چرا باید مراقب یک درجه گرم شدن زمین باشیم؟

بررسی‌های ناسا نشان میدهد زمین نسبت به دهه پیشین خود یک درجه گرم‌تر شده و سال ۲۰۱۸ در سراسر جهان بیشتر از حد دمای میانگین گرم بوده است. اما چرا باید نگران یک درجه‌ گرم شدن زمین باشیم؟

مجله مهرطبق آخرین داده‌های ماهواره‌های معروف به «کوپرنیکوس» دمای هوای اکتبر سال ۲۰۱۸ در سراسر جهان بیشتر از حد دمای میانگین برای این ماه در سال بوده است. داده‌های این ماهواره نشان می‌دهد که میزان رطوبت هوا در مکزیک، آمریکا و جنوب اروپا بالا و در دیگر مناطق قاره سبز هوا بسیار بسیار خشک بود. اما آیا علت این مسئله فعالیت انسان‌ها بوده و  یا صرفا نوعی تنوع طبیعی است؟  

 شواهد می‌گوید که گرم شدن زمین به دلیل ساخت و سازهای ساکنین زمین است چرا که خوانش دماسنج در سراسر جهان از ابتدای انقلاب صنعتی به طور پیوسته بالا رفته است.

براساس آنالیز دمای مداوم که توسط دانشمندان موسسه مطالعات فضایی گادارد ناسا انجام شده است، میانگین دمای جهانی کره زمین از سال ۱۸۸۰ حدود ۰.۸ درجه سانتیگراد (۱.۴ درجه فارنهایت) افزایش یافته است. در واقع دو سوم گرم شدن زمین از آن زمان تاکنون رخ داده است. از سال ۱۹۷۵ با سرعت تقریبی ۰.۱۵-۰.۲۰ درجه سانتی گراد در هر دهه جهان گرمتر می شود.


اما چرا باید مراقب یک درجه گرم شدن زمین باشیم؟ در حالی که دما در هر روز جایی که ما زندگی می کنیم، درجه های زیادی تغییر می کند.

در این باره باید گفت دمایی که ما به صورت محلی و در دوره های کوتاه تجربه می کنیم به دلیل وقایع قابل پیش بینی چرخه ای (شب و روز، تابستان و زمستان) و الگوهای باد و بارش به سختی قابل پیش بینی است و می تواند نوسان قابل توجهی داشته باشد. اما درجه حرارت جهانی عمدتاً بستگی به این دارد که سیاره از خورشید چقدر انرژی دریافت می‌کند و چه مقدار از آن به فضا برمی گردد.

مقدار انرژی تابش شده از زمین به میزان قابل توجهی به ترکیب شیمیایی جو، به ویژه میزان گازهای گلخانه‌ای که در دام گرما قرار دارند بستگی دارد. پس یک درجه یک تغییر جهانی بسیار مهم است زیرا گرمای زیادی را برای گرم کردن تمام اقیانوس‌ها، جو و زمین تا حد زیادی می‌طلبد.

در گذشته، هنگامی که یک سقوط یک تا دو درجه‌ای دما رخ می‌داد فقط کمی زمان می‌برد تا زمین را به عصر یخبندان فرو ببرد. یک افت پنج درجه‌ای کافی بود تا بتواند بخش بزرگی از آمریکای شمالی را در زیر انبوه یخ‌های  ۲۰ هزار سال پیش دفن کند.

اما بد نیست بدانید  گرم شدن کره زمین به این معنی نیست که درجه حرارت در همه جا و هر زمان با یک درجه افزایش یافته است. دما در یک سال یا دهه خاص ممکن است در یک منطقه ۵ درجه افزایش یابد و در درجه دیگر ۲ درجه کاهش یابد. زمستانهای فوق العاده سرد در یک منطقه ممکن است تابستانهای فوق العاده گرم دنبال شود. یا یک زمستان سرد در یک منطقه ممکن است با یک زمستان بسیار گرم در قسمت دیگری از کره زمین متعادل شود.

کد خبر 4739195

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 10 =