرونده: ۲۱ ژوئیه ۲۰۰۲
> نوع پرونده سازی: فصل ۱۱
> ارزش دارایی: ۱۰۳.۹۱ میلیارد دلار

در یک زمان،  Worldcom دومین ارائه دهنده مخابراتی در امریکا بود.

در سال ۲۰۰۰، برنارد ایبرز مدیرعامل وقت این شرکت، هنگامی که با یک تماس حاشیه‌ای در مورد سرمایه گذاری‌های شخصی وی ارائه شده بود، با مشکل روبرو شد. ابرز به سرعت کنار رفت و مدتی بعد با یک رسوایی در حسابداری، منجر به سقوط  Worldcom شد.

۲. واشنگتن متقابل

> تاریخ تشکیل پرونده: ۲۶ سپتامبر ۲۰۰۸
> نوع پرونده سازی: فصل ۱۱
> ارزش دارایی: ۳۲۷.۹۱ میلیارد دلار

Washington Mutual  یک بانک و انجمن پس انداز و وام بود تا اینکه یک اداره بانکی بیش از ۱۶ میلیارد دلار در ژوئن سال ۲۰۰۸ برداشت کردند.

۱. برادران لمن
> تاریخ تشکیل پرونده: ۱۵ سپتامبر ۲۰۰۸
> نوع پرونده سازی: فصل ۱۱
> ارزش دارایی: ۶۹۱.۰۶ میلیارد دلار

این صندوق با سرمایه گذاری های پراکنده و وام‌های فرعی و سنگین دارایی خود را به صفر رساند. هنگامی که ارزش آن دارایی‌ ها به صفر رسید، لمن چاره ای جز بستن بانک ۱۵۸ ساله نداشت.  لوازم و قطعات این شرکت در بین سایر شرکت‌های مالی مانند بارکلیز و اوراق بهادار Nomura باقی مانده است. عدم موفقیت بانک سوژه کتاب و فیلم شد که هر دو با عنوان "خیلی بزرگ برای عدم موفقیت" نامگذاری شده اند.

کد خبر 4727237

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 2 =