چهره‌ متناقض‌نمای شمس در مقالات بررسی می شود

سومین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ شمس تبریزی چهارشنبه هفدهم مهر به بررسی «چهره‌ متناقض‌نمای شمس در مقالات» اختصاص دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، شمس به تعبیر کی‌یرکگور «شهسوار ایمان» است که از سپهر حسّانی و اخلاقی پای فراتر نهاده و به همین دلیل «یکّه و تنها»ست و تقلیدناپذیر و مهمتر از آن قضاوت‌ناپذیر. بخشی از علل تجلّی متناقض‌نمایانه‌ شخصیت شمس مربوط به رفتارها و گفتارهای اوست که با موازین و معیارهای عرفی، اخلاقی و اجتماعی زمانه‌ خود او و زمانه‌ ما سازگاری ندارد.

این گفتارها و رفتارها به صورت پراکنده در مقالات منعکس شده است. او در مقالات از خود اطلاعات قطره‌چکانی ارائه می‌کند. مجموع این اطلاعات، شخصیتی کامل و منسجم از وی بر نمی‌سازد و فاصله‌ها و شکاف‌های موجود در زندگی و شیوه زیست وی، موجبات ابهام و متناقض‌نمایی شخصیت او را فراهم می‌آورد. از آنجا که وی عادت به نوشتن نداشته است، گفتارهای وی محصول موقعیت‌هایی هستند که به فراخور در گرفتن بحثی یا در اثر رخدادی بر زبان رانده شده‌اند، موقعیت‌مندی گفته‌های شمس از یک سو و بیان نشدن زمینه و بستر ایجاد سخنان از سوی دیگر، نظم پریشانی بر آنها تحمیل کرده و وجود هرگونه تناسبی را در دستگاه فکری وی از بین برده است.

سومین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ شمس تبریزی چهارشنبه هفدهم مهر از ساعت ۱۶:۳۰ به بررسی «چهره‌ متناقض‌نمای شمس در مقالات» اختصاص دارد که با سخنرانی قدرت‌الله طاهری، عضو هیئت علمی دانشگاه شهیدبهشتی، در مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر(بخارست)، نبش کوچه سوم برگزار می‌شود و ورود برای همگان آزاد است.

کد خبر 4735769

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 7 =