پیروی از سیره پیامبر اکرم(ص) راه حل مشکلات جامعه است

کرمانشاه- امام جمعه موقت کرمانشاه، رحلت پیامبر اکرم(ص) را خسران بزرگی برای جهان اسلام دانست و گفت: پیروی از سیره ایشان راه حل مشکلات جامعه و رسیدن به سعادت است.

حجت الاسلام محمد حجتی  در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن تسلیت سالروز رحلت پیامبر اکرم(ص) و امام حسن مجتبی(ع) اظهار داشت: آشنایی با سیره پیامبر که مظهر مکارم اخلاقی است می تواند گام موثری در جهت درک تمام مسائل باشد.

وی گفت: در دورانی که جهل و نادانی  در بین مردم عربستان بیداد می‌کرد، حضرت ختمی مرتبت(ص) به پیامبری مبعوث شد و به انسان‌ها کرامت بخشید.

پیامبر اکرم(ص) الگو و چراغ روشنی برای عبور از تنگناها است

امام جمعه موقت کرمانشاه افزود: پیامبر اکرم(ص) نمونه یک انسان کامل است که به کمالات و ارزشهای اخلاقی مزین شده و الگویی است که انسان می تواند در تمام زندگی خود داشته باشد.

وی گفت: کسانی که پیامبر را الگویی در زندگی خود قرار داده اند همانند این است که چراغی روشن در پیش روی خود دارند و از تنگناهای زندگی به راحتی عبور می کنند.

آیت الله حجتی خاطر نشان کرد: رسول اکرم(ص) زندگی ساده و بی آلایش را به زرق و برق دنیایی ترجیح می داد و همواره زوائد معیشت را از خود دور می کرد.

وی بیان داشت: پیامبر(ص) همواره می فرمود خوشبخت ترین مردم در نظر من مومنی است که متعلقاتش به دنیا کم است و در زندگی قناعت کند.

حق شناسی  و دوری از کاهلی از صفات پسندیده پیامبر اکرم(ص) بود

این مسئول حق شناسی را از اخلاق حسنه پیامبر اعظم دانست و خاطر نشان کرد: این پیامبر عظیم الشان نسبت به کسانیکه در حقش به اشکال مختلف مساعدت کردند، قدردان بود.

آیت الله حجتی افزود: علاقه پیامبر به کار و فعالیت در طول زندگی زبانرد بود و همواره از تنبلی و کاهلی به خدا پناه می برد.

وی افزود: جوانان امروز باید این اخلاق پسندیده پیامبر را سرلوحه کار خود قرار دهند تا بتوانند موفق باشند چرا که کسب حلال بهترین عبادت در نزد خداوند است.

امام جمعه موقت کرمانشاه افزود: سیره اخلاقی پیامبر(ص) بزرگترین درسی است که می توان در تمام دوران شاگردانش را به قله افتخارات برساند.

این مسئول خاطر نشان کرد: اگر جامعه ای از اخلاق مورد تاکید پیامبر(ص) دور شود در حقیقت از رحمت خدا دور خواهند شد.

وی در ادامه با اشاره به این که اساس کار رسول خدا(ص) بر صلح بود، گفت: پیامبر همواره انسان ها را به برادری و مودت دعوت می کرد و تا زمان حضور پربرکتشان این رویه در میان مردم بود.

رسول خدا و قرآن منبع و ریشه وحدت و انسجام بین مسلمانان جهان

امام جمعه موقت کرمانشاه افزود: رسول خدا و قرآن امروز باید منبع و ریشه وحدت و انسجام در بین تمام مسلمانان جهان باشد و این حقیقت عظیم برای ما به عنوان اسوه اتحاد و برادری شناخته شوند.

آیت الله حجتی گفت: مکاتب انبیا الهی منشا تمامی خوبی هاست و انسان ها را از رذائل و راه شیطانی حفظ می کند.

وی بیان داشت: پیامبر الگوی عملی بود زمانی که مردم را به کاری دعوت می کرد خود در راس امور قرار می گرفت و اولین کسی بود که نسبت به انجام آن کارها اهتمام داشت.

این استاد اخلاق گفت: در این شرایط سخت اقتصادی اگر رفتار عملی پیامبر را در برابر مشکلات و سختی ها در پیش بگیریم بدون شک مشکلات حل و فصل خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: در این روزها که هجمه های فرهنگی جوانان را تهدید می کند ضروری است فرزاندانمان را با محبت حضرت رسول گره بزنیم و کاری کنیم که سبک زندگی انبیاء الهی را سرلوحه خود قرار دهند.

آیت الله حجتی اظهار داشت: این محبت و انس با رسول خدا(ص) زمینه رعب و وحشت در دل دشمنان را ایجاد می کند و به همین دلیل با اصل اسلام دشمنی دارند.

امروز تنها دینی که مردم را به سوی خود جذب می کند، اسلام است

وی به مجاهدت هایی که پیامبر اسلام (ص) برای مسلمانان و بشریت در رسالت جهانی انجام داد، گفت: امروزه با گذشت قرن ها می بینیم تنها دینی که  جذابیت خود را حفظ کرده و مردم را به سوی خود جذب می کند دین اسلام است.

این مسئول در ادامه هدایتگری را مهم ترین مشی سیاسی پیامبر در برخورد با دشمنان عنوان کرد و گفت: سخنان پیامبر اکرم(ص) در تمام شئونات زندگی اعم از سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و... برای مسلمانان حجت است.

وی در بخش دیگری از سخنانش به بیان صفات پیامبر اکرم(ص) پرداخت و بیان داشت: به مصداق آیات قرآن کریم آمدن نام پیامبر در کتب تورات و انجیل از جمله خصوصیت هایی است که اکثر مفسرین آن را مختص پیامبر اسلام(ص) می دانند.

جامعه بشری می تواند در سایه بهره گیری از صفات اخلاقی پیامبر(ص) به بالاترین درجه رستگاری برسد

آیت الله حجتی تصریح کرد: سراسر زندگی پیامبر اکرم(ص) مملو از فضایل انسانی، صفات پسندیده و سیر و سلوک پایدار است که عظمت و بزرگی این اصالت از آن نمودار است.

وی خاطر نشان کرد: امروز جامعه بشری می تواند در سایه بهره گیری از این صفات و خصایص انسانی و اخلاقی به بالاترین درجه رستگاری برسد.

وی رحلت رسول خدا را خسران بزرگی برای جامعه بشریت عنوان کرد و گفت: در حقیقت رحلت پیامبر(ص) مصیبت بزرگی بود که به دنبال آن نظام هستی دچار خسران و پیامد های ناگواری شد.

کد خبر 4756856

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 16 =