تصویب ٧ لایحه عوارض شهرداری؛ ماحصل جلسه فوق‌العاده شورای شهر

شیراز- یکصد و بیست و یکمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر شیراز که به صورت فوق العاده برگزار شد ماحصلی جز تصویب ٧ لایحه عوارض شهرداری نداشت.

به گزارش خبرنگار مهر، این جلسه فوق‌العاده که پس از ارائه لایحه بودجه سال آینده توسط شهرداری برگزار شد اعضای شورای شهر شیراز شنبه پنجم بهمن‌ماه در یک جلسه علنی ۷ لایحه عوارضی شهرداری شیراز را پس از بحث و بررسی، به تصویب رساندند.

در این جلسه لایحه شهرداری شیراز در خصوص سیاست‌های تشویقی و توسعه زیرساخت‌های صنعت گردشگری در محدوده خدماتی و حریم شهر شیراز، ارسالی از کمیسیون برنامه و بودجه، امور حقوقی و املاک شورا، پس از بررسی و اصلاح، به تصویب رسید.

همچنین عوارض تراکم ساختمانی برای هر متر مربع زیربنای ناخالص تأسیسات گردشگری، تا سقف ۲۲۰ درصد مساحت عرصه، مشمول عوارض تراکم ساختمانی نمی‌شود؛ تراکم بیش از ۲۲۰ درصد مساحت عرصه برای هر متر زیربنای ناخالص معادل ۱۲ درصد BP؛ و عوارض غیرمسکونی تأسیسات گردشگری به استثنای هتل و مراکز اقامتی برای هر متر مربع زیربنای ناخالص علاوه بر مواد ۲ و ۳، طبق کاربری صنعتی محاسبه و اخذ می‌شود.

در یکی دیگر از لوایح این جلسه مصوبه پیشین شورای شهر مبنی بر تعرفه وصول عوارض صدور پروانه، عوارض تراکم، تجاری و عوارض غیر مسکونی اصلاح و یک بند دیگر به این لایحه اضافه شد.

در ماده جدید این مصوبه آمده که در صورت هرگونه تغییر کاربری از کاربری با ضریب پایین‌تر به کاربری با ضریب بالاتر، در صورت پرداخت عوارض کاربری اولیه، مابه‌التفاوت عوارض مربوطه به قیمت روز محاسبه و اخذ می‌شود.

یک لایحه دیگر شهرداری شیراز، در خصوص عوارض صدور پروانه ساختمانی باغات مطرح شد که بر اساس آن فرمول محاسبه و اخذ عوارض صدور پروانه و مجوز ساختمانی باغات تفکیک شده در صورتی که شرایط اعمال دستورالعمل اجرایی ماده ۱۴ قانون زمین شهری را داشته باشند، به تصویب رسید.

لایحه دیگر میزان سطح سهم شهرداری شیراز ناشی از ارزش افزوده باغات واقع در حوزه استحفاظی باغات قصردشت، نیز در جلسه امروز به تصویب رسید.

در این مصوبه برای خانه‌هایی که در دینکان قبل از سال ١٣۶٨ ساخته شده است تبصره واقع شده و از پرداخت قدرالسهم معاف هستند.

لایحه دیگری هم که در این جلسه مصوبه شد نحوه محاسبه عوارض و بهای خدمات تابلوهای تبلیغات محیطی و تابلوهای معرف کاربری بود و بر اساس مصوبه شورا، نحوه محاسبه عوارض و بهای خدمات محیطی و مازاد تابلوهای معرف فعالیت در مناطق مختلف شهر شیراز تعیین شد.

همچنین اعضا مصوب کردند که برای سال آینده هر ردیف جدول تعرفه‌های عوارض و بهای خدمات تبلیغات محیطی، به میزان ۵ درصد افزایش یابد.

بر اساس تصویب شورای شهر تبلیغاتی که منجر به سود رسانی به شخص یا نهاد خاصی نشود با تأیید اداره تبلیغات شهری و مجوز از معاونت اجتماعی شهرداری مشمول پرداخت عوارض و بهای خدمات نمی‌شوند.

در جلسه امروز، همچنین لایحه عوارض شغلی پزشکان و حِرَف وابسته مصوب شد با تصویب آن در شورا؛ به شهرداری شیراز اجازه داده می‌شود که نسبت به اخذ عوارض شغلی پزشکان بر اساس سه حوزه مرکزی، پیرامونی و حاشیه‌ای طبق نقشه معین شده، اقدام کند.

اعضای شورا در بررسی هفتمین لایحه شهرداری با موضوع اصلاح «عوارض شغلی صاحبان حِرَف و پیشه و مشاغل خدماتی»، ارسالی از کمیسیون برنامه و بودجه، امور حقوقی و املاک شورا عوارض مربوط به این مشاغل و مساحت و ضریب شغلی آنها را اصلاح کردند.

بر اساس این مصوبه برای سال‌های بعد از ۱۳۹۹ عوارض پایه به میزان ۱۵ درصد نسبت به سال قبل افزایش خواهد داشت.

در آخرین دستور کار جلسه، اعضای شورای شهر شیراز با اعزام رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری این شورا به شهر ابوظبی امارات به منظور شرکت در دهمین اجلاس مجمع جهانی شهری (wuf10) اسکان بشر ملل متحد با موضوع تأثیر رشد سریع پدیده شهرنشینی و پیامدهای آن در سیاست‌های اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی جوامع بشری، از ۱۸ تا ۲۴ بهمن‌ماه سال جاری موافقت کردند.

کد خبر 4834974

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 11 =