تدوین استراتژی صادرات مبتنی بر حضور در کشورهای همسایه

یک مقام مسئول در وزارت صنعت با اشاره به استراتژی دولت مبنی بر توسعه صادرات در کشورهای همسایه گفت: برای حمایت از تولید داخل بر روی نمایشگاه های صادرات محور متمرکز شده ایم.

به گزارش خبرنگار مهر، بهمن حسین زاده امروز سه شنبه ۹ مهر ۹۸ در نشست خبری خود با خبرنگاران از استراتژی وزارت صنعت معدن و تجارت برای حضور در بازارهای هدف صادراتی کشورهای همسایه خبر داد و گفت: بر این اساس وزارت صنعت معدن و تجارت در حوزه تجارت خارجی و صادرات متمرکز بر حضور در بازار کشورهای همسایه به علاوه چین شده که در این راستا ما نیز برگزاری نمایشگاه های اختصاصی جمهوری اسلامی ایران را به منظور معرفی کالاهای ایرانی در دستور کار قرار داده ایم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: دسترسی به بازار منطقه با جمعیت ۴۰۰ میلیون نفری که دارای مرزهای آبی و خاکی متعدد است، توسعه صادرات را در اولویت قرار داده که اولین گام آن معرفی کالاهای صادراتی ایران است، بر این اساس فضا اکنون برای برگزاری نمایشگاه های تخصصی باز است و می توانیم با معرفی کالاهای خود، بازارگشایی لازم را در این حوزه داشته باشیم.

وی تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه رشد بالغ بر ۲۱ درصدی پیش بینی شده که بر این اساس باید سیاستگذاری های لازم برای معرفی کالاهای ایرانی انجام شود، این در شرایطی است که باید زمینه را برای حضور کالاهای ایرانی در بازارهای دنیا فراهم نماییم.

حسین زاده در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: مروری بر نوع فعالیت کشورهای پیشرفته برای حضور در بازارهای هدف صادراتی خود نشان می دهد که بیشترین تمرکز بر روی برگزاری نمایشگاه های خارجی به صورت هدفمند است که بر این اساس ایران نیز باید به صورت متمرکز در این حوزه کار نماید.

مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی جمهوری اسلامی ایران گفت: اگر قرار است برخی کالاهای خاص ایرانی از جمله زعفران و خشکبار به بازارهای کشورهای مختلف و از جمله اروپا راه یابد، باید صادرکنندگان کالاهای ایرانی بیشترین حضور را در نمایشگاه های مرتبط تجربه نمایند، ضمن اینکه توسعه حضور در کشورهای دوست و مشترک المنافع نیز می تواند به رونق صادرات ایران کمک کند.

حسین زاده در بخش دیگری از سخنان خود به برگزاری نمایشگاه ساخت داخل از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت اشاره و خاطرنشان کرد: امسال که سال رونق تولید است تمام تمرکز ما بر برگزاری نمایشگاه های تقاضامحور بوده تا بتوانیم در رونق تولید و حمایت از ساخت داخل گام های عملیاتی برداریم، ضمن اینکه تجربه برگزاری این نمایشگاه نشان داد که می توان نیاز وارداتی به بسیاری از کالاهای موردنیاز کشور را با ساخت داخل برآورده کرد و از خروج ارز نیز جلوگیری نمود.

وی گفت: بر این اساس علاوه بر تمرکز بر روی ساخت داخلی، در حوزه دانش بنیان ها و استارت آپ ها نیز الگوی مشخصی مورد تأکید قرار دارد به نحوی که در هر نمایشگاه یک جزیره یا پاویون به دانش بنیان های تخصصی آن حوزه اختصاص می یابد.

حسین زاده همچنین از برنامه ریزی جدی ایران برای حضور در اکسپوی ۲۰۲۰ دبی خبر داد و گفت: ۲۵ میلیون نفر از این نمایشگاه که به مدت شش ماه در دبی برگزار خواهد شد، بازدید خواهند کرد که در آنجا فرصتی برای معرفی ظرفیت های اقتصادی، پتانسیل های فرهنگی و تولیدی کشور وجود دارد.

این مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: برگزاری نمایشگاه ها خط مقدم توسعه صادرات در فضای تجارت فرامرزی است و به همین دلیل ما سه استراتژی را در نظر گرفته ایم به نحوی که حضور در نمایشگاه های خارجی، برگزاری نمایشگاه های داخلی و توسعه فعالیت های نمایشگاهی با تمرکز بر کشورهای همسایه در دستور کار است.

کد خبر 4733995

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =