حتی قبل از قرنطینه کرونا جهان به سوی رکود پیش می‌رفت

یکی از اقتصاددانان کهنه‌کار فعال در بازارهای مالی لندن گفت: قرنطینه‌های ویروس کرونا نقطه عطفی برای اقتصاد جهانی به وجود آورد که قبل از آن هم در حال حرکت به سوی رکود بود.

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از اسپوتنیک، یکی از اقتصاددانان کهنه‌کار فعال در بازارهای مالی لندن گفت: قرنطینه‌های ویروس کرونا نقطه عطفی برای اقتصاد جهانی به وجود آورد که قبل از آن هم در حال حرکت به سوی رکود بود. اگر اقتصادها بخواهند بعد از پاندمی به درستی ریکاوری شوند، نیازمند یک طرح و برنامه جامع هستند.

طبق گزارشات صندوق بین‌المللی پول حتی قبل از رکود اقتصادی کنونی، سرانه رشد واقعی جی‌دی‌پی در حال کاهش بود، سرمایه‌گذاری عمومی کمتر شده بود و سرانه رشد سرمایه‌گذاری در اقتصادهای در حال ظهور کاهش یافته بود.

مایکل رابرتز که به مدت ۳۰ سال به عنوان اقتصاددان شرکت‌های تحقیقات سرمایه‌گذاری در لندن فعال بوده است، در پاسخ به ادعای رئیس فدرال‌رزرو که گفته بود رکود اقتصادی کنونی کاملاً تحت تأثیر ویروس کرونا بوده و ارتباطی به مشکلات دیگر در اقتصاد جهانی ندارد گفت: درست مانند همان کاری که در بحران مالی ۲۰۰۹-۲۰۰۸ کردند، مقامات مالی نمی‌خواهند اعتراف کنند که بحران کنونی به مشکلات موجود قبلی در اقتصادهای بزرگ مربوط است.

او گفت: همین ماه سپتامبر گذشته بود که بانک مرکزی آمریکا مجبور شد با سقوط بازارهای اعتباری، میلیاردها دلار نقدینگی به بازارها تزریق کند. تنش‌های بازار اعتبار و وام در آن زمان نشان می‌داد که رشد اقتصادی جهان و آمریکا به شدت کند شده است.

او ادامه داد: داده‌های رشد اقتصادی صندوق بین‌المللی پول برای سال ۲۰۱۹ نشان‌دهنده کمترین مقادیر در ۱۰ سال اخیر بودند و بخش تولید بسیاری از اقتصادهای بزرگ جهان در حال کوچک‌تر شدن بود. حتی قبل از قرنطینه‌های کووید ۱۹ اقتصاد جهان به سوی رکود پیش می‌رفت.

کد خبر 4931311

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 12 =