طرح نماد در ۲۶۰ مدرسه خراسان جنوبی اجرا می شود

بیرجند- مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: امسال طرح نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان (نماد) در۲۶۰ آموزشگاه استان اجرا می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد علی واقعی ، در اولین جلسه کمیته تخصصی ، اجرایی نماد اظهار کرد: امسال این طرح در تمامی مدارس شهرستان درمیان ، ۱۳ آموزشگاه شهرستان بیرجند و ۱۰شهرستان دیگرهرکدام  ۶ آموزشگاه و از هردوره تحصیلی ۲مدرسه به تفکیک جنسیت برگزارمی شود .

وی از طرح نماد، به عنوان مجموعه نظام یافته ای از خدمات و برنامه ها، شامل غربالگری، آموزش، توانمند سازی و حمایت های روانی- اجتماعی به منظور مراقبت از دانش آموزان در برابر رفتارهای پر خطر، آسیب های اجتماعی و جرائم از طریق مداخله یاد کرد.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی؛ با بیان این که همیشه پیشگیری عاقلانه تر، آسان تر و کم هزینه تر از پیگیری و درمان است، تصریح کرد: غربالگری، آموزش‌های ارتقایی، سامانه ارجاع و ارائه خدمت ، چهار بخش مهم در طرح «نماد» است.

واقعی با بیان این که سامانه جامع نظام مراقبت اجتماعی از دانش‌آموزان ، طراحی و راه اندازی شده است، ابراز داشت:  در این سامانه، تمام عملیات شبکه‌سازی مراکز ارائه خدمت ، انجام غربالگری، آموزش‌های ارتقایی و نیز ارجاع برای مداخلات تخصصی و مددکاری، یکپارچه شده و به صورت نرم افزاری، هدایت و پیگیری می‌شود.

دبیر شورای آموزش و پرورش خراسان جنوبی، با اشاره به  تهیه و تدوین غربالگری در دو بخش «غربالگری اختلالات روانی و رفتاری» و «غربالگری رفتارهای پرخطر» شده، یاد آور شد: راهبردی، بلند مدت بودن و با دوام بودن، فراگیری، اثربخشی، ترکیبی بودن و تعامل و همکاری بین بخشی ۵ عنصر و ویژگی مهم طرح نماد هستند.

وی، با بیان این که در طرح نماد  هم ابعاد پیشگیری و هم ابعاد امدادی پیش بینی شده است، اضافه کرد: مشارکت، تعامل و همکاری بیش از ۱۰ نهاد و وزارتخانه در اجرای طرح نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان زمینه ساز دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده و گام باندی در راستای کاهش آسیب های اجتماعی در استان خراسان جنوبی است.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی، بر پیشگیری رشد مدار در اجرای طرح نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان تأکید کرد و گفت: پیشگیری رشد مدار شامل پیشگیری رشد مدار خانواده‌ محور، رشد مدار معلم محور و رشد مدار مدرسه‌ محور است که نماد به عنوان  یک نظام مراقبتی از جنس مراقبت‌های اجتماعی و روانی برای تحقق پیشگیری رشد مدار مدرسه‌محور ایفای نقش می کند.

کد خبر 4755167

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 11 =