۲۷ اسفند ۱۳۹۸، ۱۲:۴۸

گزارش مهر؛

تلاش شبانه‌روزی برای مقابله با شیوع کرونا/مردم همکاری کنند

تلاش شبانه‌روزی برای مقابله با شیوع کرونا/مردم همکاری کنند

کرمان - شهرداری کرمان با بسیج نیروهای خود به صورت شبانه روزی در حال ضدعفونی معابر مختلف شهر کرمان است و از مردم نیز می خواهد همکاری لازم را داشته باشند.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: متأسفانه در روزهای اخیر تعداد افراد آلوده به ویروس کرونا رو به افزایش است و طبق آمار رسمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان، روزانه به تعداد افراد آلوده به این ویروس افزوده می‌شود؛ در این میان، ضرورت دارد علاوه بر توجه مردم به نکات مختلف بهداشتی و رعایت بهداشت فردی و قرنطینۀ خانگی، تمام دستگاه‌های مربوط نیز تلاش خود را برای مهار این ویروس به‌کار بگیرند.

شهرداری کرمان نیز یکی از دستگاه‌هایی است که از همان روزهای ابتدایی، تمام امکانات و نیروهای خود را برای ضدعفونی معابر، بوستان‌ها، وسایل بازی کودکان، سرویس‌های بهداشتی، حمل‌ونقل عمومی وغیره، بسیج کرد و این روند هم‌چنان تا ریشه‌کنی این ویروس، به‌صورت شبانه‌روزی ادامه دارد.

برای آگاهی از اقدامات شهرداری کرمان در پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، با برخی از مدیران شهری به گفت‌و گو نشستیم.

استمداد شهردار کرمان از دستگاه‌های نظامی و اجرایی برای کمک به ضدعفونی معابر و اماکن شهری

با توجه به وسعت شهر کرمان و سرعت شیوع ویروس کرونا، شهردار کرمان طی مکاتبه‌ای جهت در اختیار گذاشتن ماشین‌آلات ویژۀ ضدعفونی، از دستگاه‌های مختلف درخواست کمک کرد.

شهردار کرمان در این رابطه به خبرنگار مهر گفت: در مکاتبه‌ای با فرماندهان برخی ارگان‌های نظامی و مدیران دستگاه‌های اجرایی، درخواست کردیم برای ضدعفونی معابر شهر و اماکن عمومی، ماشین‌آلات خود را در اختیار شهرداری کرمان قرار دهند.

سیدمهران عالم‌زاده با اشاره به وسعت شهر کرمان و ضرورت ضدعفونی و سم‌پاشی معابر و اماکن عمومی شهر برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در راستای سلامت شهروندان افزود: به همین منظور در مکاتبه‌ای با فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان، قرارگاه عملیاتی منطقه جنوب‌شرق و ارشد نظامی آجا، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان و مدیرکل منابع طبیعی استان کرمان، درخواست کردیم ماشین‌آلات سبک و سنگین خود را برای سم‌پاشی و ضدعفونی شهر، در اختیار شهرداری کرمان قرار دهند.

شهردار کرمان هم‌چنین با بیان این‌که باید با مراقبت‌های ویژه، از شیوع ویروس کرونا در کرمان جلوگیری کنیم، گفت: مهم‌ترین عامل برای کنترل و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، افزایش آگاهی عمومی و آموزش رعایت بهداشت فردی به همۀ همکاران شهرداری و مردم است.

عالم‌زاده افزود: در این رابطه علاوه بر همکاری با دانشگاه علوم پزشکی کرمان در خصوص اطلاع‌رسانی آموزش‌های مربوط به مقابله با ویروس کرونا در سطح شهر، تمام فضاهای شهری، به‌ویژه سطوحی که ارتباط مستقیم با دست دارند، به‌طور مداوم در ادارات و سازمان‌های وابسته به شهرداری، ایستگاه‌های اتوبوس و تاکسی، پارک‌ها، بازار، معابر و آرامستان در حال گندزدایی و ضدعفونی است.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت پایانه‌ها و مبادی ورودی شهر، این محدوده نیز به‌صورت ویژه کنترل و پاک‌سازی می‌شود.

شهردار کرمان هم‌چنین از به تعویق افتادن افتتاح پروژه‌های شهری خبر داد و گفت: در جهت کاهش مراودات اجتماعی و تجمع افراد، افتتاح پروژه‌های شهری در شهر کرمان به تعویق افتاد.

ضدعفونی شبانۀ تمام معابر و اماکن عمومی

معاون خدمات شهری شهردار کرمان نیز در خصوص فعالیت‌های این حوزه در خصوص مبارزه با ویروس کرونا به خبرنگار مهر گفت: تمام معابر، وسایل نقلیه و اماکن عمومی شهر ازجمله اتوبوس‌ها و تاکسی‌ها، پارکینگ‌ها، وسایل بازی و تندرستی، نیمکت‌ها، سطل‌های زباله، تیرهای چراغ‌برق و هرجایی که ممکن است با دست شهروندان در تماس باشد، هر شب به‌صورت مداوم ضدعفونی می‌شود.

مهدی نیکویی افزود: بازار بزرگ کرمان نیز هر شب ضدعفونی و گندزدایی می‌شود.

وی با تأکید بر توجه به واحدهای صنفی‌ای که عرضه‌کنندۀ کالا هستند، گفت: بیش ۲۰۰۰ بسته شامل بروشور آموزشی و مواد ضدعفونی‌کننده، به واحدهای صنفی داده شده تا ضمن آگاهی نسبت به موارد مربوط به ویروس کرونا و پیشگیری از شیوع این ویروس، وسایل داخل مغازه، درهای ورودی، دستگیره‌ها، قفسه‌ها، اتاق‌های پرو، صندلی‌ها وغیره را به‌طور مداوم ضدعفونی و پاک‌سازی کنند.

موافقت شورا با تمدید مهلت پرداخت عوارض ساخت‌وساز و مدت اعتبار پروانه ساختمانی تا فروردین و اردیبهشت سال ۹۹

معاون معماری و شهرسازی شهردار کرمان نیز در گفتگو با مهر با تأکید بر ضرورت جلوگیری از تجمع شهروندان در ادارات و سازمان‌ها، برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، از موافقت شورای اسلامی شهر کرمان با تمدید مهلت پرداخت عوارض و بهای حوزۀ ساخت‌وساز سال ۹۸ تا پایان فروردین‌ماه سال ۹۹ خبر داد.

مریم ایلاقی حسینی به نشست فوق‌العادۀ شورای اسلامی شهر کرمان برای بررسی اقدامات لازم برای کاهش مراجعات مردمی به شهرداری اشاره کرد و گفت: هم‌چنین در نشست شورا مهلت اعتبار ساخت تمام پروانه‌های ساختمانی که آخر بهمن‌ماه امسال به پایان رسیده، تا پایان اردیبهشت‌ماه سال ۹۹ تمدید شد.

وی با اشاره به شیوع ویروس کرونا و عدم خروج شهروندان از منزل، تا پایان وضعیت بحرانی پیش‌آمده، گفت: پیشنهاد اخذ مهلت برای پرداخت عوارض و بهای حوزۀ ساخت‌وساز و افزایش زمان اعتبار پروانه‌های ساختمانی نیز، به شورای اسلامی شهر کرمان ارائه و توسط اعضای محترم این شورا به تصویب رسید.

معاون معماری و شهرسازی شهردار کرمان افزود: هم‌چنین در رابطه با پرداخت عوارض و بهای ساخت‌وساز، به شورای اسلامی شهر کرمان پیشنهاد شد با توجه به این‌که تعرفۀ مصوب سال ۹۹، منوط به ابلاغ دفترچۀ قیمت دارایی و ابلاغ ضریب مصوب هیأت وزیران است، محاسبات و عوارض و بهای خدمات حوزۀ ساخت‌وساز، تا پایان فروردین‌ماه ۹۹، براساس ضوابط و مصوبات اسفندماه ۹۸ دریافت شود که مورد تصویب اعضای محترم شورای اسلامی شهر کرمان قرار گرفت.
ایلاقی حسینی ادامه داد: هم‌چنین با تصویب شورای اسلامی شهر کرمان، پروانه‌های ساختمانی که مهلت آن بعد از بهمن‌ماه ۹۸ به پایان رسیده، تا اردیبهشت‌ماه ۹۹ تمدید شد.

موافقت شورا با تمدید مهلت پرداخت عوارض خودرو و نوسازی تا پایان اردیبهشت‌ماه ۹۹

معاون مالی و اقتصادی شهردار کرمان نیز از موافقت شورای اسلامی شهر کرمان با تمدید مهلت پرداخت عوارض خودرو و نوسازی تا پایان اردیبهشت‌ماه ۹۹ خبر داد.

رضا دادگرپور در گفتگو با مهر با اشاره به شیوع ویروس کرونا و ضرورت جلوگیری از ازدحام شهروندان در مناطق و واحدهای شهرداری کرمان در شرایط کنونی گفت: در جلسۀ فوق‌العادۀ شورای اسلامی شهر کرمان، با پیشنهاد شهرداری کرمان مبنی بر تمدید مهلت پرداخت عوارض خودرو و عوارض نوسازی، تا پایان اردیبهشت‌ماه سال ۹۹، موافقت شد.

وی افزود: براساس مصوبۀ اعضای محترم شورای اسلامی شهر کرمان، مالکان ساختمان‌ها و خودروها، اگر برای پرداخت عوارض نوسازی و عوارض خودرو، به‌جای اواخر سال‌جاری، تا پایان اردیبهشت‌ماه ۹۹ مراجعه کنند، مشمول جریمه نخواهند شد.

معاون مالی و اقتصادی شهردار کرمان هم‌چنین با اشاره به ضرورت مقابله با شیوع ویروس کرونا و اولویت حفظ سلامت و جان شهروندان گفت: تاکنون، تمام اعتبارات مربوط به مقابله با ویروس کرونا تأمین شده و در ادامه نیز، برای پیشگیری از شیوع این ویروس، اعتبارات لازم تأمین خواهد شد.

ضدعفونی ناوگان حمل‌ونقل عمومی و تجهیزات و خودروهای سازمان مهندسی شبکه حمل‌ونقل

معاون حمل‌ونقل و امور زیربنایی شهردار کرمان نیز از ضدعفونی‌کردن تجهیزات و خودروهای سازمان مدیریت و مهندسی شبکه حمل‌ونقل شهرداری به‌صورت مستمر، برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا خبر داد.

محمدعلی قنبری در گفتگو با مهر با بیان این‌که به‌منظور مبارزه با شیوع کروناویروس، تمام بخش‌های سازمان مدیریت و مهندسی شبکه حمل‌ونقل شهرداری به‌صورت مستمر ضدعفونی می‌شود، گفت: باتوجه به گستردگی سازمان مدیریت و مهندسی شبکه حمل‌ونقل و هم‌چنین ارایۀ خدمات متنوع و متفاوت درحوزه حمل‌ونقل و ترافیک شهری در شهر کرمان، در این سازمان برای ضدعفونی قسمت‌های مختلف، یک اکیپ ویژه تشکیل شده است.

وی از ضدعفونی قسمت‌های مختلف این سازمان ازجمله بخش‌های اداری، فنی، مرکز پایش تصویری، جایگاه‌های CNG، پارکینگ‌های عمومی، انبار و کارگاه‌های تولید و تعمیر تجهیزات و تابلوهای ترافیکی و مرکز پایش تصویری خبر داد.

قنبری با بیان این‌که در جایگاه‌های CNG تحت نظارت شهرداری، بروشورها و بنرهای آموزشی درخصوص مبارزه با کروناویروس نصب شده است، گفت: از شهروندان عزیز درخواست می‌کنیم به هیچ عنوان شخصاً سوخت‌گیری نکنند.

ضدعفونی پایانه‌های اتوبوس

معاون حمل‌ونقل و امور زیربنایی شهردار کرمان هم‌چنین با اشاره به ضدعفونی پایانه‌های اتوبوس در مسیرهای فرودگاه، ترمینال و راه‌آهن به‌منظور پیشگیری از آلوده‌شدن شهروندان به ویروس کرونا گفت: از زمان اعلام شیوع ویروس کرونا تاکنون، اتوبوس‌هایی که در سیستم حمل‌ونقل شهری فعالیت می‌کنند، هر شب نظافت و ضدعفونی می‌شوند.

قنبری افزود: ۱۵۰ اتوبوس، شامل ۷۰ اتوبوس متعلق به شهرداری و ۸۰ اتوبوس بخش خصوصی در شهر کرمان وجود دارد که علاوه بر ضدعفونی اتوبوس‌های متعلق به شهرداری کرمان، اتوبوس‌های بخش خصوصی نیز هر شب ضدعفونی می‌شود.

وی ادامه داد: با هماهنگی شهرداران مناطق پنج‌گانه، تنظیف و ضدعفونی ایستگاه‌های اتوبوس نیز در دستور کار شهرداری‌های مناطق پنج‌گانه قرار گرفته است.

قنبری ادامه داد: هم‌چنین پایانۀ مسافربری شهر کرمان و اتوبوس‌های برون‌شهری به‌صورت مکرر ضدعفونی می‌شود.

معاون حمل‌ونقل و امور زیربنایی شهردار کرمان در ادامه، به ضدعفونی تمام تاکسی‌های شهر کرمان برای پیشگیری از آلوده‌شدن شهروندان به ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: برای ضدعفونی مکرر تاکسی‌های شهری، با چهار کارواش در چهار منطقۀ شهری هماهنگ کرده‌ایم که راننده‌های تاکسی با مراجعه به این کارواش‌ها، خودروی خود را به‌صورت نیم‌بها شست‌وشو و ضدعفونی می‌کنند.

قنبری در خصوص تمدید پروانه‌های بهره‌برداری خودروهای تاکسی نیز گفت: رانندگان تاکسی برای تمدید پروانه‌های خود، تا ۱۵ اردیبهشت‌ماه سال ۹۹ مهلت دارند.

در خانه بمانیم

شیوع ویروس کرونا، بحرانی است که جز با تعامل تمام دستگاه‌های مربوط، همکاری مردم با مسئولان و به‌ویژه رعایت بهداشت فردی کنترل نخواهد شد؛ بنابراین، اگرچه دستگاه‌های متولی ازجمله شهرداری کرمان، تمام تلاش خود را به‌کار گرفته و همۀ امکاناتش را برای ضدعفونی و گندزدایی اماکن و معابر عمومی بسیج کرده است، اما رعایت بهداشت فردی توسط مردم و بیرون نیامدن از خانه تا قطع زنجیرۀ ویروس کرونا، ضرورت دارد؛ بنابراین، شهروندان باید ضمن حفظ آرامش، در خانه بمانند و از رفت‌وآمدهای غیرضروری خودداری کنند.

کد خبر 4880820

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha