بودجه سال ۹۹ هیچ تناسبی با اقتصاد مقاومتی ندارد

مشهد - امام جمعه مشهد گفت: بودجه‌ای که متکی بر صدور یک میلیون بشکه نفت در روز است کجا با اقتصاد مقاومتی تناسب دارد، اقتصاد مقاومتی به معنی حمایت از تولید داخلی است.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه مشهد در حرم مطهر امام رضا (ع) با بیان اینکه یکی از مصادیق تقوا در زندگی رعایت تقوا در جریان مصرف و هزینه سازی در عرصه‌های مختلف زندگی است، اظهار کرد: قرآن معیار اعتدال در این زمینه برای ماست.

امام جمعه مشهد با بیان اینکه در مقابل صرفه جویی و اعتدال، سرکشی در مصرف قرار گرفته است، افزود: اگر انسان در زندگی دچار طغیان در مصرف شود از مرز تقوای اقتصادی خارج شده لذا بنیان معیشت وی از بین می‌رود.

وی با اشاره به فرموده حضرت علی (ع)، تصریح کرد: بهترین راه برای خارج شدن از گرفتاری‌های اقتصادی در زندگی این است که باید به اندازه کفاف زندگی در هزینه کرد دقت داشته باشید لذا زوج‌های جوانی که در ابتدای زندگی خود هستند به این نکته دقت کنند.

آیت‌الله علم‌الهدی با بیان اینکه دو عامل خانواده‌های امروزی را از مرز کفاف فراتر برده است، ادامه داد: مسافرت‌های تفریحی که متأسفانه دستگاه‌های تبلیغاتی گردشگری ترویج دهنده این موضوع شده‌اند. یک پارک رفتن معمولی در یک روز برای یک خانواده چه هزینه‌ای دارد و در مقابل مسافرت تفریحی چه مقدار هزینه و خرج دارد؟

امام جمعه مشهد با بیان اینکه اگر زندگی بر اساس کفاف تنظیم شود گرفتاری ایجاد نمی‌شود، عنوان کرد: چه لزومی دارد پدر خانواده وام بگیرد و خود را در قرض قرار دهد تا خانواده خود را به سفرهای تفریحی ببرد، آیا این واجب است.

بصیرت مردم در ۹ دی آشکار شد

وی با بیان اینکه بصیرت و دشمن شناسی مردم در روز ۹ دی آشکار است، ابراز کرد: بعد از اتفاقات انتخابات سال ۸۸ که توسط برخی جریانات سیاسی در کشور اتفاق افتاد، مردم ما متوجه شدند که دشمن واقعی کشور کیست.

آیت الله علم‌الهدی با تاکید بر اینکه مردم کشور علاوه بر بصیرت دشمن شناسی، بصیرت وقت شناسی نیز دارند، افزود: مردم در جریان فتنه انتخابات متوجه شدند که تا در صحنه وارد نشوند دشمن عقب نشینی نخواهد کرد لذا به موقع در عرصه وارد شده و نقشه‌های دشمن را خنثی کردند.

امام جمعه مشهد اظهار کرد: بصیرت سوم برخاسته از حساسیت و عقلانیت مردم بود. دشمن دست روی اساس اسلام و اهل بیت (ع) گذاشته بود با آتش زدن پرچم امام حسین (ع) مردم حساس شده و متوجه شدند که باید در این لحظه بصیرت خود را نشان دهند چراکه دشمن اساس اسلام را هدف گرفته بود.

وی با اشاره به سخن رهبری مبنی بر اینکه «روز ۹ دی را باطل السحر فتنه خواندند»، ابراز کرد: راهپیمایی ۹ دی در همه نقاط کشور با شکوه برگزار شد، انقلاب در حال گذراندن ۴۰ ساله دوم خود است لذا با توجه به فرموده رهبری برنامه و راهبرد ۴۰ ساله دوم انقلاب ما را به نقطه فرج و ظهور امام زمان (عج) نزدیک خواهد کرد.

آیت‌الله علم‌الهدی با تاکید بر اینکه در ۴۰ سال انقلاب مردم همیشه همراه و همپای انقلاب اسلامی در حرکت بوده‌اند، افزود: کشور در ۴۰ سال از بسیاری از امکانات چه اقتصادی، تسلیحاتی، نظامی و… برخوردار بود ولی آن چیزی که این نظام و انقلاب را ۴۰ ساله کرد مردم بودند.

مسائل را برای مردم شفاف بیان کنید

امام جمعه مشهد با بیان اینکه دشمن دست از فتنه برنمی دارد، اظهار کرد: مسائل باید برای مردم شفاف و روشن باشد این خود عاملی خواهد بود تا مردم در صحنه حضور داشته باشند، مردم باید از هر کاری که دستگاه‌های کارگزار انجام می‌دهد باخبر باشند و برای آنان شفاف سازی شود و این گونه نباشد که مردم یک شبه غافلگیر شده و در عمل انجام شده قرار گیرند.

وی با اشاره به بودجه سال ۹۹، ادامه داد: در حال حاضر کشور در جنگ اقتصادی به سر می‌برد اما طبق آمار در سال ۹۸، هزار و۲۰۰ میلیارد تومان بودجه برای شرکت‌های دولتی در نظر گرفته شده و این میزان در سال ۹۹ نیز افزایش چشم گیری داشته است.

۵۰ درصد از شرکت‌های دولتی زیان‌ده هستند

آیت‌الله علم‌الهدی با اشاره به اعلام دیوان محاسبات مبنی بر اینکه شرکت‌های دولتی بیش از ۵۰ درصدش زیان‌ده هستند، افزود: باید روشن شود که مال مردم برای کجا مصرف می‌شود، این اموال متعلق به مردم است نه شرکت‌های دولتی زیان‌ده. بودجه‌ای که متکی بر صدور یک میلیون بشکه نفت در روز است کجا با اقتصاد مقاومتی تناسب دارد؟

امام جمعه مشهد با تاکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی یعنی راه‌اندازی تولید داخلی، اظهار کرد: تا آذرماه امسال مطابق آمار و گزارشات حدود ۲۲۱ هزار میلیارد تومان تعویق مالیاتی داشته‌ایم، این تعویق متعلق چه کسانی است؟ این ۲۲۱ هزار میلیارد تومان، ۹۰ درصدش متعلق به ۱۰۰ شرکت و آدم است.

وی گفت: این بودجه کسری دارد، چرا زمانی که همه موارد بررسی نشده است کلیاتش تصویب شده است؟ تا چه زمانی اسکناس بدون پشتوانه چاپ شود و ارزش پولی پایین بیاید؟ باید بودجه‌ای تصویب شود که گرانی‌های بعد از آن به گردن مردم ضعیف نباشد.

کد خبر 4808588

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 10 =