وظایف اصلی جهاد کشاورزی حفظ کاربری اراضی است

کاشمر - مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: حفظ کاربری اراضی کشاورزی و منابع طبیعی از وظایف اصلی جهاد کشاروزی است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا اورانی ظهر چهارشنبه در مراسم تودیع و معارفه رئیس جهاد کشاورزی کاشمر با بیان اینکه اگر در زمینه تخریب و تصرف اراضی کوتاهی کنیم هر شهرستان رو به رشد در آینده برای اجرای طرح‎های توسعه‌ای با مشکل مواجه خواهد شد، اظهارکرد: آب به عنوان یک ثروت ملی متعلق به نسل‎های آینده است و زمین نیز همیشه یکی از پنج ابزار قدرت محسوب می‌شود که با توجه به اینکه سوداگری زیادی در بخش زمین وجود دارد، بسیاری از هنجارهای امروز جامعه به خاطر تصرف و تخریب اراضی بوده است.

وی افزود: یکی از رسالت‎های سازمان جهاد کشاورزی در حوزه بخش کشاورزی برخورد با متخلفان است، برای تحقق این مهم نیازمند حمایت فرماندار و شورای تامین هر شهرستانی هستیم و در برخورد با متخلفان، محافظه‎کاری و مماشات وجود نخواهد داشت.

 مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان رضوی تصریح کرد: با توجه به اقلیم خشک و نیمه‌خشک استان خراسان رضوی، اصلاح و بهینه‌سازی مصرف آب ضرورت دارد، متاسفانه شرایط سفره‌های آب زیرزمینی وضعیت خوبی ندارند، باید در جهت اصلاح روش‎ها و کاهش مصرف آب تلاش‌های بیشتری کنیم.

اورانی با بیان اینکه ۱۳۰ درصد منابع آبی خراسان رضوی در حال مصرف است، این میزان برداشت را برای سفره‎های زیرزمینی همانند سم دانست و گفت: با توجه به اینکه ۸۵ درصد آب سفره‌های زیرزمینی در بخش کشاورزی مصرف می‎شود، باید در جهت هدر رفت آب با استفاده از ارقام و بذور مختلف و نهال با نیاز آبی کم، اصلاح خاک، سایبان‌دار کردن باغات، توسعه کشت گلخانه‎ای و استفاده از شیوه‌های نوین آبیاری تلاش بیشتری کنیم.

وی ادامه داد: به اندازه‎ای که بخش کشاورزی به آموزش، ترویج و توانمندسازی نیاز دارد به پول نیاز ندارد، باید با ارائه آموزش‎های لازم و توانمندسازی کشاورزان به سمت افزایش بهره‌وری بریم.

در این جلسه، مسلم ساقی، فرماندار کاشمر نیز با بیان اینکه  اقتصاد شهرستان بر پایه کشاورزی و دامداری است بیان کرد: با توجه به اینکه شهرستان کاشمر در بسیاری از محصولات به عنوان قطب کشاورزی در استان مطرح می‎شود اما منطقه خرده‌مالکی است که می‎طلبد در این راستا جهاد کشاورزی سیاست‎ها و طرح‎های جدیدی اجرا نماید.

وی افزود: در شرایط حاضر، اقتصاد باروش سنتی پیش نخواهد رفت، باید از شیوه‎های نوین و استارتاپ‌هایی که وجود دارد بیشتر استفاده شود.

فرماندار کاشمر اضافه کرد: نگاه دولت در بخش کشاورزی بر هیچ‌کس پوشیده نیست و متمم نگاه دولت به بخش کشاورزی اقتصادی کردن بخش کشاورزی است، اگر در حوزه اقتصادی کردن بخش کشاورزی قوی عمل نماییم، قطعا از مهاجرت‌های نامتعارفی که درکلان‌شهرها و شهرستان‌ها وجود دارد، دور خواهیم شد.

وی همچنین گفت: با توجه به اینکه از پنج معین اقتصادی شهرستان کاشمر، چهار معین در حوزه بخش کشاورزی و دامداری فعالیت می‌کنند، جهاد کشاورزی باید از ظرفیت و پتانسیل معین‎های اقتصادی بیشترین استفاده را ببرد.

در پایان مراسم از زحمات سید ابوالقاسم موسوی در جهادکشاورزی کاشمر تجلیل و حسین محمدی به عنوان مدیر جدید جهادکشاورزی این شهرستان معرفی شد.

کد خبر 4748952

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =