۳۹ کتابخانه در مازندران در حال ساخت است

رامسر - مدیرکل کتابخانه های مازندران با بیان اینکه ۳۹ پروژه کتابخانه ای در دست ساخت است گفت: از این تعداد ۲۹ پروژه روستایی است.

آرزو ولیپور در گفتگو با خبرنگار مهر تعداد کتابخانه ها و کتابهای موجود در کتابخانه های استان مازندران را ۱۱۴ کتابخانه عمومی فعال در استان عنوان کرد و گفت: ۸۶ کتابخانه عمومی نهادی و ۲۹ کتابخانه مشارکتی در استان مازندران فعالیت دارند و از این تعداد، ۸۳ کتابخانه در محیط شهری و ۳۳ کتابخانه هم روستایی هستند.

وی تصریح کرد: ۳۹ پروژه کتابخانه سازی هم در استان فعال بوده که در این بین، ۱۰ پروژه شهری و ۲۹ پروژه روستایی است.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان مازندران گفت: تعداد منابع موجود در کتابخانه های عمومی استان، یک میلیون و ۹۱۵ هزار و ۹۱۶ جلد کتاب و تعداد اعضای کتابخانه های عمومی هم حدود ۱۲۴ هزار نفر است.

ولیپور در پاسخ به اینکه چه کتابهایی بیشترین مخاطب را دارد افزود: کتاب های رمان، دینی و مذهبی، تاریخی و ادبیات دفاع مقدس بیشترین مخاطب را دارند که رمان همیشه پیشتاز بوده و علت تاکید همیشگی ما به توجه نویسندگان ارزشی به رمان نویسی به همین دلیل بوده است.

وی درباره برنامه های تشویقی شما برای ترویج کتاب و کتابخوانی گفت: به لحاظ برنامه های فرهنگی همواره سعی کرده ایم برنامه های مبتکرانه، فراگیر، هدفمند و موثر داشته باشیم تا ترویج فرهنگ کتابخوانی بطور دقیق برای همه اقشار جامعه بطوریکه مورد پذیرش قرار گیرد، برگزار کنیم.

وی در ادامه افزود: برنامه هایی مانند «مطالعه با طعم تابستان» و «کتاب آباد» که با رویکرد عدالت مطالعاتی در اقصی نقاط استان بویژه روستاها برگزار و همچنین برگزاری سیرهای مطالعاتی و برنامه هایی مانند «چند دقیقه خلوت با کتاب»، «برپایی کافه کتاب»، «مسابقات کتابخوانی»، «رونمایی از کتاب» و ویژه برنامه های کودکان که در بخش کودک کتابخانه ها انجام می شوند.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان مازندران گفت: هر نوع فرهنگ سازی نیازمند آگاه سازی و بصیرت افزایی است که علی رغم گستردگی رسانه در دنیای امروز اما مانایی و عمیق بودن فهم مطلب در مطالعه، سبب می شود که همچنان کتاب و مطالعه بعنوان ابزار اصلی مورد توجه همگان برای فرهنگ سازی باشد.

وی درباره برنامه های خود برای گرایش جوانان و خانواده ها به کتابخوانی گفت: متاسفانه سیستم آموزشی ما ارتباط جوان ها با کتاب را به کتاب های درسی و کمک آموزشی گره زده است و به همین خاطر دانش آموزان و حتی دانشجویان پس از درس و برای فراغت خود، جدایی از کتاب را برای استراحت و آرامش ذهن انتخاب می کنند؛ در صورتیکه مطالعه کتاب های غیر درسی می تواند بسیار لذتبخش و تمرین قوی ذهن باشد و اگر مطابق با علاقه و سلیقه هم باشد، بسیار آرامش بخش خواهد بود.

وی افزود: مشکل اصلی اینجاست که جوانانی که کتاب نمی خوانند، تجربه یک مطالعه لذتبخش را نداشته اند و باید سلیقه آنها را شناخت و کتاب های خوب به آنها معرفی کرد تا روند مطالعه را شروع کنند؛ مطمئنا می توان با این روش، کتابخوانی را به یک رفتار و هنجار اجتماعی تبدیل کرد.

کد خبر 4731631

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 14 =