شورای شهر همدان پیگیری تحقق مدیریت یکپارچه شهری را دنبال می کند

همدان - نایب رئیس شورای شهر همدان باتاکید بر تلاش برای محقق کردن مدیریت یکپارچه شهری گفت: شورای شهر همدان باید با فاصله گرفتن از شورای شهرداری، نقش خود را ایفا کند.

به گزارش خبرنگار مهر، حمید بادامی نجات پیش از ظهر شنبه در نشست اعضای شورای شهر همدان با مدیرکل دادگستری استان همدان با تأکید بر اینکه شورا، ارتباطات زیادی با قوه قضاییه دارد؛ گفت: در حال حاضر این نهاد مردمی با همراهی دستگاه قضا، کمترین مشکلات را در سطح کشور دارد.

حمید بادامی‌نجات با بیان اینکه در همدان همواره از ظرفیت دستگاه قضا در کمیسیون‌های مشترک اعم از هیئت تطبیق مصوبات، ماده ۱۰۰ و ۷۷ و هیئت حل اختلاف استفاده شده گفت: این تعاملات همواره در راستای کمک به شهروندان، نتایج بسیار خوبی داشته است.

وی اظهار کرد: نگاه مثبت قوه قضاییه تأکید دارد زمانی مصوبات شورای شهر در هیئت تطبیق مصوبات مورد تأیید قرار گیرد به قانون تبدیل خواهد شد و برای تمامی دستگاه‌ها اعم از دستگاه های اجرایی، شهرداری در حوزه اختیارات شورا، مورد حمایت و لازم الاجراست.

وی ترکیب اعضای هیئت تطبیق مصوبات شهرستان همدان که برگرفته از قانون است را کارشناسی و دلسوزانه دانست و گفت: نمایندگان قوه قضاییه به‌ویژه دادستان همدان همواره با نگاه مثبت نسبت به مصوبات شورای شهر همدان عمل کرده‌اند و در کنار نمایندگان دولت و شورای استان به لحاظ حقوقی، کمک‌های فکری ارائه داده‌اند که این مهم، جای قدردانی دارد.

بادامی‌نجات افزود: دادستان همدان از ابتدای تشکیل هیئت تطبیق مصوبات، کنار مجموعه شورای شهر و این هیئت بوده و با نظرات کارشناسی خود کمک کرده تا مصوبات شورای شهر همدان بین ۷۰ تا ۸۰ درصد مصوب شود که این تعامل، بسیار ارزشمند است و در این بین، دستگاه قضا نقش بسیار موثری داشته است.

وی با اشاره به مشکلات شوراها، عنوان کرد: با توجه به اینکه قانون اساسی جایگاه بسیار خوبی را برای شوراها در نظر گرفته است؛ اما متأسفانه وقفه ۲۰ ساله فی مابین تدوین قانون اساسی و قوانین شوراها موجب شده بسیاری از اختیارات و وظایف نمایندگان پارلمان شهری به سایر دستگاه‌ها منتقل شود و پس از تدوین قانون شوراها، هنوز این اختیارات به شوراها بازنگشته که نیازمند اصلاح قوانین است.

بادامی‌نجات افزود: البته اصلاح، بررسی و پیگیری قوانین شوراها در دستور کار شورای عالی استانها و مجلس قرار دارد.

نایب رئیس شورای شهر همدان اظهار کرد: مشکل نبود جایگاه شوراها و کمبود اختیارات آنان نه تنها به همدان، بلکه در سراسر کشور هم وجود دارد، اما انتظار می‌رود با وجود مدیرکل جدید دادگستری استان به عنوان یک ظرفیت، بتوانیم در حوزه اختیارات شوراها مصوباتی داشته باشیم که به مدیریت یکپارچه شهری نزدیک‌تر شویم و با فاصله گرفتن از شورای شهرداری، نقش شورای شهر را ایفا کنیم.

وی به عنوان نماینده استان همدان در شورای عالی استان و رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات، پژوهش و فناوری شورای عالی استان، اظهار کرد: درصدد این مهم هستیم که نمایندگان شوراها همراه با آموزش‌های مختلف نسبت به قوانین و مباحث حقوقی، مسلط شوند.

کد خبر 4778616

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 5 =