۲۳ آذر ۱۳۹۸، ۱۰:۳۶

خبرگزاری مهر بررسی می‌کند؛

سهمیه بندی بنزین عامل افزایش کرایه‌ها/ قیمت کالاها سیر صعودی دارد

سهمیه بندی بنزین عامل افزایش کرایه‌ها/ قیمت کالاها سیر صعودی دارد

تبریز – اجرای سهمیه بندی بنزین چندی است که از سوی دولت عملیاتی شده و قرار بود تغییر قیمتی نباشد ولی متاسفانه خبرها از افزایش نسبی کالا و خدمات خبر می دهد.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها - بیت اله احمدی؛ نرخ جدید بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان ماه امسال از سوی دولت به طور رسمی اعلام و طرح سهمیه بندی بنزین کلید خورد؛ طبق اعلام وزیر نفت، از محل افزایش قیمت بنزین سهمیه ای، سالیانه ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان و حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان در سال نیز از محل افزایش ۲ هزار تومانی قیمت آزاد و در کل ۳۱ هزار میلیارد تومان، افزایش درآمد عائد کشور می شود.

از طرفی طبق اعلام دولت، تمامی وجوهی که از محل افزایش قیمت بنزین به دست می آید بین حدود ۶۰ میلیون نفر ایرانی توزیع می شود.

همچنین کارشناسان می گویند: در بازه ۴ ماهه ابتدایی پس از اجرای طرح سهمیه بندی بنزین، شاهد کاهش حدود ۸ تا ۱۰ درصدی مصرف بنزین خواهیم بود؛ اما با اجرای این طرح سخت اقتصادی، مردم از پس لرزه های احتمالی آن نگران هستند که تاثیرپذیری و افزایش قیمت سایر کالاها از مهم ترین آن هاست.

افزایش کرایه خودروها در تبریز

در حالی که دولتمردان به مردم گفته بودند نگران نباشند و چیزی گران نمی شود ولی این سهمیه بندی تاثیر بسزایی در قیمت ها داشته بطوریکه مسیر مستقیم ۲ برابر و کرایه های درون شهری ۳۰ تا ۳۵ درصد افزایش را در شهر تبریز نشان می دهد.

یکی از شهروندان در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید:با اینکه وعده داده بودند نظارت می کنیم و افزایش قیمت نخواهیم داشت ولی الان میوه،حبوبات ،کرایه ها، البسه و.....افزایش قیمت دارد.
وی با اشاره به سهمیه در نظر گرفته برای رانندگان خودروهای عمومی می افزاید: با اینکه سهمیه اضافی به تاکسی ها و وانت بارها دادند ولی متاسفانه ما شاهد افزایش قیمت در بحث حمل و نقل هستیم

بازاریان از گران شدن کالاها خبر می دهند

محسن یکی از بازاریان در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: پس از گران شدن بنزین، خریدهای جدید ما با قیمت های به‌روز انجام می گیرد و ما نیز چون گران می خریم مجبوریم گران هم بفروشیم.

اما بعد از سهمیه بندی بنزین، شاهد گرانی برخی انواع میوه ها بودیم، به ظاهر هنوز این گرانی ادامه دارد، برخی فعالان بازار میوه می‌گویند کرایه وانت‌باری که برای آنها میوه می‌آورد ۲ برابر شده و مجبور به افزایش نرخ هستند.

کارشناس فروش یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای هم در گفتگو با مهر، از کاهش میزان فروش و کاهش قدرت خرید مردم خبر داده و می گوید: قبلا مردم به دلیل تخفیف دار بودن کالاها، زیاد به فروشگاه‌های ما سر می‌زدند، اما بعد از گران شدن بنزین، مراجعه مردم به این فروشگاه کمتر شده، در چند روز اخیر هم که مواد پروتئینی گران شده با تخفیفی که برای آن اعمال کردیم به قیمت بدون تخفیف گذشته رسیده و باعث شده تا مراجعه مردم برای خرید این اجناس کمتر شود.

همچنین جلیل زبانگیر یکی از فروشندگان لوازم خانگی، در گفتگو با خبرنگار مهر، به اوضاع این بازار بعد از گران شدن بنزین اشاره کرده و ابراز می دارد: بعد از گران شدن بنزین، قیمت لوازم خانگی، حداقل ۵ میلیون ریال افزایش پیدا کرده، از طرفی کرایه وانت بارهایی که اجناس را جابجا می کنند، ۲ برابر شده است چرا که می گویند بنزین گران شده و به دنبال آن لوازم یدکی خودرو و تایر هم گران شده است.

با این حال انتظار می رود، در کنار اجرای سهمیه بندی بنزین، ضمن بازتوزیع سود حاصل از آن در بین اقشار آسیب پذیر جامعه، اقداماتی نیز در جهت کنترل افزایش قیمت سایر کالاها صورت بگیرد تا دغدغه و نگرانی مردم، رفع شود.

مردم از تصمیمات منطقی دولت حمایت کنند

معاون امور هماهنگی اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی، در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به مزایای سهمیه بندی بنزین ابراز داشت: این کار یکی از منطقی ترین تصمیماتی است که در اقتصاد ایران گرفته می شود، هر تصمیم مهم اقتصادی، سخت بوده و برای اجرای آن، امروز و فردا می شود، اما هر طرح خوب اگر به موقع اجرایی شود به خیر مملکت و مردم است.

علی جهانگیری افزود: اصلاح قیمت بنزین از قاچاق و اسراف بنزین و آلودگی هوا و ایجاد ترافیک جلوگیری می کند، برخی از مردم از افزایش قیمت های سایر اقلام ابراز نگرانی می کنند اما این مساله به طور منطقی امکان پذیر نیست و تمهیدات لازم نیز در این باره انجام شده است.

معاون امور هماهنگی اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: افزایش قیمت سایر کالاها امکان پذیر نیست چرا که قیمت سوختی که در بخش تولید و حمل و نقل، هزینه ایجاد می کند، افزایش پیدا نکرده و سوخت کارخانجات و گاز و گازوئیل گران نشده است که براین اساس، شاهد افزایش قیمت سایر کالاها نخواهیم بود.

جهانگیری اذعان داشت: اگر کسانی بخواهند قیمت کالا را افزایش دهند سوء استفاده از جو روانی جامعه است که با آن ها به شدت برخورد می شود و تیم های نظارت به جد قیمت ها را کنترل می کنند.

نظارت دائمی و مستمر بر عدم افزایش قیمت کالاها در بازار، همواره یکی از مطالبات مردم از دولتمردان است، با اجرای طرح سهمیه بندی بنزین، این خواسته مردم، رنگ و بوی جدی تری گرفته است

 وی ابراز داشت: مردم مطمئن باشند و آرامش خود را حفظ کرده و از تصمیمات منطقی اقتصادی دولت حمایت کنند.

معاون امور هماهنگی اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اجماع سه قوا در اجرای سهمیه بندی بنزین اظهار داشت: همه حاکمیت به اجماع رسیده بنابراین مسئولان نیز امیدوارند در کنار مردم با اصلاح قیمت ها به کارآمدی بیشتر در اقتصاد دست پیدا کنیم ضمن اینکه درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین، دوباره به خود مردم برمی گردد، از سال گذشته به بعد به خاطر تحریم ها و افزایش نرخ ارز و به دنبال آن افزایش قیمت ها، قدرت خرید برخی از اقشار آسیب پذیر جامعه کاهش پیدا کرده بود که دولت به دنبال جبران آن بود و این کمک از همین طریق صورت می گیرد.

به گفته جهانگیری در کنار بازتوزیع درآمد حاصل از سهمیه بندی بنزین به قصد اجرای عدالت در جامعه، اصلاح قیمت ها و جلوگیری از اتلاف منابع با سهمیه بندی بنزین، عملیاتی می شود.

بازرسان اصناف با افزایش قیمت کالاها برخورد می کنند

اما نظارت دائمی و مستمر بر عدم افزایش قیمت کالاها در بازار، همواره یکی از مطالبات مردم از دولتمردان است، با اجرای طرح سهمیه بندی بنزین، این خواسته مردم، رنگ و بوی بیشتری گرفته است.

معاون نظارت و بازرسی صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، ابراز داشت: از مصوبات جلسه ستاد تنظیم بازار این است که افزایش قیمت در تمامی زمینه های تولید و بخش خدمات ممنوع است و هیچ افزایش قیمتی اتفاق نخواهد افتاد و بازرسین اتاق اصناف نیز گروه بندی شدند و در سطح استان نظارت های لازم را انجام می دهند.

عطاپور افزود: کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم هم به حد کافی در انبارها موجود است و از طریق شبکه های فروشگاه های زنجیره ای و تمامی فروشگاه ها عرضه می شود.

وی تاکید کرد: تخصیص سهمیه مورد نیاز به برخی اصناف نیز تصویب شده و مقرر شد تمام گروه های فعالی که در حوزه خدمات و حمل بار یا مسافر فعال هستند، هر چه نیاز داشته باشند، از طریق مراجع قانونی سهمیه های لازم تعلیق بگیرد.

معاون نظارت و بازرسی صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی اظهار داشت: با توجه به اینکه قیمت گازوئیل و گاز تغییری پیدا نکرده است، هیچ افزایش قیمتی در سایر کالاها صورت نمی گیرد و با متخلفان در این زمینه به شدت برخورد می شود.

کد خبر 4777255

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • آوستوراقیان IR ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
   2 0
   هنگام افزایش بنزین خودشون از من و شما بهتر میدونستن که دارن چه بلائی سر مردم میاد. نیاز به به این گزارشها نیست.
  • رضا IR ۲۱:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
   0 0
   لطفا الان بگین افزایش نسبی قیمتها