مصائب چالوس پرتردد و خطرپذیر/چهارمین جاده گردشگری دیوارچینی شد

کرج- چالوس را همواره به‌عنوان یکی از پرترددترین و خطرپذیرترین جاده‌های گردشگری ایران می‌شناسند تا بعد از ناکامی گاردریل‌ها مقابل خطر، حالا مسئولان دست به دامن دیوارچینی در نقاط پرتگاهی شوند.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: جاده چالوس که قدیمی‌ترها آن را به‌واسطه گردنه‌های سخت و خطرناکش «هزار چم» می‌نامند، یکی از محورهای توریستی و پر تردد کشور است که در حوزه استحفاظی استان البرز و مازندران واقع شده است.

طبق اعلام راهداری و حمل و نقل جاده ای تابستان امسال ۱۶۵ میلیون تردد در محورهای مواصلاتی استان البرز به ثبت رسیده است که بخش قابل توجهی از آن مختص به محور توریستی و کوهستانی کرج - چالوس بوده است.

جاده چالوس نه یک مسیر برای رسیدن به مقصد، بلکه جاذبه گردشگری برای مسافران است، جاذبه‌ای که در هزار پیچ خود مشکلاتی گسترده را برای اهالی رقم‌زده است، زیبایی‌های این جاده در قاب چشمان مسافران نقش می‌بندد، اما همین زیبایی‌ها برای اهالی در پس مشکلاتی ازجمله یک‌طرفه شدن گم می‌شود.​

​جاده چالوس که یکی از مهم‌ترین محورهای ارتباطی برای رسیدن به شمال کشور است ازآن‌جهت بیشتر موردتوجه مسافران قرار می‌گیرد که جاذبه و مقصد گردشگری است، این جاده که در کارنامه‌اش عنوان چهارمین جاده گردشگری جهان ثبت‌شده این روزها با مشکلات زیادی دست‌وپنجه نرم می‌کند و آرام‌آرام به سمت خروج از لیست جاده‌های برتر دنیا می‌رود.

اما زیرساخت‌های این جاده پاسخگوی تردد فعلی نیست، در روزهای تعطیل و ایام سفر، ترافیک سنگین و ساعت‌ها معطل شدن سهم مسافران عبوری از این جاده آزار دهنده است.

در ادامه باید گفت؛ هر ساله بخش قابل توجهی از اعتبارات راهداری و حمل و نقل جاده ای به بحث ایمن سازی محور کرج - چالوس اختصاص می یابد به ویژه با شروع فصل سرما شاهد اجرای عملیات های ایمنی در بسیاری از محدوده های پر تردد و حادثه خیز جاده هستیم.  

آخرین وضعیت عملیات های ایمنی به ویژه عملیات دیوارچینی در جاده کوهستانی و برفگیر کرج - چالوس را در گفت‌وگو با مجتبی حاجیان معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان البرز پیگیری کرده ایم که در ادامه می خوانید.

وی ضمن تعریف عملیات دیوارچینی که در حاشیه جاده ها اجرا می شود، اظهار کرد: دیوارچینی به منظور جلوگیری از مواردی مانند ریزش سنگ، آب شستگی جاده در اثر ورود آب رودخانه، ورود خاک و گل و لای ناشی از بارندگی ها در جاده و همچنین جلوگیری از سقوط خودروهای منحرف شده از جاده به درون نقاط پرتگاهی اجرایی می شود.

دیوارچینی عمودی در حاشیه محورهای کوهستانی از جمله جاده کرج - چالوس و در محدوده هایی که رودخانه نزدیک به جاده است، اجرا می شودوی در خصوص انواع پروژه های دیوارچینی، گفت: دیوارچینی عمودی در حاشیه محورهای کوهستانی از جمله جاده کرج - چالوس و در محدوده هایی که رودخانه نزدیک به جاده است، اجرا می شود، چون بارش زیاد باعث افزایش دبی آب رودخانه شده و جاده دچار آب شستگی می شود، ارتفاع این نوع دیواره ها از چهار تا شش متر متغیر است.

به گفته معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان البرز دیوارچینی عمودی دو نوع سنگی و بتنی است، در دیوارچینی سنگی از سنگ مالون به ارتفاع ۸۰ سانتی متر و عرض ۸۰ تا ۵۰ سانتی متر استفاده می شود. این نوع دیوار در نقاط پرتگاهی محورهای کوهستانی مانند جاده کرج - چالوس ایجاد می شود، دیوارهای سنگی گاهی به صورت ترکیبی از سنگ لاشه و مالون است و در نقاطی احداث می شود که احتمال ریزش خاک وجود دارد.

وی همچنین اضافه کرد: دیوارچینی بتنی بسته به ارتفاع  نقطه ای که در آنجا ایجاد می شود دو نوع مسلح و غیرمسلح است، این نوع دیوارها از نظر زمان ماندگاری، عمر و دوامی دو برابری نسبت به دیوارهای سنگی دارند.

معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان البرز با تاکید بر اینکه اگر ارتفاع دیواربتنی انجام شده زیاد باشد، از آرماتور نیز استفاده می شود، گفت: این نوع دیوارچینی در نقاطی  از محور که ریزش سنگین وجود دارد و یا نقاطی مانند محدوده درده در محور کرج - چالوس که احتمال وقوع سیلاب وجود دارد، ایجاد می شود.

حاجیان افزود: در کنار اجرای پروژه های دیوارچینی عمودی باید به احداث گالری ها که دارای پوشش سقف هستند نیز اشاره کنیم، در نقاطی که احتمال سقوط سنگ و ریزش بهمن وجود دارد این گالری ها نصب می شود.

برخی دیواره‌ها نیز با هدف جلوگیری از سقوط خودرو به نقاط پرتگاهی محور کرج - چالوس در حال اجرا استوی در بخش دیگری به پروژه های دیوارچینی که امسال در محور کرج - چالوس اجرا می شود اشاره کرد و گفت: در کیلومتر ۱۲ محور و تقاطع «نوجان» دیواره های ترکیبی (بتن مسلح و سنگ) با هدف جلوگیری از ریزش سنگ ایجاد می شود، این عملیات با اعتباری بالغ بر چهار میلیارد تومان انجام می شود.

معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان البرز گفت: دیوار بتنی دیگری نیز در محدوده «دَرده» برای مقابله با آب شستگی در حال ساخت است که اعتبار دو میلیارد تومانی برای آن منظور شده است.

حاجیان با اشاره به اینکه برخی دیواره ها نیز با هدف جلوگیری از سقوط خودروها به نقاط دره ای و پرتگاهی محور کرج - چالوس در حال اجرا است، گفت: این دیواره ها حدفاصل تونل کندوان تا سه راهی دیزین احداث می شود و برای اجرای آن اعتبار سه میلیارد تومانی تعریف شده است.

اعتبار تملک و دارایی راهداری کرج ۸۰۰ میلیون تومان است

وی اضافه کرد: برای جلوگیری از ریزش سنگ علاوه بر احداث دیوارهای سنگی و بتنی و گالری ها، توری در سقف تونل ها نصب می شود، در سقف تونل امیرکبیر با صرف هفت میلیارد تومان توری نصب شده است.

معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان البرز در خصوص اعتبارات استانی منظور شده برای انجام پروژه های راهداری شهرستان کرج در سال جاری، گفت: امسال کل اعتبار تملک و دارایی راهداری شهرستان کرج بالغ بر ۸۰۰ میلیون تومان است که این اعتبار حتی برای خرید نمکی که قرار است در روزهای برفی سال در سطح محورهای کوهستانی شهرستان از جمله محور کرج - چالوس پاشیده شود، کافی نیست.

حاجیان ادامه داد: در سال جاری تمامی کارها و عملیات راهداری را با تکیه بر اعتبارات سازمان راهداری پیش برده ایم؛ در حالی که اگر اعتبارات استانی بیشتری در اختیار داشتیم به یقین اقدامات اجرایی را با سرعت بالاتری دنبال می کردیم.

وی در خصوص اهمیت نصب گاردریل ها در محورهای کوهستانی مانند کرج- چالوس نیز گفت: گاردریل ها با هدف جلوگیری از سقوط خودروها به دره و نقاط پرتگاهی نصب می شود؛ زیرا بعضی مواقع شاهد انحراف خودرو از مسیر جاده هستیم که اگر گاردریل ها نباشد خودرو به درون دره سقوط می کند.

نصب نیوجرسی به جای گاردریل

معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان البرز با اشاره به اینکه در بسیاری از حوادث جاده ای به ویژه در محور کرج - چالوس خودروها با گاردریل ها برخورد کرده و موجب تصادفی شدن آنها می شوند، تاکید کرد: دلیل اصلی برخورد خودروها با گاردریل ها انحراف از مسیر است که در نتیجه مواردی از جمله خواب آلودگی راننده، سبقت و یا سرعت غیرمجاز رخ می دهد.

حاجیان در خصوص تعمیر گاردریل های تصادفی در محور کرج – چالوس، بیان کرد: طول محور کرج - چالوس در حوزه استحفاظی البرز ۷۵ کیلومتر است که در حدود ۲۰ کیلومتر از آن گاردریل نصب شده است. این گاردریل ها به طور پیوسته بازدیده شده و حفظ و نگهداری می شود.

وی عنوان کرد: سالیانه بالغ بر ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان برای حفظ و نگهداری از گاردریل ها در محور کرج - چالوس هزینه می کنیم.

معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان البرز تاکید کرد: در حال حاضر این سیاست را دنبال می کنیم که به جای گاردریل از نصب نیوجرسی و یا دیواربتنی در نقاط پرتگاهی و خطرآفرین محور کرج - چالوس استفاده کنیم، امیدواریم طی پنج سال آینده بتوانیم این برنامه ها را عملیاتی کنیم.

حاجیان همچنین گفت: گاردریل ها بعد از چند بار برخورد خودروها و تصادفی شدن دیگر آن کارایی لازم را ندارند اما نیوجرسی و دیواره تخریب کمتری دارند، از طرفی هزینه تعمیر و نگهداری این موارد به مراتب کمتر از گاردریل است.

وی با اشاره به اینکه امسال در محور کرج - چالوس ۴۰۰ عدد نیوجرسی شش متری را جایگزین گاردریل ها کرده ایم، افزود: در نقاطی از محور که انحراف از مسیر و خروج خودروها از جاده بیشتر بوده این‌ تعویض ها صورت گرفته است.​

​معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان البرز در خصوص هزینه کرد برای یک عدد نیوجرسی شش متری، گفت: این هزینه کرد که مشتمل بر خرید و حمل یک عدد نیوجرسی است برابر دو میلیون و پانصد هزار تومان می شود.

مهرداد جهانی مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان البرز  هم در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به انجام پروژه‌های راهداری در محور کرج - کندوان، از اجرای دیوار سنگی به ارتفاع پنج تا ۹ متر در دو نقطه ریزشی با سابقه ریزش سنگ از شیب کوه با اعتبار بالغ بر چهار میلیارد تومان خبر داد.

وی در ادامه با اشاره به اجرای دیوار بتنی به ارتفاع حدود شش متر در محدوده «درده»، گفت: این پروژه به دلیل آب شستگی جاده در فروردین ماه آنهم به دلیل طغیان رودخانه با اعتباری بالغ بر دو میلیارد تومان انجام شد.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان البرز به اجرای دیوار در نقاط پرتگاهی حد فاصل تونل «کندوان» تا «سه راهی دیزین» اشاره کرد و گفت: این مهم به منظور ارتقای ایمنی و جلوگیری از سقوط به دره با اعتبار سه میلیارد تومان در حال انجام است.

وی اضافه کرد: ایمن‌سازی سقف تونل امیرکبیر با اجرا و نصب توری به منظور جلوگیری از ریزش سقف تونل به طول ۷۰۰ متر با هزینه هفت میلیارد تومان انجام شده است.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان البرز گفت: عملیات‌ راهداری شامل خاکبرداری، ریزش‌برداری، شانه‌سازی، نصب تابلو وعلائم، رنگ‌آمیزی و شستشوی علائم، پاک‌سازی محور، لق‌گیری، تنقیه پل‌ها، لکه‌گیری، تعمیر و نگهداری روشنای و تهویه تونل‌ها به صورت مستمر درحال انجام است.

جهانی با تاکید بر اینکه پروژه‌های اعلام شده از محل اعتبارات سازمان راهداری کشور است، گفت: اعتبار استانی تخصیص داده شده برای راهداری شهرستان کرج، حدود۸۰۰ میلیون تومان است.

بنابراین گزارش، جاده چالوس به‌عنوان یک محور مهم مواصلاتی که پایتخت را به استان‌های شمالی متصل می‌کند نیازمند توجه بیش‌ازپیش متولیان است. مسافران جاده چشم‌انتظار مسئولانی هستند که با ارائه راه‌حل‌های مناسب به مشکلات این جاده پایان دهند.

کد خبر 4732777

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 16 =