۱۰ بهمن ۱۳۹۸، ۱۴:۵۴

در جلسه کمیسیون فرهنگی شورای شهر تبریز عنوان شد؛

تبیین استراتژی برای حمایت از مجموعه‌داران خصوصی در آذربایجان شرقی

تبیین استراتژی برای حمایت از مجموعه‌داران خصوصی در آذربایجان شرقی

تبریز- جلسه کمیسیون فرهنگی شورای شهر تبریز برگزار و بر ضرورت تبیین استراتژی برای حمایت از مجموعه‌داران خصوصی در آذربایجان شرقی تاکید شد.

به گزارش خبرنگار مهر، جلسه کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی کلان‌شهر تبریز ظهر امروز با حضور اعضای این کمیسیون، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان، معاون فرهنگی شهرداری تبریز و مجموعه‌داران و موزه‌داران خصوصی به واکاوی مشکلات موزه‌داران و مجموعه‌داران برگزار شد.

مرتضی آبدار مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی در این جلسه ضمن قدردانی از توجه اعضای این کمیسیون به مسائل حوزه تاریخی شهر تبریز، گفت: پیرو این جلسه مقرر شد، طرحی در قالب کمیته تخصصی متشکل از کارشناسان شهرداری، میراث فرهنگی، نمایندگانی از مجموعه‌داران و کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی کلان‌شهر تبریز تدوین شود که به بررسی مشکلات موزه‌داران خصوصی بپردازد.

آبدار افزود: آذربایجان به‌ویژه تبریز، از ظرفیت بسیار خوبی در حوزه مجموعه‌ها و موزه‌های خصوصی برخوردار است و با تبیین استراتژی و تسهیل فرآیندهای اداری فعالیت مجموعه‌داران، در قالب حمایت‌های مادی و معنوی با تصویب شورای اسلامی شهر و تبدیل آن به قانون، می‌توان از این ظرفیت ویژه برای ارتقا جایگاه موزه‌ها در استان و تنوع بخشیدن به محتوای آن‌ها استفاده کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان در ادامه با اشاره به اینکه عمارت شهرداری تبریز یکی از آثار تاریخی و فرهنگی مهم این شهر محسوب می‌شود که در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است و جز مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر محسوب می‌شود، اظهار داشت: با توجه به تصویب کمیسیون فرهنگی و شورای اسلامی مبنی بر عدم استفاده اداری از بنای تاریخی عمارت شهرداری، تبدیل این فضا به موزه می‌تواند ضمن حل بخشی از مسائل مجموعه‌های خصوصی، باعث افزایش رضایت گردشگران باشد، امیدواریم این گام بسیار مثبت در آینده‌ای نزدیک اجرایی شود.

لزوم تدوین برنامه ویژه برای ارتقای جایگاه مجموعه‌ها و موزه‌های خصوصی

علیرضا قوچی، معاون میراث فرهنگی استان نیز در این جلسه با بیان اینکه موزه‌داران بخش خصوصی بامطالعه و پژوهش، این مجموعه‌های فاخر را جمع‌آوری و حفظ کرده‌اند، گفت: باید با یک نگاه تخصصی برنامه‌های ویژه‌ای برای حفظ جایگاه فرهنگی موزه‌های خصوصی تدوین کرد.

او با اشاره به اینکه واگذاری خانه‌های تاریخی با شرایط خاص و تسهیلات ویژه به مجموعه‌داران می‌تواند بخشی از مشکلات آن‌ها را حل کند، اضافه کرد: خانه‌های تاریخی در اختیار دستگاه‌ها و نهادها می‌تواند در اختیار موزه‌ها و مجموعه‌های خصوصی قرار گیرد تا در حوزه ساختاری همراهی لازم صورت پذیرد.

او با تأکید بر اینکه بررسی تخصصی موزه‌ها، ارائه مجوز یا هرگونه تصمیم تخصصی و کارشناسی در این حوزه بر عهده اداره کل موزه‌های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی است، ادامه داد: مشکلات مجموعه‌داران و موزه‌داران استان باید به‌صورت مستمر پیگیری شود و از هرگونه نگاه در راستای تجاری‌سازی اشیا فاخر مجموعه‌ها مواجه نشویم چراکه این موضوع سبب می‌شود، موزه‌ها و مجموعه‌های خصوصی از هدف اصلی خود فاصله بگیرند.

کد خبر 4839845

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha