لیست کاندیداهای شورای ائتلاف در ۱۴۰ حوزه انتخابیه منتشر شد

شنیدن صدای واحد ائتلاف نیروهای انقلاب، انتشار لیست‌های جداگانه اصلاح‌طلبان و توصیه انتخاباتی رئیس‌جمهور به مردم، مهمترین رویدادهای انتخاباتی امروز بود.

خبرگزاری مهر، گروه سیاست؛ سومین روز تبلیغات نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی با برگزاری نشست خبری غلامعلی حدادعادل رئیس شورای مرکزی ائتلاف نیروهای انقلاب، پرویز سروری دبیر شورای ائتلاف، محسن پیرهادی سخنگوی ائتلاف و مصطفی میرسلیم عضو فهرست شورای ائتلاف و رئیس شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در جریان اصولگرا شروع شد؛ خروجی این مواضع شنیدن صدای واحد در بین نیروهای اصولگرا بود.

در جریان اصلاحات نیز پس از تصمیم نهایی شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان مبنی بر عدم ارائه لیست واحد در تهران و در حالی که شورای عالی سیاست گذاری همچنان بر عدم انتشار لیست پافشاری می‌کند، دومین فهرست این جریان در ماراتن ۲ اسفند ماه منتشر شد.

از آنجا که فقط ۶ روز تا آوردگاه ۲ اسفند ماه باقی مانده است برآن شدیم مهمترین اخبار انتخابات را در روز جاری مرور کنیم.

شروع به کار سامانه ثبت‌نام نمایندگان نامزدها برای حضور در شعب

شورای نگهبان در اطلاعیه شماره ۷ از آغاز ثبت نام نمایندگان نامزدهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری برای حضور در شعب اخذ رأی خبر داد. متن اطلاعیه شماره ۷ شورای نگهبان به شرح زیر است:

به اطلاع نامزدهای محترم انتخابات می‌رساند: در راستای اجرای ماده ۵۵ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و تبصره ماده ۶۹ آئین‌نامه اجرایی قانون انتخابات مجلس خبرگان رهبری، ضروری است به سامانه ثبت‌نام نمایندگان نامزدهای انتخابات به نشانی زیر مراجعه کرده و با وارد نمودن شماره کاربری و رمز ورود نسبت به ثبت مشخصات نمایندگان خود در شعب اخذ رأی تا پایان روز سه‌شنبه مورخ ۱۳۹۸/۱۱/۲۹ اقدام کنند.

همایش بزرگ اقشار شورای ائتلاف نیروهای انقلاب سه‌شنبه برگزارمی‌شود

همایش بزرگ اقشار شورای ائتلاف نیروهای انقلاب، سه‌شنبه ۲۹ بهمن در مرکز همایش‌های تهران برگزار می‌شود.

در این گردهمایی محمّدباقر قالیباف سرلیست انتخاباتی شورای ائتلاف و مهدی چمران عضو شورای مرکزی شورای ائتلاف، سخنرانی خواهند کرد.

لیست کاندیداهای شورای ائتلاف در ۱۴۰ حوزه انتخابیه استانی منتشر شد

نورالدین قدیمی معاون امور استان‌های شورای ائتلاف نیروهای انقلاب با اشاره به تلاش‌های این شورا برای انتخاب کاندیداهای شایسته ورود به مجلس، گفت: پس از برگزاری مجامع عمومی با حضور نمایندگان مردم در حوزه‌های انتخابیه و همچنین نظرسنجی‌های تخصصی، کاندیداهای مورد حمایت شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در ۱۴۰ حوزه سراسر کشور نهایی و کاندیداهای اکثر حوزه معرفی شد و تعداد محدود باقی مانده نیز طی ۲۴ ساعت آینده معرفی خواهند شد.

وی افزود: کاندیداهای مشخص شده با توجه به نظرات مردمی استخراج شده از نظرسنجی‌ها و همچنین نظرسنجی‌های عمومی در سطح حوزه‌های انتخابیه، از اقبال رأی بالایی نسبت به دیگر کاندیداها برخوردار بوده و آنها نیز با شاخص‌های ائتلاف همخوانی دارند.

لیست کاندیداهای مورد حمایت این شورا در حوزه‌های انتخابیه استانی را می‌توانید از اینجا ببینید.

توصیه انتخاباتی رئیس جمهور به مردم؛ پرشور در انتخابات شرکت کنید

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور امروز همزمان با ولادت حضرت زهرا (س) در دومین نشست ملی زن و خانواده که از سوی معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست‌جمهوری برگزار شد، با اشاره به برگزاری انتخابات، تاکید کرد: زنان می‌توانند سرنوشت را در انتخابات ریاست جمهوری عوض کنند. اگر خانم‌ها تصمیم بگیرند و ببینند یک کاندیدا بهتر هست ولو اینکه عده‌ای سال‌ها تلاش کردند، پول خرج کردند و رسانه دارند، قادر هستند کاندیدای مورد نظر خود را در انتخابات پیروز کنند. امروز هم در انتخابات مجلس شورای اسلامی که پیش روی ماست ولو اینکه ما گله داشته باشیم، ولو اینکه برخی از امور به صورت مطلوب قرار نگرفته باشد اما باید پای صندوق برویم و بین آنهایی که امروز مطرح هستند بگردیم.

وی با بیان اینکه به هر حال بعضی از کاندیداها به نظر ما بهتر هستند، گفت: بهترها را برگزینیم و انتخاب کنیم و پای صندوق برویم. شور انتخابات با خانم‌ها است. همیشه اینطور بوده و در تمام انتخابات خانم‌ها اگر تصمیم بگیرند شور انتخاباتی ایجاد می‌کنند.

دولت تخلف کند، افشاگری می‌کنم / مجریان نباید کارچاق کن شوند

سید مصطفی میرسلیم عضو فهرست شورای ائتلاف نیروهای انقلاب و رئیس شورای مرکزی حزب موتلفه امروز در نشست خبری که در خبرگزاری مهر برگزار شد به تشریح اعلام برنامه‌های جریان متبوعش در انتخابات پرداخت و گفت: ما برای مسائل و مشکلات موجود، تدبیرهای لازم را اندیشیده و آماده کرده ایم و امیدواریم با حضور پرشور مردم پای صندوق‌های رأی و ارتقا این سرمایه اجتماعی و سیاسی مهم یعنی اعتماد، بتوانیم از پس مشکلات برآییم.

وی تاکید کرد: ما باید احترام رئیس جمهور را حفظ کنیم اما رئیس جمهور هم باید جایگاه مردم را حفظ کند و سوءاستفاده نکند. اگر ببینم دولت در جریان انتخابات خلاف می‌کند، افشا می‌کنم. دولت نباید کاری انجام دهد که بیش از این به سرمایه اعتماد مردم ضربه وارد شود.

رئیس شورای مرکزی حزب موتلفه با تاکید براینکه مجلس آینده باید نظارت دقیق نسبت به دستگاه‌های اجرایی اعمال کنند، تاکید کرد: رأی اعتماد به وزرا برعهده مجلس است و رئیس جمهور موظف به تأمین خواست مجلس است اما مجریان و وکلا نباید کارچاق کن شوند. (مشرح این نشست خبری را اینجا بخوانید)

کسانی که در لیست نیستند انصراف بدهند

غلامعلی حدادعادل رئیس شورای مرکزی ائتلاف نیروهای انقلاب امروز در نشست خبری با بیان اینکه وحدت خواسته اولیه ما بوده است، گفت: ما با برخی دوستان مذاکرات متعدد و طولانی داشتیم و بر اساس اختلاف سلیقه که داشتیم به وحدت حداکثری نرسیدیم اما یک اشتراک حداقلی هم در میان این دو لیست وجود دارد.

وی تاکید کرد: داوطلبانی که به شورای ائتلاف پیوستند تعهد دادند که اگر در لیست نهایی نباشند انصراف دهند و همین‌جا از آنان می‌خواهم که همانطور که قرار گذاشتیم دوستانی که در لیست نیستند انصراف دهند تا وحدت ممکن و پیروزی حاصل شود.

برنامه تعامل با دولت / بستر عدالت در نظام سلامت را ایجاد می‌کنیم

عبدالحسین روح الامینی نجف آبادی عضو فهرست ائتلاف نیروهای انقلاب در گفتگوی تفصیلی با مهر، پیرامون نحوه تعامل مجلس آینده با دولت دوازدهم، گفت: تعامل مومنانه و انقلابی باید شکل بگیرد. باید تعامل سازنده، مومنانه، منصفانه، جوانمردانه و انقلابی باشد؛ یعنی مسامحه کنار گذاشته شود. با مسائل مملکت و سرنوشت مردم شوخی نباید کرد. از اینها نباید کوتاه آمد اما راه‌های مختلفی دارد.

وی با بیان اینکه ما نمی‌خواهیم دولت و حکومت زمین بخورد، می‌گوید: نمی‌خواهیم دردها و مشکلات جامعه و مردم بیشتر شود. پس باید این انصاف و جوانمردی و انقلابی بودن را داشته باشند که بسیاری از مطالب را به جان بخرد که به مردم و کشور آسیب وارد نشود. این انفعال است که در مجالس گذشته و خصوصاً مجلس دهم دیده می‌شد.

عضو فهرست نیروهای انقلاب همچنین با تاکید براینکه بستر عدالت در نظام سلامت را ایجاد می‌کنیم، اظهار داشت: در حوزه نظام سلامت، در سال‌های گذشته طرح تحول سلامت که می‌توانست به گونه دیگری اجرا شود، به بدترین شکل اجرا شد و اعتبارات بی‌نظیری که در طول تاریخ نظام سلامت و بهداشت و درمان کشور نمونه نداشت وارد این سیستم شد ولی خوب مدیریت نشد. (متن کامل این گفتگو را اینجا بخوانید)

وضعیت ۱۰ حزب اصلاح‌طلب در انتخابات

در حالی که شورای عالی سیاستگذاری اعلام کرد که لیست انتخاباتی نمی‌دهد، غالب احزاب این جریان تاکید کرده‌اند که در انتخابات حضور یافته و فهرست انتخاباتی ارائه خواهند کرد.

لیست ائتلاف اصلاح طلبان در انتخابات اعلام شد

پس از فهرست انتخاباتی حزب کارگزاران، فهرست انتخاباتی ائتلاف احزاب اصلاح طلب در تهران نیز به سرلیستی مجید انصاری منتشر شد.

اسامی این ائتلاف به شرح زیر است:

۱- مجید انصاری: عضو مجمع روحانیون مبارز
۲- مصطفی کواکبیان: دبیر کل حزب مردم سالاری
۳- علیرضا محجوب: دبیر کل خانه کارگر
۴- داوود محمدی: دبیر کل انجمن اسلامی معلمان
۵- محمد حسین مقیمی: مدیر دوران اصلاحات
۶- محمدرضا راه چمنی: دبیر کل حزب وحدت و همکاری
۷- علی داستانی: عضو شورای مرکزی حزب همبستگی
۸- سهیلا جلودارزاده: عضو خانه کارگر
۹- امیر عسگری: عضو مجمع فرهنگیان ایران اسلامی
۱۰- افشین اعلا: فعال سیاسی
۱۱-پ روانه مافی: عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران
۱۲- اعظم صمصامی: عضو مجمع فرهنگیان ایران اسلامی
۱۳- محمدرضا بادامچی: عضو حزب اسلامی کار
۱۴- محمدهادی انتشاری: فعال سیاسی اصلاح طلب
۱۵- فریده اولاد قباد: نمایندگان فعلی مجلس
۱۶- فخرالدین صابری: نماینده ادوار مجلس
۱۷- سعید باقری: فعال سیاسی اصلاح طلب
۱۸- محمدرضا شریفی: اقتصاددان
۱۹- زهرا ساعی: نماینده فعلی مجلس
۲۰- محمدعلی وکیلی: نماینده فعلی مجلس
۲۱- سید فرید موسوی: نماینده فعلی مجلس
۲۲- محسن علیجانی: نماینده فعلی مجلس
۲۳- محمدرضا نجفی نماینده فعلی مجلس
۲۴- محمد حسین شیخ محمدی: فعال سیاسی اصلاح طلب
۲۵- وحید توتون‌چی: فعال سیاسی اصلاح طلب
۲۶- حسن انصاری: عضو حزب آزادی
۲۷- علی حسین رضائیان: عضو شورای مرکزی انجمن مدرسین دانشگاه‌ها
۲۸- ابوالفضل سروش: نماینده فعلی مجلس
۲۹- حبیب پارسا: عضو سازمان نظام مهندسی
۳۰- مهدی شیخ: نماینده فعلی مجلس

مردم در ۲ اسفند یوم الله دیگری را خلق می‌کنند

محمد جواد ابطحی عضو فراکسیون نمایندگان ولایی در گفتگو با مهر، با اشاره به اینکه دشمنان بدنبال آن هستند که روزهای مهم یا ایام الله ما را کمرنگ نشان دهند، تصریح کرد: دشمنان پس از خلق هر یوم اللهی درایران فتنه‌ای به پا می‌کنند تا این وقایع مهم را کمرنگ جلوه دهند و برای مثال می‌توان به وقایع سال ۸۸ اشاره کرد که در آن سال شاهد حضور حماسی و باشکوه مردم در انتخابات ریاست جمهوری بودیم که دشمنان بلافاصله فتنه ۸۸ را بوجود آوردند تا این رویداد بزرگ را کمرنگ نشان دهند اما به هدفشان نرسیدند.

وی گفت: در شرایط فعلی هم تبلیغات وسیعی می‌کنند و کمپین‌هایی راه می‌اندازند تا مردم ایران در انتخابات اسفندماه شرکت نکنند اما مسلماً مردم ما به خوبی می‌دانند که مجلسی که با پشتوانه حضور حداکثری ملت تشکیل شود، تاثیرگذارتر است.

این نماینده مجلس تاکید کرد: تبلیغات منفی دشمنان هیچ تأثیری در حضور انتخابات اسفندماه ندارد و دشمنان خواهند دید که مردم ما حماسه جدید و یوم الله دیگری را خلق می‌کنند.

دریافت کیف مشکل‌گشا، شاهراه فساد در مجلس دهم است

حجت الاسلام علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات در مجلس در گفتگو با خبرنگار مهر، در ارزیابی خود از عملکرد هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان، گفت: به اعتقاد بنده عملکرد هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان ضعیف است و این عملکرد ضعیف هم چندین دلیل دارد؛ اول آنکه قانون نظارت بر رفتار نمایندگان قانون ضعیفی است و حداقل‌ها در آن رعایت شده است و نمایندگان به نحوی این قانون را نوشتند که پای خودشان گیر نیافتد.

وی تصریح کرد: به نظر بنده مجلس بعدی باید این قانون را تغییر دهد چرا که هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان نباید یک هیئت نمایشی باشد و این هیئت باید به معنای واقعی بر نحوه رفتار نمایندگان نظارت کند.

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تکیه زدن افرادی غیر متخصص بر ریاست کمیسیون‌های اقتصادی مجلس تا چه حد در ایجاد فساد مؤثر است، گفت: متأسفانه گاهی اوقات این مسئله تأثیر گذار است. به عنوان مثال بنده در یک گزارش شنیدم که برخی از اعضای کمیسیون اقتصادی در جلسه‌ای که با مدیر عامل یکی از بانک‌ها داشتند، کیف‌هایی را هدیه گرفتند که به نوعی این کیف‌ها، کیف مشکل گشا بود که این برخلاف انجام وظایف نمایندگی است.

انصراف به نفع ائتلاف

«ضرغام صادقی»، «مجتبی رحماندوست» و «مهدی وکیل پور» از کاندیداهای انتخابات مجلس که نام آنها در فهرست نهایی ائتلاف نیروهای قرار نگرفت با صدور بیانیه ای به نفع ائتلاف از عرصه رقابت انتخابات کناره گیری کردند.

کد خبر 4852920

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 2 + 1 =

  نظرات

  • محمد IR ۱۹:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
   0 0
   به نظر تنها راه حضور پر شور مردم در انتخابات ،حضور نمایندگانی است که با حداقل دریافتی حقوق کارگری از مجلس در مجلس راه پیدا کنند(برای خدمت به مردم) و قبل از ورود به مجلس کلیه اموال خود را اعلام نمایندک