مسئله‌شناسی اجتماعی به منظور پیشگیری از وقوع جرم

سرپرست مرکز مطالعات اجتماعی و جرم شناسی قوه قضاییه گفت: به منظور پیشگیری از وقوع جرم باید مسئله شناسی اجتماعی از نگاه متخصصین، کارشناسان و مدیران حوزه اجتماعی و پیشگیری انجام شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، فرزاد جلیلیان گفت: مرکز مطالعات اجتماعی و جرم شناسی قوه قضاییه نیاز سنجی پژوهشی و احصاء عناوین پژوهشی اولویت دار پیشگیرانه را حول ۴ محور دسته بندی کرده است.

سرپرست مرکز مطالعات اجتماعی و جرم شناسی قوه قضاییه، مسئله شناسی اجتماعی به منظور پیشگیری از وقوع جرم از نگاه متخصصین، کارشناسان و مدیران حوزه اجتماعی را یکی از محورهای پژوهشی عنوان کرد و گفت: شناسایی مسائل و هدف گذاری در حوزه پیشگیری از وقوع جرم از منظر ادارات کل معاونت اجتماعی  نیز از دیگر محورهای مورد بررسی است.

وی  آسیب شناسی علل جرم، انتخاب اقدامات ویژه و ارائه راهکارهای عملیاتی و کاربردی؛ همچنین بستر سازی و زمینه یابی های عملیاتی به منظور کاربست یافته های پژوهشی را از دیگر محورهای مورد نظر بر شمرد.

جلیلیان  با اشاره به منویات رهبری، رییس قوه قضاییه، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم، اسناد بالادستی، بند ۲ ماده ۵ و ۶ قانون پیشگیری از وقوع جرم و همچنین اجرای جزء ۲ بند ت ماده ۱۱۳ قانون برنامه ششم توسعه عنوان کرد: مرکز مطالعات اجتماعی معاونت  با شناسایی و ایجاد شبکه نخبگانی در ساحت های مختلف کمیته های تخصصی تشکیل داده است.

وی افزود: در کمیته های تخصصی نیازها و انتظارات ادارات کل معاونت و معاونت های اجتماعی استان ها  شناسایی تا در این زمینه فراخوان و پژوهش های کاربردی ارائه شود.  

جلیلیان با بیان اینکه از ۴۳ محور پژوهشی مطرح شده در شورای علمی پژوهشی ۲۳ محور تایید و تصویب اعضا شده است، اذعان کرد: با ارسال فراخوان به دانشگاه­ها، حوزه های علمیه و موسسات علمی پژوهشی سراسر کشور از اساتید، دانشجویان و پژوهشگران متخصص و علاقمند به این حوزه برای انجام پژوهش دعوت شد.   

سرپرست مرکز مطالعات اجتماعی و جرم شناسی قوه قضاییه، جرائم اقتصادی و مالی؛ جرائم و آسیب­های مرتبط با خشونت؛ جرائم مرتبط با صدمات بدنی غیر عمدی؛ جرائم مواد مخدر صنعتی، روانگردان ها و مشروبات الکلی؛ جرائم سایبری وآسیب­های فضای مجازی؛ دعاوی، جرائم و آسیب­های حوزه خانواده؛ جرائم و آسیب­های مرتبط با امنیت اخلاقی و اجتماعی؛ جرائم و آسیب های مرتبط با مسائل شهری از جمله شهرنشینی، زمین خواری و ... را از جمله مسایلی عنوان کرد که فراخوان و طرح های پژوهشی باید حول این موضوعات متمرکز شوند.

کد خبر 4761120

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 5 =