سایت دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه فعال شده است

قزوین- سفیر ایران در سوئد گفت: در راستای اصلاح رویکردها، معرفی توانمندیها و توسعه مناسبات تجاری و بازرگانی، سایت دیپلماسی اقتصادی در وزارت خارجه فعال شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، احمد معصومی فر روز شنبه در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی که در استانداری برگزار شد اظهار داشت: بسیاری از موضوعاتی که راجع به آن جلسه داریم هنوز حل نشده و علیرغم تصویب قانون بهبود فضای کسب و کار امروز رتبه ۱۲۸ هستیم که زیبنده کشور ما نیست.

وی بیان کرد: با ریشه یابی مشکلات لازم است از تجربه دیگر کشورها استفاده کنیم زیرا امروز تورم در همه کشورها حل شده فقط ۱۰ کشور تورم دو رقمی دارند که ما هم می‌توانیم در مسیر اصلاح امور گام برداریم.


معصومی فر یادآور شد: خیلی از مشکلات ما فقط تحریم نیست و در شرایط که اقتصاد ما نفتی است این پیامدها را داریم، نفت خوب است اما اتکا به آن در اقتصاد منطقی نیست.

اقتصاد نفتی محکوم به شکست است

سفیر ایران در سوئد تصریح کرد: وقتی در شروع کسب و کار رتبه خوبی داریم نشان می‌دهد دریافت مجوز برای عده‌ای رانت دارد در حالی که در کره جنوبی هیچ رانتی نیست و برای شروع همه آزادند وارد بازار تولید شوند اما وقتی کارها عملی شد حمایت دولت شامل افراد می‌شود ولی در کشور ما برعکس است.

وی یادآور شد: اقتصاد سوبسیدی، سیاست زده و نفتی پیامدش همین می‌شود که کشورمان با آن روبرو شده در حالی که باید اقتصاد بر مبنای نیروی انسانی شکل بگیرد.

معصومی فر گفت: در کشور ژاپن از سنین کودکی موضوع اقتصاد را یاد می‌دهند و همان مقطع ابتدایی به کودکان می‌گویند کشور چیزی ندارد و باید همه تلاش کنند تا به ثروت برسند اما در ایران در کتب درسی می‌گوئیم ایران همه چیز دارد و ذهن کودکان به تنبلی و راحت طلبی شکل می‌گیرد.

وی اظهار داشت: تعارض منافع بخش دولتی و خصوصی را هنوز حل نکرده ایم و کارمند دولتی می‌خواهد در زمان امضا حق خود را بگیرد اما باید بتوانیم جوری تشویق کنیم تا مانند زمانی که تیم ملی پیروز می‌شود همه احساس خوشحالی می‌کنند در حوزه اقتصاد و تجارت هم همه در مشارکت کار خود را سهیم بدانند که منتفع می‌شوند.

اصلاح رویکرد اقتصادی در وزارت خارجه

معصومی فر یادآور شد: در مورد سیاست‌های اقتصادی خوشبختانه در وزارت امور خارجه با ابلاغ مفاد اقتصاد مقاومتی و تکیه بر قانون توسعه ششم و بهبود فضای کسب و کار یک اصلاح اساسی در رویکردها صورت گرفته است.

وی بیان کرد: از دو سال قبل از روش دیپلماسی اقتصادی به صورت ساختاری استفاده می‌شود و برنامه‌هایی بر مبنای اقتصاد مقاومتی فعال شده و تسهیل گردشگری، حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و تجارت را جدی گرفته ایم و کارگروه ماده ۹ در وزارت خارجه فعال شده که برای تسهیل امور اقدام خواهد شد.

معصومی فر یادآور شد: وابستگان بازرگانی در سفارت خانه‌های کشور باید افزایش یابد و در این راستا بخش خصوصی هم می‌تواند دفتر تجاری در کشورهای هدف دایر کند.

فعال شدن سایت اقتصادی وزارت خارجه

مدیرکل راهبرد اقتصادی وزارت امور خارجه گفت: سایت دیپلماسی اقتصادی در وزارت خارجه فعال شده که در معرفی توانمندی اقتصادی و تجاری ایران و شناسایی بازارهای هدف می‌تواند مؤثر باشد.

وی بیان کرد: تمام فعالان اقتصادی می‌توانند از طریق این سامانه با سفارت خانه ارتباط برقرار کرده و سفارش کار دهند که فاز دوم سامانه نیز به زبان انگلیسی بزودی راه اندازی می‌شود که این کار گام بزرگی برای فعال شدن کارهای تجاری و همکاری اقتصادی و تجاری با کشورهاست.

معصومی فر افزود: سوئد از کشورهای پیشرو در فناوری و در اقتصاد و سیاست روش معتدلی دارد و بسیار قدرتمند است و با ایران نیز روابط خوبی دارد و در حوزه صنعت خودرو با ایران مناسبات دیرین دارد که البته در شرایط تحریم با موانعی روبرو شده که باید راهکاری برای حل آن پیدا کنیم.

وی گفت: سوئد در حوزه محیط زیست و صنعت سبز رتبه اول جهانی دارد و زباله از نروژ و فنلاند وارد می‌کند و در مخابرات، الکترونیک، صنایع معدنی و حمل و نقل و گلخانه توانمندی بالایی دارد که استان قزوین می‌تواند از آن استفاده کند.

معصومی فر یادآور شد: قزوین از استان‌های شاخص کشور در حوزه صنعت، کشاورزی، گردشگری است و نیروی ماهر خوبی دارد که از ظرفیت‌ها غفلت شده که شما می‌توانید در حوزه دانش و فناوری و صنعت و کشاورزی با کمک سوئد وضعیت خود را ارتقا بخشید.

وی برای بسترسازی و توسعه مناسبات تجاری و اقتصادی بین سوئد و استان قزوین اعلام آمادگی کرد.

کد خبر 4803499

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =