سخنرانی رهبری به مثابه سیلی دردناک علیه دشمن صهیونیستی است

«ابراهیم سرحان» کارشناس و فعال حقوق بشری بحرین، سخنرانی مقام معظم رهبری به مناسبت روز جهانی قدس را بسیار مهم توصیف کرده و افزود که حکمت و شجاعت ایشان بی بدیل است.

خبرگزاری مهر، سرویس بین الملل- فاطمه صالحی: مقام معظم رهبری در سخنرانی بی نظیر خود به مناسبت روز جهانی قدس به مهم‌ترین مسأله جهان عرب و اسلام که همان مسأله فلسطین و آزاد سازی قدس است اشاره کردند.

سخنرانی مقام معظم رهبری در روز جهانی قدس مورد توجه تحلیل گران و کارشناسان بین المللی به ویژه جهان عرب قرار گرفته است چرا که از لحاظ زمانی در سایه تشدید اقدامات رژیم صهیونیستی برای یهودی‌سازی قدس اشغالی و توسعه شهرک سازی ها و تلاش‌ها برای الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به اراضی اشغالی انجام شد.

در همین راستا خبرنگار مهر مصاحبه‌ای انجام داده است با ابراهیم سرحان کارشناس و فعال حقوق بشری بحرین که مشروح آن در ادامه می‌آید.

*نظر شما راجع به سخنرانی مقام معظم رهبری در روز قدس و اهمیت آن چیست؟

به نظر من به صورت کلی سخنرانی‌های مقام معظم رهبری برای امت اسلامی از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که امت اسلامی در این سخنرانی‌ها روحیه بالا و دیدگاه روشن و شفاف برخاسته از حکمت و شجاعت ایشان را دریافت می‌کنند. این سخنرانی به مثابه سیلی دردناکی علیه دشمن صهیونیستی محسوب می‌شود چرا که پیام‌های مستقیمی در خود دارد و خواب‌های دشمنان را در خصوص محو کردن مسأله فلسطین آشفته می‌کند.

امسال در سایه چالشهای بزرگ و مشکلاتی که کشورهای ما با آنها رو به رو هستند، شاهد آن هستیم که ملت‌ها به دنبال بررسی سخنرانی‌های ایشان و هر جمله‌ای که از سوی مقام معظم رهبری مطرح می‌شود هستند و این مسأله برخاسته از اعتماد ملت‌ها به صدق گفتار و فهم عمیق و استراتژیک ایشان در قبال تمام مسائل امت اسلامی و منطقه است به طوری که این ویژگی‌ها بی بدیل به شمار می‌رود.

*نظر شما در خصوص دیدگاه امام خمینی (قدس) در خصوص مسأله قدس چیست؟

امام خمینی (قدس) سنگ بنای پروژه آزاد سازی تمام خاک فلسطین و ریشه کن کردن رژیم غاصب صهیونیستی را گذاشتند و هدف این پروژه از روز نخست آن کاملاً مشخص بود. مردان خدا شب و روز در راه امام و دیدگاه اسلامی اصیل ایشان تلاش می‌کنند و ثمره این تلاش‌ها را نیز می‌بینیم. ما معتقدیم که روز آزاد سازی قدس بسیار نزدیک شده است و تنها چند گام با آن فاصله دارم. امام خمینی (قدس) از آن دسته افرادی نبودند که تنها حرف بزنند و عمل نکنند بلکه سخن می‌گفتند و برنامه می‌دادند و عمل می‌کردند.

*چرا براین باوریم که روز قدس و مناسبت‌های اسلامی به ایجاد تغییرات مهمی در عرصه مقاومت انجامیده است؟

زمانیکه یک مسأله محوری و فراگیر در قبال تمام مستضعفان زمین و ملت‌های عربی و اسلامی یعنی آزاد سازی فلسطین وجود داشته باشد این مسأله محوری باعث می‌شود یک احساس فزاینده در میان ملت‌ها به وجود آید. مردان مخلص خدا و آزادگان جهان با حکمت و شجاعت و پیشرفت‌های روز افزون در این مسیر تلاش می‌کنند. هر زمان که نظام‌های خائن در جهان عرب و اسلام به دنبال عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی بوده‌اند اهمیت تلاش‌ها برای تحقق این هدف و از بین بردن رؤیاهای مستکبران بیش از پیش نمایان شده است.

یوم القدس العالمی محطة هامة لتحشید الأمة ومواجهة صفقة ترامب ...

*آیا شما هم معتقدید که روز قدس یک بسته ارزشمند راهبردی و ایدئولوژیک برای راهبری ملت‌هاست؟

روز جهانی قدس به مثابه ایستگاهی برای تزریق امید و برنامه‌ریزی برای تحقق هدف والای ما و ریشه کن کردن غده سرطانی به نام اسرائیل است. اهمیت این روز برای ملت‌ها و رهبران آنها در این مسأله نهفته است که آرمان قدس از نسلی به نسل دیگر به صورت مداوم و پی در پی منتقل شود و از ذهن‌ها پاک نشود. هرسال این مسئولیت بزرگ‌تر می‌شود. باید بدانیم که آزاد سازی فلسطین در سایه عزم و اراده ملت‌های آزادی خواه ممکن است.

*شتاب روند عادی سازی روابط با اسرائیل را در راستای چه انگیزه‌های سیاسی و اهداف اقتصادی تعریف می‌کنید؟

یک مثل وجود دارد که می‌گوید هر کس که در حال غرق شدن از به هر چیزی برای نجات خود چنگ می‌زند و این همان کاری است که رژیم صهیونیستی با کمک دولت‌های خائن در حال انجام آن است. این رژیم به خوبی می‌داند که ملت‌های عربی و اسلامی، حاکمان دیکتاتور و دستی سرکوبگر دارند اما ملت‌ها در برابر عادی سازی روابط و خواسته حاکمان خود تسلیم نخواهند شد.

رژیم صهیونیستی به دنبال جمع آوری پول و سرمایه گذاری در کنار این دولت‌های خائن بوده و از این طریق اهداف اقتصادی کوتاه مدت و اهداف سیاسی بلند مدتی را محقق کرده است اما باید بداند که تمام این اهداف چیزی جز سراب در مسیر آگاهی و بیداری ملت‌های اسلامی و عربی نیست.

*هدف امام خمینی (ره) از نامگذاری این روز چه بود؟ آیا تنها یک مناسبت اسلامی برای برگزاری تظاهرات بود یا دوراندیشی ایشان نسبت به توطئه‌ها برای حذف قدس را نشان می‌داد؟

هدف امام خمینی (ره) بسیار عمیق‌تر از چیزی است که به نظر می‌رسد. درست است که اتخاذ مواضع مخالف در برابر رژیم صهیونیستی و حمایت از ملت فلسطین بسیار مهم است اما هدف اصلی، اقدام جدی در این خصوص و گسترش روحیه مقاومت و حمایت مادی و معنوی از آن و قرار گرفتن در جبهه حق در برابر جبهه باطل است. نام گذاری این روز، باعث می‌شود وجدان امت ما بیدار بماند و از مسأله فلسطین غافل نشود.

وکالة القدس للأنباء - دول عربیة وإسلامیة تحیی "یوم القدس العالمی"

*جایگاه قدس و فلسطین در سیاست خارجی دولتهای عربی چگونه است و باید چگونه باشد؟

سیاست‌های خارجه کشورهای عربی به سه دسته تقسیم می‌شود: برخی با جبهه باطل بوده و بر رابطه با رژیم صهیونیستی به صورت علنی دل خوش کرده‌اند. برخی با سکوت در برابر حق به باطل کمک کرده و در خفا دست به عادی سازی می‌زنند و برخی نیز با جبهه حق و حامی ملت فلسطین هستند که متأسفانه تعداد آنها بسیار کم است. این دولت‌ها باید به حرف ملت‌های خود گوش داده و به رژیم صهیونیستی اعتماد نکنند چرا که با نابودی این رژیم، دولت‌های مذکور نیز نابود می‌شوند.

*به نظر شما هدف از اقدامات رژیم صهیونیستی در یهودی سازی قدس، حفاری‌ها، ایجاد شهرک‌های توریستی چیست؟

رژیم صهیونیستی احساس می‌کند که اهدافش دست نیافتنی شده و زمان و آینده به نفع آن نیست به ویژه آنکه قدرت محور مقاومت در حال افزایش است به همین دلیل دست به افزایش شهرک سازی ها می‌زند و فکر می‌کند با انتقال سفارتخانه‌های کشورهای حامی خود به قدس می‌تواند جلب حمایت کند به همین دلیل طرف مقابل که صاحب حق است فعالیت‌های خود را برای پایان دادن به رژیم صهیونیستی افزایش داده است.

*نقش سردار سلیمانی در تکمیل مسیر قدس و مبارزه با تروریسم به عنوان شهید قدس را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

شهادت سردار سلیمانی درد بی حد و اندازه‌ای را در جان ما باقی گذاشت اما باید گفت که سردار سلیمانی قبل از شهادت خود تمام آنچه که محور مقاومت برای رسیدن به قدس نیاز داشت فراهم کرد. رسیدن آزادگان جهان به قدس و آزاد سازی تمام خاک فلسطین واقعاً ممکن شده است و این مسأله به برکت تلاش‌های این مرد بزرگ و همراهان مخلص وی که برای یاری مستضعفان پیمان بسته‌اند ممکن شده است.

کد خبر 4930067

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 15 =