هراتیان: از سال ۹۴ هیچ بازیکن داخلی و خارجی مبتلا به ایدز نداشتیم

رئیس ایفمارک گفت: از سال ۹۴ هیچ بازیکنی چه ایرانی و چه خارجی مبتلا به ویروس ناقل ایدز در فوتبال ایران وجود نداشته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، زهره هراتیان رئیس ایفمارک در گفتگو با پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان  وظیفه اصلی ایفمارک را دوری از حاشیه و جنجال معاینات بیش از فصل بازیکنان در لیگ برتر فوتبال ایران دانست و تصریح کرد: معاینات ما بر اساس الگو برداری از فیفا صورت می گیرد؛ به طوری که  اضافه‌تر از فیفا و بر اساس آنچه در دستورالعمل وزارت ورزش و جوانان تاکید شده است معاینات خونی برای بررسی بیماریهای عفونی همچون ایدز و هپاتیت هم صورت خواهد گرفت.

رئیس ایفمارک ادامه داد: از سال ۱۳۹۴ و قبل از آغاز فصل از کلیه بازیکنان داخلی و خارجی تست های بیماریهای عفونی گرفته می شود و اگر بازیکنی دارای ویروس فعال هپاتیت باشد اجازه حضور او را صادر نمی کنیم و در شرایطی که ویروس هپاتیت غیر فعال باشد بلزیمت تحت آموزش و مراقبت می توانند در رقابت های لیگ حضور یابد.

هراتیان با اشاره به این که معاینات پیش از فصل بر اساس معیارهای جهانی و همچنین قوانین داخلی بصورت کامل صورت گرفته  است، گفت:  تاکید می کنم از سال ۹۴ هیچ بازیکنی چه ایرانی و چه خارجی مبتلا به ویروس ناقل ایدز وجود نداشته است و  بازیکن خارجی مبتلا به هپاتیت ناقل هم اجازه حضور پیدا نکرده است و در لیگ برتر فصل جاری هم هیچ بازیکن هپاتیتی هم نداریم.

رئیس ایفمارک اهمیت نحوه قراردادهای بازیکنان خارجی در لیگ برتر فوتبال ایران را مهم برشمرد و توضیح داد: اگر باشگاهی با بازیکنی قرارداد منعقد کند و در  متن هم آمده باشد که عقد قرارداد با تست پزشکی اعتبار دارد و بعد از امضا بازیکن در تست پزشکی شرکت کند و در معاینات مشخص شود که دارای ویروس هپاتیت است، این حق از بازیکن سلب نمی شود و می تواند نسبت به قراردادی که امضا کرده  مطالبه داشته باشد. بنابراین بهتر است قبل از امضای هر گونه قراردادی حتی اگر منوط به تست پزشکی باشد، ابتدامعاینات انجام  و سپس قرارداد منعقد شود.

هراتیان اهمیت حقوق اجتماعی بازیکنان هپاتیتی و لزوم اطلاع باشگاه و هم تیمی های یک بازیکنان هپاتیتی را دو مقوله قابل بحث و مجزا عنوان کرد و توضیح داد: به هرحال نمی توانیم یک بازیکن هپاتیتی را از حقوق اجتماعی اش محروم کنیم. فردی با ویروس هپاتیت به هر حال در یک شرایط خاص می تواند ناقل باشد یا اگر هم ویروسش غیرفعال باشد در عین حال باید  باشگاه و هم تیمی هایش از این بیماری مطلع باشند چرا که حق آنهاست بدانند. به طور مثال پزشکی که می خواهد به بازیکنی که دارای بیماری هپاتیت آمپول تزریق کند حق طبیعی دارد از بیماری طرف مقابل مطلع باشد. در هرصورت باید در این مورد همه موارد را در نظر بگیریم از حق اجتماعی بازیکن تا باشگاه و همبازی‌هایش.

رئیس ایفمارک تاکید کرد: برای حل موضوعاتی که در خصوص بیماری های هپاتیتی وجود دارد باید قانون جامع تری وجود داشته باشد به طوری که قبل از آنکه در عرصه ورزش این معاینات صورت بگیرد که هر بازیکن خارجی آیا  از سلامتی کامل برای قرارداد برخوردار است یا خیر؛ باید به یک قانون در کشور تبدیل شود تا اصلا ورود هر خارجی دارای بیماری هپاتیت یا ایدز به کشور با فیلترهای خاص انجام شود.

هراتیان درباره  فعالیت کنونی ایفمارک در مقایسه با دورانی که کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی فوتبال ایران بود، اظهار داشت: تحلیل گذشته تا آنجا خوب است که بتوان از آن در جهت ساخت یک آینده خوب بهره  گرفت. بنابراین قصد ندارم دیگر به آن دوران که اتفاقات تلخی افتاد فکر کنم و گذشته هرچند تلخ بود اما باید رو به جلو با هدف پیشرفت کشور حرکت کنیم.

کد خبر 4809310

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 7 =