تهیه پیش نویس آیین نامه دورکاری درشهرداری/پیشنهاد اجرای آزمایشی

معاون شهردار تهران با اشاره به تهیه پیش نویس آیین نامه دورکاری گفت: می‌توان دورکاری را برای جامعه ۵۰۰ نفری شاغلین دارای معلولیت در شهرداری تهران به صورت آزمایشی اجرا کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حامد مظاهریان در دیدار با جمعی از توان یابان شاغل در شهرداری تهران، اظهار داشت‌: هر انسانی در طول زندگی خود ممکن است با دچار شدن به بیماری هایی به طور موقت یا دائم دچار شرایط خاص شود. بنابراین مناسب سازی فضاهای شهری فقط ویژه معلولین نیست و شهر باید برای استفاده همه شهروندان بویژه اقشار خاص مانند سالمندان، مادران باردار، کودکان و... نیز مناسب باشد.

وی با اشاره به دید کلان شهری در توجه به افراد دارای معلولیت یادآور شد: طی دهه های اخیر برای فرهنگ سازی در حیطه توان یابان حرکت های خوبی آغاز شده و حتی ادبیات پرداختن به معلولیت نیز تغییر یافته است به طوری که امروز بهسازی و مناسب سازی کلیدواژه های اصلی در مواجهه با این مقوله هستند. گرچه با فضای ایده آل شهری فاصله داریم اما در این دوران گذار اقدامات به تدریج در حال انجام است.

مظاهریان، موضوعات مربوط به شاغلین دارای معلولیت در شهرداری تهران را در سه حوزه کلان کار، درمان و فعالیتهای اجتماعی برشمرد و افزود: گرچه رفع نابرابری ها و مناسب بودن فضا و محیط کار برای افراد دارای معلولیت در اولویت است اما شاید بتوان با مقوله دورکاری بخشی از مسائل موجود را مرتفع ساخت.

سرپرست معاونت منابع انسانی شهرداری تهران با اشاره به تهیه پیش نویس آیین نامه دورکاری گفت: می توان دورکاری را برای جامعه ۵۰۰ نفری شاغلین دارای معلولیت در شهرداری تهران به صورت آزمایشی اجرا کرد و تاثیرات دوسویه آن را به لحاظ رضایت شغلی کارکنان و ارتقای بهره وری سازمانی مورد سنجش قرار داد.

وی، انعطاف پذیرسازی ساعت کاری را نیز از دیگر موضوعات مورد توجه در حیطه افزایش بهره وری و کارایی کارکنان دانست و افزود: سرعت تغییرات در دنیای امروز و پیشرفت فناوری های جدید حاکی از این امر است که ظرف ده سال آینده تعریف کار، محیط کاری و... دگرگون خواهد شد. بنابراین فرآیندهای مدیریت آینده مستلزم بکارگیری تلاش های نوآورانه در برنامه ریزی، سازماندهی، مدیریت عملکرد و ارزیابی کارکنان، و تعریف روش های جبران خدمت هستند.

معاون شهردار تهران با تاکید بر لزوم حضور افراد دارای معلولیت در فعالیت های اجتماعی اذعان داشت: مشارکت معلولین و توان یابان به عنوان قشر فعال و توانمند جامعه در فعالیت های اجتماعی داوطلبانه به ویژه کمک به مناسب سازی معابر و فضاهای شهری برای مدیریت شهری بسیار اثرگذار و مهم است.

در این دیدار جهانگیری معاون اداره کل رفاه، تعاون و خدمات اجتماعی شهرداری تهران ضمن ارائه گزارشی از وضعیت بانک اطلاعاتی معلولین و افراد تحت پوشش شهرداری تهران، توجه به حقوق افراد دارای معلولیت در دستورالعمل های ابلاغی، توجه به ارتقای سازمانی این گروه و بهره گیری از ظرفیت های فکری آنان را خواستار شد.

همچنین توان یابان شاغل در شهرداری تهران ضمن بیان دغدغه ها، چالش‌ها و راهکارهای پیشنهادی برای رفع مسائل این حوزه، از راه اندازی کانون معلولین شهرداری تهران به منظور پیگیری مطالبات خود خبردادند و آمادگی این کانون را برای همکاری با مدیریت شهری به عنوان بازوی مشورتی در مناسب سازی فضاهای شهری اعلام کردند.

کد خبر 4790535

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 4 =