تصویر کابوسناک نظام سرمایه‌داری و خویشاوند داعش

در پی تهدید میراث فرهنگی ایران توسط رئیس‌جمهور آمریکا، حکمت‌الله ملاصالحی، در یادداشتی از شباهت‌های ترامپ و نیروهای آدم‌کش داعش گفت.

خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ: پس از تهدید دونالد ترامپ به هدف قرار دادن مراکز و میراث فرهنگی ایران، واکنش‌های متعددی توسط شخصیت‌های فرهنگی ایران و جهان صورت گرفت. حکمت‌الله ملاصالحی، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، طی یادداشتی با عنوان «تهدیدهای نابخردانه ژنرال ترامپ» به نکوهش این تهدید پرداخت.

ملاصالحی صاحب کتاب‌هایی چون «درآمدی بر معرفت‌شناسی باستان‌شناسی»، «باستان‌شناسی دین: با فانوس نظر در جست‌وجوی آئین‌های گمشده» و «باستان‌شناسی در صافی جستارهای فلسفی» و از نظریه پردازان دو حوزه «فلسفه باستان شناسی» و «باستان شناسی دین در ایران» است که در یادداشت خود ترامپ را خویشاوند داعش خوانده و به ارائه تصویری از نظام سرمایه‌داری جهانی پرداخته است.

مشروح متن این یادداشت در ادامه می‌آید:

«در کشوری که اینک بیش از سه سال است «ژنرال» ترامپ بر کاخ و کرسی ریاست جمهوری‌اش تکیه زده است و ملتی تاریخی را تهدید به حمله و تخریب مراکز فرهنگی و ابنیه و مآثر تاریخی‌اش می‌کند؛ ایرانشناسی به نام هم برخاسته است که مجذوب و مسحور غنای مدنی و معنوی و پیوستگی و دیرینگی و دیرپایی تاریخ و فرهنگ و تمدن ایرانی بود و دوست می‌داشت در ایران بخاک سپرده شود تا هر چه بیشتر و بیشتر و عیان‌تر و نمایان‌تر احترام و ارادتش را به سرزمین ریشه‌های تاریخ، فرهنگ، جامعه و جهان بشری ما بیان کند و قدر بداندش و پاس بداردش.

چه بسا اگر ریچارد فرای فقید امروز در میان ما بود رئیس دولتش را به دلیل توهین‌ها و تهدیدهای پی به پی نابخردانه‌اش علیه ملتی تاریخی نکوهش و ملامت می‌کرد. انتظار می‌رود متفکران و هنرمندان آزاده و وجدان‌های عدالتخواه ایالات متحده خاموش ننشینند و نگذارند بیش از این آبروی کشورشان را رئیس دولت بی خرد و شرورشان بریزد.

ترامپ تصویر نازیبا و کابوسناک زوال سیاسی نظام فاسد سرمایه‌داری‌است که اینک سیاره ما را تهدید به نابودی می‌کند. تهدیدی که دیگر مرز نمی‌شناسد. نظام سیاسی که چنان مست و خمارباده قدرت است که به هیچ یک از ارزش‌های پذیرفته شده جهانی تعهد نمی‌ورزد و یله و بی مهار و افسارگسیخته منابع طبیعی کشورها را غارت می‌کند و مواریث فرهنگی ملت را به تاراج می‌دهد. مگر داعشیان آدمخوار عصرحجر در عراق و سوریه مراکز فرهنگی و مآثر تاریخی و محوطه‌های باستانی و موزه‌ها و مساجد و معابد را ویران و نابود و غارت نمی‌کردند و پاسداران مواریث فرهنگی و ماثر تاریخی را سر نمی‌بریدند! میان آن تخریب‌ها و تاراج‌ها و این توهین‌ها و تهدیدهای نابخردانه مشابهت‌ها بسیار است. هرجا هسته و پوسته ارزش‌ها و ریشه‌های معنوی سست‌تر و شکننده‌تر امکان و مجال خروج نیروهای اهریمنی از زیرلایه‌های ارض تاریخ مهیاتر و میدان جولان فراخ‌تر.

و این یکی از میان خویشاوندی و مشابهت جدی میان داعشیان آدمخوار عصر حجر و آدمخوارهای دنیای مدرن است. اتفاقاً فیلم‌های هالیوودی نظام فاسد سرمایه داری دنیای مدرن چهره نازیبا و کریه و اهریمنی و کابوسناک چنین نظام و چنین دنیائیست. تصادفی نیست که می‌بینیم هر جا آنان و اینان گام می‌نهند سرزمین سوخته‌ای را از خود به‌جای می‌نهند و ترک می‌کنند. ویتنام، عراق، سوریه، افغانستان تصویری نازیبا و واقعیت تلخ و غم انگیز از سرزمین‌های سوخته‌ایست که آنان و اینان از خود بجای نهاده‌اند.

یک جهان در سوگ و ترور و شهادت سرداران دلاور ایران عراق گریست و همچنان میگرید و نام و یادشان را پاس می‌دارد و پاس خواهد داشت. آقای ژنرال ترامپ! شما اگر بمیرید یک جهان مرگ شما را دست خواهد افشاند و پای خواهد کوفت. حتی در کشوری که اینک رئیس دولتش هستی! چنین است تفاوت سرزمین ریشه‌ها و شما که در هیچ سرزمینی ریشه ندارید. مهاجر هستید و مهاجم، نژادپرست و نخوت پرست. ایران سرزمین ریشه‌هاست. تهدید به آسیب رساندن و تخریب مآثر تاریخی و مواریث و مراکز فرهنگی ایران تهدید و توهین و آسیب رساندن و تخریب به تاریخ، فرهنگ جامعه و جهان بشریست.

ایران صرفاً یک جغرافیا و سرزمین طبیعی نیست. یک جهان تاریخ است؛ بدون ایران بمعنی الاخص و سرزمین‌های غرب آسیا چه بسا جامعه و جهان بشری ما در پیش از تاریخ درنگ می‌کرد و پیش از تاریخی می‌ماند. ایران یکی از مهم‌ترین و کهن‌ترین کانون‌های تحولات عظیم شهرنشینی در میانه هزاره سوم پیش از میلاد بوده است و در میانه هزاره نخست پیش از میلاد ایرانیان بنیاد نخستین دولت - ملت را در مقیاسی جهانی پی افکندند. ایران نبوی را این سرزمین ریشه‌ها و حماسه‌ها و اسطوره‌های کهن و غنی بشری را بیش از این تهدید نکنید که درخت گشن تاریخ و فرهنگ و مدنیت و معنویت ایرانیان به بادها و باروت‌های شما نمی‌لرزد و بر زمین نمی‌افتد.»

کد خبر 4822235

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 3 =