بی ثباتی مدیریتی در فرهنگ وارشاد کردستان/نوبت به عبید رستمی رسید

سنندج - بی ثباتی مدیریتی در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان از زمان روی کار آمدن دولت تدبیر و امید آغاز شده و در مدت شش سال تاکنون پنج بار مدیریت این اداره کل تغییر پیدا کرده است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: نگاه فرهنگی رهبری به کردستان در سال ۸۸ نقطه عطفی در تاریخ این استان بود که متأسفانه طی چند سال اخیر مقوله هنر و فرهنگ به واسطه اینکه بی ثباتی در مدیریت فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان موج می‌زند، نتوانسته راه خود را پیدا کند و خود این ظرفیت عظیم در حال تبدیل شدن به یک چالش جدی است.

متأسفانه در طول یک دهه اخیر جامعه فرهنگ و هنر کردستان در بحث مدیریتی در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با بی ثباتی بسیاری مواجه بوده‌اند و هر از چند گاهی این اداره کل به دست یک سرپرست سپرده می‌شود و یا اینکه به افرادی سپرده شده که سابقه هیچ‌گونه مدیریتی نداشته‌اند و همین مسئله باعث شده کردستان در بحث برنامه‌های هنری و فرهنگی در چند سال گذشته در حال درجا زدن باشد.

تا پیش از سال ۹۲ وضعیت در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان به مراتب از لحاظ مدیریتی مناسب‌تر بود، اما با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و واگذاری مدیریت این اداره کل طی هر چند ماه یکبار به یک نفر آرامش از حوزه فرهنگ و هنر کردستان گرفته شد.

از سال ۱۳۸۹ تا مهر ماه سال ۱۳۹۲ «قباد میمنت آبادی» به عنوان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان مشغول به خدمت بود که پس از برکناری وی «جلال قلعه شاخانی» به مدت هفت ماه، سرپرستی این اداره کل را در استان بر عهده داشت.

روز یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۳ بود که طی حکمی از سوی علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت یازدهم «رحیم جعفری» به عنوان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان منصوب شد.

مدیریت ادارات ارشاد کردستان و کرمانشاه توسط یک شخص

پس از گذشت حدود دو سال و ۱۰ ماه «رحیم جعفری» با حکم وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ۲۲ اسفند ماه سال ۱۳۹۵ به عنوان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه منصوب شد و همزمان حکم سرپرستی این اداره کل در استان کردستان را نیز دریافت کرده بود و عملاً از این زمان به مدت حدود هشت ماه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان فردی را در اتاق مدیریتی خود به چشم ندید.

پس از این خلأ هشت ماهه در تاریخ ۱۷ آبان ماه سال ۱۳۹۶ بود که با حکم سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی «جلال قلعه شاخانی» که سابقه سرپرستی هفت ماهه این اداره کل را پیش از «رحیم جعفری» در کارنامه داشت به عنوان مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان منصوب شد که در نگاه اول جامعه فرهنگ و هنر کردستان از این انتصاب به دلیل انتخاب فردی بومی برای مهمترین نهاد فرهنگی کردستان، خرسند بودند.

متأسفانه علیرغم اینکه در طول بیش از دو سال گذشته تمامی ظرفیت‌های استان برای موفقیت «جلال قلعه شاخانی» بسیج شده بود اما به غیر از اجرایی کردن برنامه‌ها و جشنواره‌های روتین گذشته، اتفاق چندانی در عرصه فرهنگ و هنر در استان کردستان روی نداد.

حاشیه‌های پیرامون فعالیت مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان از متن فعالیت‌ها پررنگ‌تر شد و در حالی که کردستان در حوزه زیرساختی بخش فرهنگ با چالش‌های جدی مواجه بود ولی اعتباراتی میلیاردی برای یکی دو فعالیت ویترینی و البته دهن پرکن در این استان هزینه شد.

پروژه تالار مرکزی سنندج همچنان نیمه تمام است

مهمترین پروژه زیرساختی بخش فرهنگ در استان کردستان، تالار مرکزی سنندج است که علیرغم تمامی وعده‌های جلال قلعه شاخانی و البته مدیران و مسئولان بالاتر از وی نیز هنوز نیمه تمام باقی مانده است.

در حالی که خود مدیرکل برکنار شده فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان بارها از پایان سال ۹۷ و بعد از آن سال ۹۸ به عنوان زمان افتتاح فاز نخست این پروژه یاد می‌کرد، که قلعه شاخانی از مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان کنار گذاشته شد ولی تالار مرکزی سنندج همچنان نیمه تمام باقی مانده است.

البته ذکر این نکته هم ضروری است که علیرغم وعده‌های متعدد رسانه‌ای در خصوص احداث چندین پلاتو نمایش در سراسر استان و برگزاری مراسم‌های رنگین کلنگ زنی آنها، فعلاً از سرنوشت این تعداد پلاتو هم خبری در دست نیست.

بی ثباتی در بحث مدیریتی در حوزه فرهنگ و هنر کردستان آنقدر بسیار بوده که حتی صدای هنرمندان این استان را هم درآوره و به نوعی از کمبود امکانات، فضاهای فرهنگی و هنری و فعالیت‌های شاخص فرهنگی و هنری در خور شأن نام و جایگاه استان فرهنگی کردستان شکایت و گله دارند.

با تمام این تفاسیر باز هم به نظر می‌رسد اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان و جامعه فرهنگ و هنر استان نمی‌توانند روی ثبات مدیریتی در این حوزه را ببینند، چرا که باز هم مدیریت این اداره کل به فردی دیگر به عنوان سرپرست سپرده شده است.

سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تاریخ ۲۶ دی ماه سال جاری با صدور حکمی «عبید رستمی» را به عنوان سرپرست فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان منصوب و جانشین «جلال قلعه شاخانی» کرد که چندی پیش از مدیرکلی فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان کنار گذاشته شده بود.

هر چند که این روزها تعدادی افراد انگشت شمار در شبکه‌های اجتماعی بسیج شده و دوران طلایی مدیریت جلال قلعه شاخانی را یادآوری کرده و نبود وی را نقصانی جبران ناپذیر برای عرصه فرهنگ و هنر این دیار می‌دانند، ولی ذکر این نکته هم ضروری است که بسیج کل ظرفیت‌های دولتی و حتی نیروی انسانی برای حمایت از وی در هیچ دوره و شاید هیچ سازمان دیگری در استان کردستان سابقه نداشته است.

حال باید منتظر ماند و دید حوزه فرهنگ و هنر کردستان با این همه تغییرات مدیریتی به کدام سمت خواهد رفت و چه زمانی هنرمندان این سرزمین رنگ آرامش و ثبات در مدیریت را به خود خواهند دید.

کد خبر 4828232

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 4 + 1 =

  نظرات

  • بی نام IR ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
   0 0
   خوب دیگه کلی پول ریختن به پاش که به فرهنگ کردستان خدمت بکنه جناب قعله شاخانی ولی متاسفانه هیچی، نتونست سه سال مدیریتش رو حفظ کنه