خاموشی یک ماهه موتور پمپ های کشاورزی شهرستان رفسنجان

رفسنجان - مدیر امور منابع آب شهرستان رفسنجان گفت: در جلسه شورای حفاظت منابع آب شهرستان مقرر شد موتور پمپ های کشاورزی شهرستان رفسنجان از ۱۷ آبان تا ۱۵ آذر خاموش شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، علی احمدی پور ظهر شنبه در جلسه شورای حفاظت منابع آب شهرستان رفسنجان اظهار داشت: از سال ۹۳ تعداد ۹۴ طرح کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی با خاموشی چاه‌موتورها اجرا شده است که فکر می‌کنیم در صرفه‌جویی آب در مصارف کشاورزی موثر بوده است.

وی با طرح این سوال که چرا پیشنهاد می‌کنیم موتورپمپ‌ها در پاییز و زمستان خاموش شوند، افزود: این موضوع به دلیل تأثیر کم و ناچیز در روی درختان پسته است و کشاورزان به این موضوع واقف هستند. وقتی برگ در پاییز و زمستان به خواب می‌رود عملا مکشی از زمین انجام نمی‌دهد و بر اساس آبی که در اندام‌ها موجود است و رطوبت خاک خودش را تا بهار می‌کشاند زمانی که برگ روی درخت می آید اختلاف پتانسیل که بین برگ و ریشه ایجاد می شود موجب مکش آب از زمین می شود.

وی ادامه داد: تنها موضوعی که وجود دارد اینکه درخت در زمستان آب نیاز ندارد اما زمین آب می‌خواهد در زمستان یک نوبت آب سنگین برای آبشویه باید انجام شود تا املاح و نمکی که محدوده ریشه است شسته شود.

مدیر امور منابع آب رفسنجان یادآور شد: با خاموشی یک ماهه موتورهای ۹۷۰ حلقه چاه فعال کشاورزی در رفسنجان حداقل ۴۰ میلیون متر مکعب آب صرفه‌جویی می‌شود. البته اگر این خاموشی سه ماه انجام شود می‌توانیم کسری مخزن را جبران کنیم که متأسفانه کشاورزان همکاری نمی‌کنند.

احمدی‌پور ادامه داد: تلاش ما برای ماندن منابع آبی شهرستان است منابع آب متعلق به مردم است و وظیفه ما حفاظت از آن است و اگر صرفه‌جویی نشود با نابودی مواجه خواهیم شد.

وی با بیان اینکه دو برابر آنچه که باید استفاده کنیم برداشت می‌کنیم، یادآور شد: یک ماه خاموشی هم ارزشمند است چون مجبوریم صرفه‌جویی کنیم و نیز باید کنتوربگذاریم تا هر کسی به اندازه برداشت مصرف کند.

وی با اشاره به آبیاری تحت فشار درختان، بیان کرد: درصد بالایی از اراضی نیاز به کاهش سطح زیر کشت ندارند چون با آبیاری تحت فشار تأمین آب می‌شود بعضی جاها با ۱۰ لیتر بر ثانیه ۱۰۰ هکتار سطح زیر کشت برده که در این جاها حتما باید خاموشی انجام شود.

مدیر امور منابع آب رفسنجان اظهار کرد: اگر هر چه کشاورزی آب نیاز دارد قرار باشد تأمین شود پس هنر مدیریت جهاد کشاورزی چیست لذا باید دنبال راهکارهای افزایش بهره‌وری رفت نه برداشت از منابعی که رو به اتمام است.

احمدی پور عنوان کرد: اگر همه منابع آب مصرف و پسته خوبی برداشت شود هنر نکردیم ما در شهر عدم مدیریت آب، سم و کود داریم که باید این مدیریت‌ها انجام شود یک ماه خاموشی به عنوان مسکّن برای منابع آبی و کشاورزی است.

مدیر امور منابع آب رفسنجان گفت: مقرر شد از ساعت هفت صبح روز جمعه ۱۷ آبان تا ۱۵ آذر موتورپمپ‌های کشاورزی شهرستان رفسنجان به مدت ۲۸ روز خاموش شود.

احمدی‌پور خواستار همکاری نیروی انتظامی در برخورد با متخلفانی که چاه موتورها را یا خاموش نمی‌کنند یا شب‌ها روشن می‌کنند  و افزود: بخشداران و دهیاران باید اطلاع‌رسانی لازم را انجام دهند تا کشاورزان مطلع و نسبت به این موضوع همکاری کنند.

کد خبر 4744626

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =