پنجمین چاپ «کریم اهل بیت» در دسترس مخاطبان قرار گرفت

پنجمین چاپ کتاب «کریم اهل بیت؛ زندگانی حضرت امام حسن(ع) توسط انتشارات کتاب سبز منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، یکی از مهم‌ترین منابع موجود درباره زندگانی ائمه معصومین و اهل بیت (ع) کتاب شریف «مُنْتَهَی ألآمال فی تَواریخِ ألنَّبی وَ ألْآل» اثر عالم شیعی مشهور قرن ۱۴، یعنی شیخ عباس قمی (ره) است. شیخ در این کتاب با استفاده از منابع پرشمار، به تفصیل از زندگی چهارده معصوم سخن گفته است.

«منتهی الآمال» چهارده باب و هر باب آن فصولی دارد که به ترتیب از احوال شخصی، مناقب و فضائل، حوادث خاص مربوط به هر امام، فرزندان و خانواده، روات و اصحاب سخن می‌گوید. با بهره‌گیری و اقتباس از این کتاب تاکنون کتاب‌های پرشمار دیگری نیز درباره ائمه منتشر شده است.

بالطبع چند کتاب نیز درباره زندگی امام مجتبی (ع) با اقتباس از این کتاب منتشر شده است. یکی از آنها کتاب «گزارشی مختصر و روان از زندگانی حضرت امام مجتبی (ع)» به کوشش زهره دهدشت است که برای نخستین بار چندی پیش توسط موسسه انتشاراتی نبا در دسترس مخاطبان قرار گرفت. خبرگزاری مهر، خبری از انتشار این کتاب را نیز منتشر کرده است.

کتاب دیگری که با استفاده از باب چهارم «منتهی الآمال» - که درباره امام مجتبی (ع) است – منتشر شده «کریم اهل‌بیت: زندگانی حضرت امام حسن (ع)» نام دارد. این کتاب را گروه معارف انتشارات کتاب سبز تدوین کرده است. این گروه همچنین با استفاده از «منتهی الآمال» کتاب‌های دیگری همچون «سید النساء العالمین: زندگانی حضرت فاطمه زهرا (س)»، «سیدالاوصیا: زندگانی حضرت امیرالمونین علی (ع)»، «سیدالشهدا: زندگانی امام حسین(ع)»، «سید الساجدین: زندگانی حضرت امام سجاد (ع)»، «ثامن الحجج: زندگانی حضرت امام رضا (ع)»، «صاحب الزمان: زندگانی حضرت حجت‌ابن الحسن العسگری امام مهدی (عج)» و... را نیز منتشر کرده است.

این انتشارات چاپ پنجم کتاب «کریم اهل بیت» را با شمارگان هزار و ۵۰۰ نسخه، ۱۴۴ صفحه و بهای ۱۷ هزار تومان منتشر کرده است. چاپ نخست این کتاب در سال ۹۰ با شمارگان دو هزار و ۵۰۰ نسخه و بهای سه هزار و ۸۰۰ تومان و چاپ چهارم آن در سال ۱۳۹۵ با شمارگان هزار نسخه و بهای ۹ هزار تومان  در دسترس مخاطبان قرار گرفته بودند.

کتاب ۶ فصل دارد که عناوین آنها به ترتیب عبارتند از: «در ولادت با سعادت امام حسن (ع)»، «در بیان مختصری از فضائل و مکارم اخلاق حضرت امام حسن(ع)»، «در بیان بعضی از احوال امام حسن (ع) و صلح آن حضرت با معاویه»، «در بیان شهادت حضرت مجتبی (ع) و ذکر خبر جناده»، «در بیان طغیان معاویه در قتل و نهب شیعیان علی علیه السّلام» و «در ذکر اولاد امام حسن علیه السّلام و شرح حال جمله ای از آنها».

در بخشی از قسمت علت صلح امام مجتبی (ع) با معاویه در این کتاب آمده است: «روزی در اثنای نماز، یکی از آن خارجیان تیری انداخت به جانب آن حضرت، چون زره پوشیده بود اثری در آن حضرت نکرد، آن منافقان نامه‌ها به سوی معاویه نوشتند پنهان از آن حضرت و اظهار موافقت با او نمودند، پس خبر حرکت کردن معاویه به جانب عراق به سمع شریف حضرت حسن علیه السّلام رسید، بر منبر آمد حمد و ثنای الهی ادا کرد و ایشان را به جنگ با معاویه دعوت نمود، هیچ یک از اصحاب آن حضرت جواب نگفتند! پس عدیّ بن حاتم از زیر منبر برخاست و گفت: سبحان اللّه! چه بد گروهی هستید شما، امام شما و فرزند پیغمبر شما، شما را به سوی جهاد دعوت می‌کند اجابت او نمی‌کنید! کجا رفتند شجاعان شما؟ آیا از غضب حق تعالی نمی‌ترسید، از ننگ و عار پروا نمی‌کنید؟

پس جماعت دیگر برخاستند با او موافقت کردند، حضرت فرمود: اگر راست می‌گویید به سوی نخیله که لشکرگاه من آنجا است بیرون روید و می‌دانم که وفا به گفته خود نخواهید کرد چنانچه وفا نکردید برای کسی که از من بهتر بود و چگونه اعتماد کنم بر گفته‌های شما و حال آنکه دیدم که با پدرم چه کردید! پس از منبر به زیر آمد سوار شد و متوجّه لشکرگاه گردید، چون به آنجا رسید اکثر آنها که اظهار اطاعت کرده بودند وفا نکردند و حاضر نشدند؛ پس حضرت خطبه خواند و فرمود که مرا فریب دادید چنانچه امام پیش از من را فریب دادید، ندانم که بعد از من با کدام امام مقاتله خواهید کرد؟ آیا جهاد خواهید کرد با کسی که هرگز ایمان به خدا و رسول نیاورده است و از ترس شمشیر ایمان اظهار کرده است؟».

گروه معارف انتشارات کتاب سبز همچنین کتاب دیگری درباره امام مجتبی (ع) به نام «امام حسن مجتبی (ع)، آینه صبر و سخاوت» را نیز تدوین کرده است. چاپ سوم این کتاب نیز به تازگی با شمارگان هزار و ۵۰۰ نسخه، ۲۱۰ صفحه و بهای ۲۰ هزار تومان در دسترس مخاطبان قرار گرفت.

کد خبر 4756594

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =