افتتاح ۸۲۳ پروژه در سیستان و بلوچستان از شعار تا واقعیت

زاهدان - هفته دولت امسال با افتتاح ۸۲۳ پروژه و طرح اقتصادی در حالی در سیستان و بلوچستان به پایان رسید که با بررسی دقیق تر به نظر می رسد بین شعار و عمل مسئولان تفاوت چشمگیری وجود دارد.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها: هفته دولت امسال در حالی در سیستان و بلوچستان سپری شد که با وجود اینکه میزان تبلیغات در خصوص پروژه های افتتاح شده بسیار زیاد بود اما اثرات آن در زندگی مردم این استان بسیار کم رنگ و بی اثر بود.

البته برخی  از ناظران معتقدند به دلیل تنگناهای اقتصادی کشور دولت در کل کشورپروژه های عمرانی بزرگی نداشته است اما این نکته در خصوص استان استراتژیک سیستان و بلوچستان باید متفاوت باشد.

در هفته دولت امسال ۸۲۳ پروژه ویژه هفته دولت در سیستان و بلوچستان افتتاح است شد که بیشترین اعتبار هزینه شده را بخش انرژی خطوط انتقال فشار قوی، پست‌های برق و برق رسانی روستایی و روشنایی معابر و غیره به خود اختصاص داده بود.

۸۲۳ پروژه ویژه هفته دولت در سیستان و بلوچستان افتتاح شد

استاندار سیستان و بلوچستان اظهار داشت: ۸۲۳ پروژه با اعتباری افزون بر ۴۳۵ میلیارد تومان در هفته دولت در این استان افتتاح و ۱۳۸ پروژه نیز با اعتباری حدود ۳۶۵ میلیارد تومان کلنگ‌زنی شد.

احمدعلی موهبتی  افزود: معمولا طی سال در ۲ برهه پروژه‌های دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی و دولتی به مناسبت هفته دولت و دهه فجر به طور ویژه مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند این درحالیست که در روزهای دیگر سال متناسب با هفته دستگاه‌های اجرایی این اتفاق رخ می‌دهد.

وی ادامه داد: امسال در هفته دولت پروژه‌های قابل افتتاح در سیستان و بلوچستان  ۲۵ و نیم درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته و بیشترین اعتبار هزینه شده را بخش انرژی با ۱۶۷ میلیارد تومان خطوط انتقال فشار قوی، پست‌های برق و برق رسانی روستایی و روشنایی معابر و غیره به خود اختصاص داده است.

وی گفت: زاهدان با ۱۴۱ پروژه و اعتبار ۴۹ میلیارد تومان بیشترین تعداد پروژه و ایرانشهر با ۷۲ میلیارد و ۵۵ پروژه بیشترین اعتبار را به خود اختصاص داده‌اند.

استاندار سیستان و بلوچستان افزود: آبرسانی روستایی در این استان تا پایان کار دولت دوازدهم به ۷۵ درصد خواهد رسید.

وی بیان کرد: ۴۶ روستای سیستان و بلوچستان در هفته دولت امسال از نعمت برق بهره‌مند شدند که در ۳۲ روستا در حوزه انتقال برق و ۲۴روستا توسعه ولتاژ انجام شده است.

موهبتی ادامه داد: همچنین هفت مرکز بهداشتی و درمانی روستایی با اعتبار ۴۶ میلیارد تومان در مناطق مختلف سیستان و بلوچستان به مناسبت هفته دولت بهره‌برداری شد.

وی به اجرای طرح گازرسانی در سیستان و بلوچستان نیز اشاره کرد و گفت: سه استان به صورت معین کار گازرسانی به این استان را به صورت ضربتی  انجام می‌دهند و ۱۵۰ هزار انشعاب در شهر زاهدان انجام خواهد شد.

طرح ۴۶ هزار هکتاری آبیاری زمین‌های دشت سیستان نیز که ۸۵۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی اعتبار داشته، تقریبا به اتمام رسیده ولی به جهت اینکه در طراحی اولیه انتقال آب به اراضی ۵ هکتاری و ۱۰ هکتاری برنامه ریزی شده عملا کار آبیاری را سخت کرده است

وی ادامه داد: طرح ۴۶ هزار هکتاری آبیاری زمین‌های دشت سیستان نیز که ۸۵۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی اعتبار داشته، تقریبا به اتمام رسیده ولی به جهت اینکه در طراحی اولیه انتقال آب به اراضی ۵ هکتاری و ۱۰ هکتاری برنامه ریزی شده عملا کار آبیاری را سخت کرده است.

موهبتی بیان کرد: در ۲ سفر وزیر جهاد کشاورزی به سیستان و بلوچستان سه اشکال بزرگ این طرح مورد بحث قرار گرفت که یکی از آنها نظام بهره‌برداری از این مجموعه است که بعد از افتتاح تامین هزینه‌های جاری پروژه مانند برق، تعمیر و نگهداری و غیره چگونه خواهد بود.

وی گفت: بخش بعدی موضوع الگوی کشت است که باید این شبکه عظیم و بزرگ به آن بپردازد که آیا مانند سابق ادامه داشته باشد یا الگوی جدیدی در حوزه کشاورزی به مردم ارائه می شود و شیوه های آبیاری در اراضی پنج هکتاری و ۱۰ هکتاری نیز مطرح بود که مصوباتی در این سفر تصویب شد و بخشی از این اعتبار چون ارزی بود مباحثی را تحت عنوان تبدیل ارز به ریال با سازمان برنامه پیگیری شد و مقداری از این اعتبارات باقی ماند که باید این سه هدف را دنبال کنیم و تا ۲ ماه آینده یا همین فصل کشت که آغاز شود بخش اعظمی از این اراضی را با همین طرح به بهره برداری می رسانیم که البته کل طرح با شرایط قبلی قابل استفاده است ولی به جهت کارایی بالاتر حتما باید این مباحث رعایت شود.

استاندار به بخش راه آهن نیز اشاره کرد و افزود: در سفر آقای جهانگیری و هیات همراه به سیستان و بلوچستان این مطلب حائز اهمیت بود که بخشی از وعده‌های داده شده مسئولان دولت های قبلی محقق تا اعتماد مردم جلب شود و یکی از این وعده‌ها بحث راه آهن بود که نیاز به اعتبار دارد و حدود چهار هزار میلیارد تومان در دولت در سال گذشته تصویب شد که از راه‌های مختلف از جمله بودجه دولت، فاینانس و مشارکت و امثال آن تامین شود.

وی اظهار داشت: در سفر ماه گذشته آقای نوبخت به استان اعلام شد که اگر قدرت اجرایی برای این طرح وجود داشته باشد مانعی برای  تامین اعتباریکه دولت تصویب کرده وجود ندارد و امیدواریم که از نظر اجرای پروژه این توانمندی را مجموعه پیمانکار حاصل کند تا ۲سال آینده به اتمام برسد.

موهبتی ادامه داد: سه بیمارستان بزرگ در چابهار، ایرانشهر و زاهدان کلنگ‌زنی شده که بعد از تغییر و تحولاتی که در وزارت بهداشت و درمان به وجود آمد کمی کار با تاخیر مواجه شد، اما در ایرانشهر با مشارکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و بنیاد برکت پنجاه پنجاه با دولت و وزارت بهداشت و درمان کار انجام می‌شود و زمین تحویل و تجهیز کارگاه شده و فونداسیون در حال حاضر در شرف اجراست.

وی گفت: در چابهار نیز زمین تحویل قرارگاه خاتم الانبیا شده و در حال حاضر تجهیز کارگاه و عملیات آغاز شده و در زاهدان نیز هم اینک از محل اعتبارات دانشگاه علوم پزشکی حصارکشی صورت می‌گیرد و طراحی‌ها در حال انجام است که امیدواریم در آینده نزدیک بتوانیم پیمانکار را تعیین و کار را آغاز کنیم.

نیاز سیستان و بلوچستان به تخت بیمارستانی بسیار ضروری است

استاندار سیستان و بلوچستان افزود: این تاخیر اگر در واقع جابجایی وزیر نبود شاید به وجود نمی‌آمد زیرا نیاز استان به تخت بیمارستانی بسیار ضروریست و حتما باید شتاب گیرد.

وی با اشاره به موضوع تامین سوخت بیان کرد: اکنون سهمیه سوخت استان از ۲۰۰ لیتر به ۲۵۰ لیتر افزایش یافته که جواب بخش عمده ای از مردم را می‌دهد به جز کسانی که از محل ماشین مانند تاکسی‌ها و حوزه گردشگری درآمد کسب می‌کنند یا شغلی دارند که رفت و آمدشان بیشتر است و باید حتما تمهیدات لازم را در نظر گرفت که در کارگروه مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد.

موهبتی با اشاره به اینکه اگر همراهی لازم توسط مردم صورت گیرد قطعا بحث و نگرانی وجود نخواهد داشت، گفت: بخشی از کار را به سمتی پیش می‌بریم که نرم افزاری نصب شود تا اگر فردی در چابهار سوختگیری و سپس در ایرانشهر و بعد در زاهدان سوختگیری کند، منعی برای سقف نباشد و در این حوزه با وزارت نفت مذاکراتی صورت گرفته اما اگر کسی در یک شهر چندین بار سوختگیری کند، قطعا میسر نخواهد بود زیرا ما موظف و مکلفیم برای مردم که در این استان زندگی می کنند حداقل هایی را تامین کنیم در حال حاضر بخش اعظمی از افراد جامعه از طرح کدینگ رضایتمندی لازم را دارند که البته این طرح اشکالاتی نیز دارد.

وی ادامه داد: در سیستان و بلوچستان حدود ۳۵۰ هزار وسیله نقلیه وجود دارد اما بیش از ۷۰۰ هزار کارت سوخت موجود است و کارت‌های مهاجر اگر حذف شوند قطعا بخش زیادی از مجموعه صف ها کاهش می‌یابد و در حال حاضر تمهیداتی اندیشیده شده که کارت‌های مهاجر را می‌سوزانند و اگر کارت مهاجری در استان سوزانده شود حداقل ۶ ماه وسیله نقلیه سهمیه سوخت نخواهد داشت.

استاندار سیستان و بلوچستان اظهار داشت: در سابق مصوبه‌ای صادر شد که مجوز پمپ بنزین را برای استان محدود کردند و ما معتقدیم در حق مردم سیستان و بلوچستان جفا شده زیرا وقتی یک ماشینی از اینجا خارج می‌شود تا زمانیکه به خاش برسد در مسیرش بیش از ۱۰۰ کیلومتر باید برود تا به یک پمپ بنزین دست یابد و به هر دلیلی باک این ماشین بنزین نداشته باشد به مقصد نخواهد رسید که به دنبال شکست این مجوز هستیم.

وی گفت: از طرف دیگر حتما باید ساختاری را اعمال کنیم که از قاچاق سوخت جلوگیری شود و در این زمینه طرحی با عنوان طرح رزاق در دست اجراست که منافع  کشور و ملت را تامین می‌کند. 

سیستان و بلوچستان بالاترین رشد بودجه خود را امسال داشته و دومین استان برخوردار کشور در این رابطه است

استاندار سیستان و بلوچستان افزود: با این وجود این استان بالاترین رشد بودجه خود را امسال داشته و دومین استان برخوردار کشور در این رابطه است.

وی تصریح کرد: البته اقدماتی که تاکنون انجام شده در شان مردم سیستان و بلوچستان نیست و باید همه با تلاش و همکاری یکدیگر درصدد خدمت به این مردم باشیم.

همانطور که در صحبت های نماینده عالی دولت دراستان سیستان و بلوچستن هم مشاهده می کنیم بسیاری از پروژه های زیربنایی سیستان و بلوچستان همچنان با کمبود بودجه مواجه است و بسیاری دیگر از پروژه ها هم به دلیل عدم کار کارشناسی و یا کار کارشناسی اشتباه با مشکل مواجه شده است که امیدواریم مسئولان امر هرچه سریعترنواقص آن ها را برطرف کنند.

اما داستان پروژه های هفته دولت در سیستان و بلوچستان به همین جا ختم نمی شود زیرا در حالی که  چند سال است مسئولان ارشد دولت از جمله رئیس جمهور با شعار گازرسانی به مردم سیستان و بلوچستان به دولت خود افتخار می کند که بسیاری از مردم این استان همچنان از نعمت گاز بی بهره هستند.

روحانی: افتخار دولت گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان است

رئیس جمهوردر تاریخ ۴ شهریور و به مناسبت هفته دولت در ارتباط ویدئو کنفرانسی طرح‌ها و پروژه‌های زیربنایی روستایی را در استان‌های سیستان و بلوچستان، فارس، آذربایجان غربی، کرمان و لرستان افتتاح کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در این مراسم پس از گزارش استانداراستان سیستان و بلوچستان به وسیله ویدئو کنفرانس، اظهار داشت:  افتخار دولت یازدهم و دوازدهم، گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان است.

وی ادامه داد: روزی که مشعل گاز در زاهدان روشن شد، یک روز تاریخی برای مردم استان بود. گازرسانی باید با سرعت بیشتری در استان ادامه یابد.

رییس جمهور گفت: توسعه راه آهن و توسعه بندر چابهار با مشارکت هند و افغانستان کار بسیار بزرگی در استان بود. از نیروهای مسلح برای برقراری امنیت در استان باید تشکر کرد.

این افتخار مسئولان دولتی درحالی است که به جز بخشی از شهرهای ایرانشهر و زاهدان که به شبکه گاز متصل شده اند بسیاری دیگر از نقاط استان و حتی شهر زاهدان همچنان با مشکل گاز مواجه هستند 

این افتخار مسئولان دولتی درحالی است که به جز بخشی از شهرهای ایرانشهر و زاهدان که به شبکه گاز متصل شده اند بسیاری دیگر از نقاط استان سیستان و بلوچستان و حتی شهر زاهدان همچنان با مشکل گاز مواجه هستند و با به دوش کشیدن سیلندرهای گاز در پی حل مشکل خود هستند.

البته با تلاش مسئولان روند گازرسانی در برخی مناطق از جمله شهر زاهدان نسبت به سال های گذشته سرعت گرفته است اما همچنان گاز به بسیار از منازل مردم نرسیده است.

افتتاح پروژه‌های هفته دولت در چابهار بدون حضور خبرنگاران  

یکی دیگر از حاشیه های مهم افتتاح پروژه های هفته دولت در سیستان و بلوچستان عدم دعوت از خبرنگاران در برخی از شهرستان های استان از جمله تنها بندر اقیانوسی کشور یعنی چابهار بود.

این عدم دعوت خبرنگاران در حالی در چابهار اتفاق افتاد که به دستور استاندار سیستان و بلوچستان تمام مدیران استانی موظف و مکلف بودند تا پروژه‌های عمرانی و عملکرد خود را شفاف به خبرنگاران ارائه دهند اما با این وجود فرمانداری چابهارحتی از دعوت خبرنگاران برای افتتاح پروژه‌ها خودداری کرد.

این موضوع در حالی بود که به جز خبرنگار دولت هیچ خبرنگاری برای افتتاح پروژه‌های هفته دولت در چابهار دعوت نشد و فرماندار چابهار هم به هیچ عنوان در این خصوص پاسخگوی رسانه ها نبود.

به گفته برخی ناظران چون امسال پروژه‌های هفته دولت در چابهار کم‌ اهمیت بودند از همین رو مدیران مجبور شدند تا با این ترفند اززیر بار پاسخگویی فرار کنند

به گفته برخی ناظران چون امسال پروژه‌های هفته دولت در چابهار کم‌ اهمیت بودند از همین رو مدیران مجبور شدند تا با این ترفند اززیر بار پاسخگویی فرار کنند.

اما حاشیه های هفه دولت در سیستان و بلوچستان به اینجا هم ختم نشد زیرا معاون سیاسی استانداری سیستان و بلوچستان اعلام کرد که کم کاری برخی از میدیران را بعد از هفته دولت اعلام می کند اما تا این لحظه که بیش از یک ماه از هفته دولت گذشته علی زینی وند به این وعده خود هم عمل نکرده است.

کم‌کاری برخی مدیران بعد از هفته دولت در محافل عمومی اعلام می‌شود

معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: حجم کار در این استان با پنج استان کشور برابر است و کم‌کاری برخی مدیران بعد از هفته دولت در محافل عمومی مطرح می‌شود تا خودشان مجبور به کناره‌گیری و استعفا شوند.

علی زینی‌وند در نشست با تشکل‌های اجتماعی سیستان و بلوچستان ظهار داشت: سیستان و بلوچستان با داشتن ظرفیت‌ها و توانمندی‌های فراوان، وسعت و گستردگی زیاد، مردم خوب و با اصالت و فرهنگ غنی دارای مسائل و موارد خاصی است که شرایط خدمت را در این استان نسبت به استان‌های دیگر متفاوت کرده است.

البته این سخنان معاون سیاسی استاندار سیستان و بلوچستان در حالی مطرح شده است که تا این لحظه که بیش از یک ماه از هفته دولت گذشته ایشان هنوز به این وعده خود هم عمل نکرده است.

البته این موضوع که تحریم های ظالمانه آمریکا و همراهی اتحادیه اروپا فشار زیادی به مردم و دولت در خدمت رسانی و اجرای پروژه های عمرانی وارد کرده برای همه مردم قابل درک است اما به گفته بسیاری از کارشناسان از سوی دیگر اتفاقاتی را رقم زده که از جنبه اقتصادی می توان به دید مثبت به آن نگاه کرد.

البته دست خالی دولت در اجرای پروژه های عمرانی بزرگ هرچند فقط مختص استان سیستان و بلوچستان نیست اما اجرا نشدن طرح های زیربنایی در این استان استراتژیک یک چالش جدی است که تیم اقتصادی استان باید برای آن چاره اندیشی کند.

کد خبر 4728260

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 8 =