پایبندی سیاسی ایران به طرح تحول سلامت/دنیا درگیرپوشش همگانی سلامت

مدیرکل دفتر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت، گفت: طرح تحول سلامت در ایران، نمونه پایبندی سیاسی برای برطرف کردن مشکلات جهت پوشش همگانی سلامت است.

به گزارش خبرگزاری مهر، احمد المنظری، روز دوشنبه در همایش پوشش همگانی سلامت در سالن همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران، افزود: در سال ۲۰۱۵ همه کشورها اهداف توسعه پایدار را امضا کردند به توسعه همه جانبه پایبند شدند که یکی از موارد پوشش همگانی سلامت تا سال ۲۰۳۰ است و همه کشورها مشمول این موضوع هستند.

وی ادامه داد: پوشش همگانی سلامت به معنی برقراری انجام اقداماتی در زمینه پیشگیری، درمان و بازتوانی است، بدون اینکه هزینه غیرضروری به بیماران وارد شود. چند هفته پیش در سازمان ملل درباره پوشش همگانی سلامت صحبت کردیم و آنجا بیان شد که همه باید دست به دست هم داده تا بتوانیم شرایط کنونی را تغییر بدهیم.

المنظری بیان کرد: بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۷ شاخص پوشش همگانی سلامت در کل دنیا افزایش داشت، اما در منطقه ما در حال پیمودن مسیر هستیم و تا سال ۲۰۱۵ شاهد بیشترین پیشرفت و رشد شاخص پوشش همگانی سلامت در منطقه امرو بودیم.

مدیرکل دفتر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت، افزود: شرایط کنونی ما چند عامل مهم دارد. برخی از این عوامل شامل رشد جمعیت، مهاجرت، عدم دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی مورد نیاز و مشکلات مالی است. چالش دیگر در زمینه مشکلات اقتصادی و اجتماعی به خاطر مراحل گذار جمعیت شناختی است که قشر آسیب پذیر در این زمینه بیشترین آسیب را می‌بینند. چالش دیگر ضعف سیستم‌ها و نظام‌های بهداشتی در منطقه ما است، زیرا پوشش همگانی سلامت ملی را اجرا نکرده‌اند و سرمایه گذاری در زمینه دولتی کم بوده و همچنین با کمبود کارکنان در حوزه سلامت مواجه بودند.

وی اظهار داشت: در سال ۲۰۱۸ همه کشورها خود را ملزم به امضای پوشش همگانی سلامت یا UHC کردند و قرار شد سود آن به همه جامعه برسد که اولین دستاورد مهم جهانی حتی در زمینه سیاسی محسوب می‌شود. می‌توان از پوشش همگانی سلامت به عنوان اولین اولویت راهبردی نام برد و همه باید دست به دست هم بدهند تا آن را به واقعیت تبدیل کنند و در این زمینه همه توان خود را بسیج کردیم و به کشورهایی که نیاز دارند، کمک می‌دهیم.

المنظری گفت: چالش‌های بسیار زیادی برای اجرای پوشش همگانی سلامت وجود دارد و هر کشور باید با توجه به مقتضیات خود، راهبردهای مورد نیاز را انتخاب کند. در این زمینه جمهوری اسلامی ایران توانسته نه تنها در کشور خود، بلکه در کشورهای همسایه نیز این مساعدت‌ها را فراهم کند. طرح تحول سلامت که در سال ۲۰۱۵ در ایران اجرا شد، نمونه پایبندی سیاسی ایران برای برطرف کردن مشکلات جهت پوشش همگانی سلامت است.

مدیرکل دفتر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت بیان کرد: از طرف امرو (مدیترانه شرقی) مایل هستم که از دولت جمهوری اسلامی ایران و وزارت بهداشت ایران به خاطر میزبانی شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت و اجلاس پوشش همگانی سلامت تشکر کنم.

کد خبر 4746405

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 9 =