۱۶ دی ۱۳۹۸، ۱۳:۰۱

روایت آخرین زیارت سردار + تصاویر

تشییع پیکر سردار سلیمانی در قم/شهر انقلاب میزبان فرماندهان مقاومت

تشییع پیکر سردار سلیمانی در قم/شهر انقلاب میزبان فرماندهان مقاومت

قم- مردم همیشه در صحنه و ولایتمدار قم که از ظهر امروز بی‌صبرانه منتظر انتقال پیکر مطهر سردار حاج قاسم سلیمانی به این شهر بودند، پیکر سردار مقاومت را در آغوش گرفتند.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده و اعلام مسئولان قرار بود پیکر سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی از ساعت ۱۴ امروز دوشنبه پس از اقامه نماز توسط رهبر معظم انقلاب و تشییع میلیونی در تهران به قم منتقل و از حرم کریمه اهل بیت (ع) به سمت مسجد مقدس جمکران تشییع شود؛ اما حماسه امروز تهران در وداع با سردار دل‌ها این مراسم را با تأخیر مواجه کرد.

بعدازظهر دوشنبه پیکر مطهر سردار شهید سلیمانی و دیگر هم‌رزمان شهیدش وارد قم شد تا مردم ولایتمدار این شهر «فرمانده» را در آغوش بکشند. پیکر شهدای مقاومت غروب امروز پس از تشییع میلیونی در تهران به قم منتقل و پس از طواف گرد ضریح کریمه اهل بیت (ع) توسط خادمان آستان مقدس حضرت معصومه (س) و برگزاری مراسم وداع با حضور علما و اساتید حوزه به سمت مسجد مقدس جمکران تشییع شد.

جزئیات مراسم تشییع در قم را در زیر به همراه فیلم و عکس می‌بینید.


پیکر مطهر شهدای مقاومت به جمکران رسید

مراسم تشییع پیکر سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی که غروب امروز دوشنبه از حرم حضرت معصومه (س) شروع شد پس از ۵ ساعت با رسیدن پیکر پاک این شهدا از مسیر بلوار پیامبر اعظم به مسجد مقدس جمکران پایان یافت.

ازدحام جمعیت و انبوه مردم باعث شد خودروی پیکرهای پاک این شهدا در مسیر هفت کیلومتری حرم تا جمکران قادر به حرکت نباشد. جمعیت بسیاری هم اکنون در مسجد مقدس جمکران حاضر هستند و ضمن عزاداری، شعارهای «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسر ائیل» سر می‌دهند.

پیکر شهید سردار سلیمانی و دیگر شهدای مقاومت در پایان مراسم به تهران منتقل شد و پیکر پاک و مطهر شهید شهروز مظفری‌نیا که اهل قم بود فردا صبح در حرم مطهر کریمه اهل بیت (ع) تشییع و به خاک سپرده می‌شود.


فیلم / ‏طنین فریاد «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» در مسجد جمکران

خیل عظیم جمعیتی که برای شرکت در مراسم وداع و تشییع پیکر شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و دیگر شهدای حادثه تروریستی اخیر در مسجد مقدس جمکران حضور یافته‌اند در این مکان فریاد «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» سرداده و بر گرفتن انتقامی سخت از جنایتکاران و عاملان شهادت این شهدا تأکید کردند.


تجلیل مراجع تقلید از شهدای مقاومت

مراجع تقلید و علما با حضور در مراسم وداع با پیکر مطهر سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و دیگر هم‌رزمانشان در حرم مطهر از مقام شامخ شهیدان تجلیل کردند.

آیت الله سبحانی گفت: سردار سلیمانی از مصادیق بارز مجاهدانی بود که تا آخرین نفس بر سر عهد و پیمان خود ایستاد. این سردار مجاهد و دلاور در سخت‌ترین لحظه‌ها و صحنه‌ها از همه چیز خود گذشت و در راه اسلام و انقلاب فداکاری‌های بزرگی کرد.

آیت الله جوادی آملی هم در حاشیه مراسم استقبال از پیکر سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و هم‌رزمان مجاهدش در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) گفت: استکبار جهانی با ترور سردار سلیمانی و مجاهدان همراه ایشان نهایت هتک حرمت و بی ادبی خود را به اثبات رساند.

آیت الله نوری همدانی هم در مراسم وداع با شهدا مقاومت در قم گفت: این شور و شعور میلیونی مردم نتیجه اخلاص حاج قاسم سلیمانی بود. وی افزود: خداوند این عظمت را فقط به بندگان مخلص خود می‌دهد.

ادامه خبر را اینجا بخوانید.


فیلم / ‏‬ مردمی‌ترین سردار در مسیر منتظران ظهور

پیکر پاک سردار سلیمانی و شهدای مقاومت همچون نگینی در حلقه مردم قدرشناس قم قرار گرفته و به سوی مسجد مقدس جمکران در حال حرکت است.

خودرو حامل شهید سپهبد قاسم سلیمانی و همراهانشان در اواسط بلوار پیامبر اعظم (ص) به سمت جمکران این میعادگاه منتظران ظهور در حرکت است.

هم اکنون با توجه به خیل عظیم جمعیت خودروی حامل پیکرهای شهدا قادر به حرکت نیست و ازدحام جمعیت مانع از حرکت آن به سمت جمکران شده است. مردم قم پیر وجوان و از هر قشری با سر دادن شعار «هیأت من الذله» و نفی سازش و مذاکره با استکبار تنها خواستار انتقامی سخت هستند.

خیل جمعیتی که در این لحظه گرداگرد خودروی فرماندهان مقاومت در حال حرکت هستند را نمی‌توان وصف کرد و حضور بانوان انقلابی قم به همراه کودکان و شیرخواران کوچک خود این شهیدان را همراهی می‌کنند و امنیت امروز خود را مدیون سید الشهدای مقاومت می‌دانند.


پیکر سردار دل‌ها در قم وارد خیل جمعیت شد / نوحه‌خوانی نجفی‌ها

انتظار مردم شهید پرور قم پس از ساعت‌ها به پایان رسید و سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و شهدای همراه بعد از طواف گرد ضریح مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) وارد جمعیت عاشقانش شد.

پیکر شهدا هم اکنون بر دوش خیل عظیم مردم ولایت مدار قم به سمت مسجد مقدس جمکران در حال تشییع است.

در بین خروش جمعیت پر شکوه ندای دمام قوم نجفی‌های که مناسب ماه‌های محرم و صفر است در این مسیر طنین انداز است و دمام زنان با چشمی اشک بار حزن و اندوه خود را نشان می‌دهند.

نجفی‌ها هم چنین در این مسیر ایستگاه صلواتی به همراه مجموعه‌ای از عکس‌های سردار شهید قاسم سلیمانی و رشادت‌های ابو مهدی المهندس در میدان‌های نبرد علیه داعش به نمایش گذاشته شده است.

شبکه‌های خارجی الفرات؛ الاتجاه؛ العهد و السومریه از عراق هم چنین شبکه المیادین و المنار از لبنان و المسیره یمن مراسم تشییع سردار دل‌ها و وداع مردم قم را پوشش خبری می‌دهند.


حضور علما بر پیکر مطهر سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و قرائت فاتحه


فیلم / ‏‬ طواف گرد ضریح مضجع شریف کریمه اهل‌بیتآخرین زیارت سردار در قم

پیکر مطهر شهید سپهبد قاسم سلیمانی، ابومهدی المهندس، شهروز مظفری‌نیا و هم‌رزمان شهیدشان بعد از ورود به قم و حرم مطهر بانوی کرامت با حضور مراجع، علما و شخصیت‌های کشوری دور مضجع شریف کریمه اهل‌بیت (س) طواف داده شد.

در این مراسم آیت‌الله العظمی حسین نوری همدانی، آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی، آیت‌الله العظمی جعفر سبحانی و آیت‌الله العظمی سیدمحمد علی علوی گرگانی حضور داشتند.

همچنین، آیت‌الله مدرسی یزدی عضو فقهای شورای نگهبان، آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری امام‌جمعه قم، آیت‌الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور، آیت‌الله محمدجواد فاضل لنکرانی رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار (ع)، آیت‌الله عباس کعبی عضو مجلس خبرگان رهبری، آیت‌الله محمد یزدی رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، آیت‌الله محمد امینی امام‌جمعه سابق قم، آیت‌الله شب زنده‌دار استاد سطوح عالی حوزه، آیت‌الله مرتضی مقتدایی دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه و حجت‌الاسلام والمسلمین مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس از دیگر شخصیت‌هایی هستند که به استقبال پیکر مطهر شهدا آمده‌اند.

پیکر پاک این عزیزان بعد از طواف به میان جمعیت عاشقان و دلدادگان مکتب جهاد و شهادت در بلوار پیامبر اعظم (ص) انتقال داده شد تا روی دست خیل عظیم مردم به مسجد مقدس جمکران تشییع شود.

بعد از مراسم تشییع و وداع، پیکر مطهر شهید سپهبد سلیمانی برای خاکسپاری به کرمان انتقال داده خواهد شد و پیکر پاک شهید شهروز مظفری‌نیا بعد از مراسم گرامیداشت امشب در حرم مطهر حضرت معصومه سلام‌الله علیها صبح فردا در قبه‌الشهدای آستان مقدس واقع در صحن امام رضا علیه‌السلام به خاک سپرده می‌شود.

امشب بعد از نماز مغرب و عشاء نیز مراسم گرامیداشت شهادت سردار بزرگ اسلام سپهبد سلیمانی و همرزمان شهیدشان با حضور پیکر مطهر شهید مظفری نیا در شبستان امام خمینی (ره) حرم مطهر بانوی کرامت برگزار خواهد شد.


تصاویری از تشییع پیکر سردار دل‌ها

بقیه تصاویر را اینجا ببینید.


پیکر سردار سلیمانی و شهدای مقاومت وارد حرم حضرت معصومه (س) شد

پیکر پاک و مطهر سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی، شهید ابومهدی المهندس از فرماندهان حشدالشعبی عراق و همچنین سایر شهدای جنایت آمریکا در بغداد دقایقی قبل وارد حرم حضرت معصومه (س) شد.

بخشی از سخنان سردار سلیمانی در مورد شهادت در حرم مطهر پخش شد.

مردم پرچم‌های مختلف از لبنان و ایران و پرچم قرمز یالثارات الحسین در دست دارند و کودکان لباس‌های سپاه بر تن دارند.


حضور گسترده مردم در بلوار پیامبر اعظم (ص)

جمعیت بسیاری در بلوار پیامبر اعظم (ص) قم و خیابان‌های منتهی به حرم مطهر حضرت معصومه (س) منتظر انتقال پیکر سردار سلیمانی به قم و انجام مراسم تشییع هستند.


۱۷:۰۰ پیکر مطهر سردار سلیمانی و شهدای مقاومت وارد قم شد

بالگرد حامل پیکر مطهر سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی، شهید ابومهدی المهندس از فرماندهان حشدالشعبی عراق و شهدای حادثه ترور اخیر دقایقی قبل وارد قم شد.

تعدادی از علما و اساتید حوزه نیز در حرم حضرت معصومه (س) حضور دارند.


آمادگی خادمین حرم حضرت معصومه (س) برای استقبال از پیکر سردار دل‌ها

خادمان حرم حضرت فاطمه معصومه (س) آماده هستند تا پیکر پاک و مطهر سردار سپهبد قاسم سلیمانی و سایر شهدای حادثه تروریستی اخیر به حرم منتقل شود تا گرد ضریح بانوی کرامت طواف دهند.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی نیز وارد حرم حضرت معصومه (س) شد.

هم اکنون مراسم روضه خوانی در حرم در حال برگزاری است.


عزاداری زائران در حرم حضرت معصومه (س) قبل از شروع مراسم تشییع


تأخیر در برگزاری مراسم تشییع پیکر سردار سلیمانی در قم

با توجه به اینکه پیکر پاک سپهبد سلیمانی و همرزمانشان تا ساعت ۱۵ به میدان آزادی تهران نرسیده است و با توجه به اینکه قرار بود مراسم تشییع پیکر پاک شهدا از ساعت ۱۴ در قم برگزار شود این مراسم با ساعاتی تأخیر برگزار خواهد شد.

پیکر مطهر سردار حاج قاسم سلیمانی و شهدای حادثه تروریستی اخیر پس از انتقال از تهران به قم از حرم حضرت معصومه (س) به سمت مسجد مقدس جمکران تشییع می‌شود.

هم اینک خیابان‌های اطراف حرم مطهر و بلوار پیامبر اعظم مملو از جمعیت است.


حضور ملیت‌ها و اقوام مختلف در مراسم تشییع سردار سلیمانی در قم

در حالی که پیکر مطهر سردار سلیمانی به میدان آزادی تهران نرسیده است، مسیرهای منتهی به بلوار پیامبر اعظم (ص) قم مملو از جمعیت منتظر برای در آغوش کشیدن فرماندهان شهید خود است.

آنچه که در بین جمعیت قابل مشاهده است وجود ملیت‌هایی از کشورهای مختلف جهان و اقوامی از دیگر استان‌ها است، مردم استان چهارمحال و بختیاری نیز همراه با مردم ولایتمدار قم با لباس و پوشش محلی بختیاری و با به دست داشتن عکس‌های قهرمانان مقاومت ساعت‌ها برای آخرین دیدار با سردار محبوب خود انتظار می‌کشند.

در این مسیر ایستگاه‌های صلواتی مردمی مختلف هم فعالیت خود را شروع کرده است.

اما آنچه در این مسیر مملو از جمعیت جای درنگ دارد وجود کودکانی است که کفن پوشیده و عکس سردار دل‌ها را در دست داشتند و در مسیر عاشقانه منتظر محبوب خود هستند.

با مصاحبه از هرکدام از آن‌ها مشخص است به قدری از شهادت سردار خود توسط جنایتکاران آمریکایی عصبانی هستند که دلیل کفن پوش بودن خود را انتقام سرسخت می‌دانند.


۱۴:۱۰ حرکت مردم به سمت بلوار پیامبر اعظم (ص)

مردم شهید پرور قم بعد از اقامه نماز ظهر و عصر و عزاداری در شبستان امام خمینی (ره) حرکت به سمت بلوار پیامبر اعظم (ص) برای شروع مراسم تشییع شهید سپهبد قاسم سلیمانی را آغاز کردند.

هر لحظه بر تعداد جمعیت ابتدای بلوار پیامبر اعظم (ص) قم افزوده می‌شود.


۱۳:۴۵ حرم حضرت معصومه (س)

با اینکه گفته شده مراسم وداع و تشییع از بلوار پیامبر اعظم (ص) صورت می‌گیرد اما تعداد فراوانی از زائران و مجاوران به حرم حضرت معصومه (ص) آمده‌اند.

مراسم سوگواری و سینه‌زنی در شبستان امام خمینی (ره) برپاست و مردم سیاه پوش در حالی که «الوداع الوداع» می‌خوانند سینه زنی می‌کنند.

«سردار علم جلوه ایثار نیامد؛ ای هموطنان قاسم سردار نیامد؛ علم دار نیامد» بخشی از مرثیه‌ای است که در حرم حضرت معصومه (س) خوانده می‌شود و مردم عزادار در حال سینه زنی هستند.

هم اکنون در خیابان‌های اطراف حرم و مسیر بلوار پیامبر اعظم (ص) محدودیت‌های ترافیکی اعمال شده و مردم شهیدپرور قم با پای پیاده از نقاط مختلف شهر به سمت حرم حضرت معصومه (س) در حال حرکت هستند.

مردم قم در حالی عازم این مراسم می‌شوند که عکس‌های سردار سلیمانی و پلاکاردهایی که روی آنها شعارهایی مبنی بر انزجار از آمریکا و مستکبران نوشته شده در دست دارند و بر گرفتن انتقام خون سردار سلیمانی و شهدای جبهه مقاومت تأکید دارند.


کد خبر 4818297

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • FR ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۶
   0 0
   درود بر مردم شریف قم