۹سد تا پایان سال افتتاح می‌شود/افتتاح‌ها پاسخ محکمی به آمریکا است

رئیس‌جمهور اعلام کرد: تا پایان امسال تعداد سدهای بهره برداری شده به ۹ سد خواهد رسید.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور امروز (پنج شنبه) در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت نیرو در استان بوشهر و آذربایجان غربی که از طریق ویدئو کنفرانس انجام شد، با اشاره به سالروز قیام ۱۵ خرداد، گفت: نهضت اسلامی از سال ۱۳۴۱ آغاز شد، اما در فروردین سال ۴۲ قضیه مدرسه فیضیه و کشته شدن طلاب نخستین اوج نهضت اسلامی بود، دومین اوج نهضت سال ۴۲ مربوط به ۱۵ خرداد بود و مردم به خاطر دارند که ۱۳ خرداد سال ۴۲ روز عاشورا بود و امام (ره) سخنرانی مهم خود را در مدرسه فیضیه ایراد کردند.

وی افزود: فردای روز ۱۴ خرداد، امام در منزل خود سخنرانی مهم دیگری ایراد کردند و شب ۱۵ خرداد دستگیر و به تهران و زندان منتقل شدند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: صبح روز ۱۵ خرداد بود که مردم در قم، تهران و دیگر شهرها مطلع شدند که مرجع بزرگ تقلید و رهبر نهضت اسلامی برخلاف مقررات دستگیر شده اند.

روحانی اظهار داشت: تصمیم رژیم این بود که برای امام در دادگاه حکم زندان طولانی تدارک ببیند، ولی مردم از صبح روز ۱۵ خرداد به صحنه آمدند و به سمت منزل امام حرکت کردند.

وی یادآور شد: من هم به اتفاق مردم و مرحوم حاج آقا مصطفی مقابل منزل ایشان رفتیم و بعد به سمت صحن حضرت معصومه (س) آمدیم صحن مملو از جمعیت بود تا لحظه‌ای که زنان قم با شمشیر وارد صحن شدند و شعار یا مرگ یا خمینی سر دادند و احساسات و موج بزرگی توسط این بانوان شیرزن که مربوط به منطقه جنوبی قم بودند ایجاد شد.

رئیس جمهور اضافه کرد: سپس مردم از صحن خارج شدند و به سمت خیابان تهران رفتند و با نیروهای مسلح مواجه شدند و درگیری ایجاد شد و عده‌ای از مردان و زنان در قم کشته شدند و همزمان مردم زیادی در تهران حوالی بازار چهار راه سیروس که مرکز تجمعات بود کشته شدند در ورامین، پیشوا، باقرشهر و در سراسر ایران هم مغازه‌ها بسته شد.

روحانی با بیان اینکه مردم در بسیاری از شهرها به خیابان آمدند و عده زیادی دستگیر شدند از این رو حادثه ۱۵ خرداد یک حادثه معمولی نبود، تاکید کرد: کسی از حکومت فکر نمی‌کرد بخاطر دستگیری امام این چنین حرکتی در سراسر ایران بوجود بیاید و مردم ایثار و فداکاری کنند.

وی یادآور شد: آن روز شهید ادیب طالقانی همراه من بودند که شهید شد البته طلاب دیگری هم شهید شدند، اما یکی از آن‌ها او بود که همراه بسیاری از مردم ایران به شهادت رسید.

رئیس جمهور در ادامه با بیان امسال، سال «جهش تولید»، است، اظهار داشت: ما به دلیل شیوع بیماری کرونا با مشکلات جدیدی در صحنه اقتصاد مواجه هستیم و آماری که وزیر نیرو مبنی بر افزایش مصرف برق اعلام کردند اگر به معنای افزایش مصرف در بخش صنعت باشد علامت خوبی است و البته ما باید مصرف را در تابستان کنترل کنیم.

روحانی گفت: در شرایطی که همه کشورها به لحاظ اقتصادی با مشکل فراوانی مواجه هستند کشور ما هم با مشکلاتی مواجه شده و همه کسب و کارها باز نشده است و ما همچنان در بخش مهدهای کودک و سالن‌های اجتماعات، گردشگری، مدارس و دانشگاه‌ها شاهدیم که یا فعال نشده و یا فعالیت صد در صدی برقرار نشده و در اماکن متبرکه هم بازگشایی‌ها محدود است.

وی گفت: بر همین اساس ما با مشکلات فراوانی در بخش فرهنگ و اقتصاد مواجهیم، اما مردم ما به خوبی ما را یاری و کمک کردند و دست هم را در این روزهای سخت گرفتند.

روحانی همچنین اعلام کرد گفت: تا پایان امسال تعداد سدهای بهره برداری شده به ۹ سد خواهد رسید.

وی تاکید کرد: در شرایطی که شاهد ویروس کرونا هستیم اگر برق یا آب شهرستانی قطع شود بیمارستان دچار مشکل می‌شود و افرادی که در بیمارستان بستری هستند دچار مشکل می‌شوند و ما امسال شرایط سخت‌تری داریم و نباید بگذاریم این اتفاق رخ دهد؛ مردمی که بیمار هستند و در منزل خود را قرنطینه و یا ایزوله کردند در تابستان گرم نیازمند آب و برق هستند.

رئیس جمهور گفت: امسال نیازمندی ما در بخش آب نیز به خاطر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در شرایط کرونا بیشتر خواهد شد و مردم باید چندین بار بتوانند دست خود را به خوبی بشویند و نکات بهداشتی را رعایت کنند.

روحانی با اشاره به گزارش آغاز جلسه که اعلام شد تا پایان امسال ۱۸ واحد نیروگاهی افتتاح می‌شود، اظهار داشت: این خبر برای مردم ما دلگرم کننده خواهد بود و امروز نیز یک واحد نیروگاهی در بوشهر و عسلویه افتتاح شد و برای همین یک واحد نیروگاهی ۲ هزار و ۲۴۰ میلیارد تومان هزینه شده است که ۱۶۰ مگاوات فعال باشد.

وی گفت: در زمینه آب نیز باید اقدامات زیادی انجام دهیم و به اوج مصرف در ساعات مختلف توجه داشته باشیم.

رئیس جمهور با اعلام اینکه افتتاح ۹ سد تا پایان سال جاری برای ما خوشحال کننده است، افزود: امروز سومین سد را افتتاح کردیم و ان شاءالله ۶ افتتاح دیگر تا پایان سال خواهیم داشت؛ آب گیری ۹ سد دیگر نیز آغاز و قدم‌های خوبی در بخش صنعت آب و برق برداشته خواهد شد.

روحانی با اشاره به فصل تابستان و مصرف آب و برق از سوی مردم گفت: ما نیازمند کمک مردم در این زمینه هستیم و مصرف آب را می‌توان با مدیریت کاهش داد و در مصرف برق نیز اگر مردم به طور مثال کولرهای خود را در دور کُند قرار دهند و یا کولرهای گازی را در یک درجه مناسب تنظیم کنند می‌توانیم به خوبی از تابستان امسال عبور کنیم.

وی در ادامه با اشاره به افتتاح امروز طرح‌های ملی وزارت نیرو، تصریح کرد: افتتاح‌ها پاسخ قاطعی به آمریکا و اسرائیل جنایتکار است که در طول تاریخ علیه ملت ما و نشاط مردم ما تلاش می‌کنند.

رئیس جمهور تاکید کرد: مردم به تبلیغات بیگانگانی که هر روز کم آبروتر و بی آبروتر می‌شوند توجهی نکنند؛ دو جنایتکاری که در طول تاریخ علیه ملت ما تلاش کردند و در تبلیغات بر ضد نشاط مردم ما تلاش می‌کنند.

روحانی در ادامه سخنان خود به مناسبات خوب ایران با کشورهای منطقه پرداخت و افزود: آن روزی که آن‌ها نیاز دارند ما به آن‌ها برق صادر می‌کنیم و روزی که ما نیاز داریم از آن‌ها برق می‌گیریم و این تبادل یعنی روابط با همسایگان ما فقط در دنیای سیاست نیست در دنیای اقتصاد، فرهنگ، گردشگری، همکاری‌های علمی، فناوری و دانشگاهی نیز چنین مناسبات و همکاری‌هایی وجود دارد.

وی با بیان اینکه هیچ رابطه‌ای در سیاست خارجی مهم‌تر از رابطه ما با همسایگانمان نیست، تاکید کرد: ما ۱۵ همسایه داریم که باید روابط بسیار نزدیک با آن‌ها برقرار کنیم و این موجب ثبات مرزهای ما و به معنای امنیت ملی کشور ماست.

رئیس جمهور ابراز امیدواری کرد، با ۱۳ همسایه خوشبختانه روابط خوبی داریم، با بعضی از آن‌ها بسیار نزدیک، صمیمی و بسیار برادرانه داریم و یکی دو کشور وجود دارند که آن‌ها خودشان از مردم خوب ایران فاصله گرفته اند وگرنه آغازگر این فاصله نبودیم.

روحانی با بیان اینکه ما همیشه می‌خواهیم با همسایگانمان روابط خوب داشته باشیم، گفت: یک مسئله نحوه رابطه هم در مسئله آب و هم در مسئله برق است. ما به طور طبیعی به همسایگان آب صادر می‌کنیم و هم برخی از همسایگان به طور طبیعی به ما آب صادر می‌کنند یعنی طبیعت این را می‌گوید البته باید دقت کنیم در چارچوب مقررات بتوانیم این هماهنگی را انجام بدهیم.

وی افزود: در برق نیز خوشبختانه این ارتباط امروز بوجود آمده و البته در گاز نیز ارتباط داریم.

رئیس جمهور با بیان اینکه ما امروز گاز به ترکیه و عراق صادر می‌کنیم و حتی آمادگی داریم گاز را به پاکستان، هندوستان و عمان صادر کنیم، اظهار داشت: در همه این موارد قدم‌های زیادی برداشته شده و توافق نامه‌هایی به امضا رسیده و در عمل نیز قدم‌هایی برداشته شده است.

روحانی گفت: در زمینه برق نیز ما ارتباط تنگاتنگی با پاکستان، ترکمنستان، آذربایجان، عراق و کشورهای مختلف داریم و در سفری که دیروز وزیر نیرو به عراق داشت یکی از ارکان مهم همین تداوم این ارتباط بود که برای دو سال آینده هم صادرات برق به عراق به امضا رسید بنابر این در زمینه برق هم نیازمندی‌های ما در داخل بسیار مهم است و هم در خارج ارتباطات ما با کشورهای همسایه بسیار مهم است.

وی در بخش پایانی سخنان خود ضمن اظهارهمدردی با مردم آمریکا که در اعتراض به کشته شدن مظلومانه «جرج فلوید» به خیابان‌ها آمده اند، گفت: ماجرای «جورج فلوید» به عنوان یک ماجرای جهانی، داستان عجیبی است و رابطه انسان‌ها با هم را می‌رساند، نشان می‌دهد که ما هنوز تا رسیدن به تمدن جهانی و بشری که مورد توجه انبیا و پیامبر عظم‌الشأن اسلام بوده بسیار فاصله داریم.

رئیس جمهور تاکید کرد: آمریکا اکنون در یکی از بدترین شرایط تاریخ سیاسی و اجتماعی قرار دارد و شاهد هستیم که به سیاه پوستان و به آنهایی که در این کشور زندگی می‌کنند و مهاجران و به مردمی که از لحاظ سیاسی امروز کاخ سفید و تفکر ساکنان آن را رد می‌کنند چه ظلم بزرگی می‌شود.

روحانی با بیان اینکه حاکمان کاخ سفید وضعیت کنونی آمریکا را به یکی از بدترین دوران تاریخ این کشور تبدیل کرده اند، تصریح کرد: ایران به شدت این جنایت آمریکا و حاکم کاخ سفید را که فرمان این جنایت‌ها را صادر می‌کند، محکوم می‌کند.

وی با بیان اینکه انجیل کتابی نیست که فرمان قتل بی‌گناهان را صادر کند، اظهار داشت: شرم‌آور است رئیس‌جمهوری که می‌خواهد علیه ملت خود اقدام کند، دست به کتاب آسمانی می‌برد و انجیل را بلند می‌کند و این باعث خشم همه ادیان ابراهیمی است چرا که کتاب مقدس برای همه ما مقدس است و ما هم به انجیل و به عیسی مسیح احترام می‌گذاریم، این کتب آسمانی برای ما محترم و عزیز هستند، حالا هر کجا و توسط هر پیامبری که از جانب خداوند بر او نازل شده است.

رئیس جمهور گفت: در شرایطی که امروز همه مردم جهان با خشم و نفرت به کاخ سفید نگاه می‌کنند، همه دوستداران ما در دنیا شاهدند که مردم ما با همه توان و برای افتتاح طرح‌های بزرگ به صحنه آمده اند و ان شاءالله اهدافی که مورد نظر ماست و آن تحولی که امام مدنظرش بود و دیروز مقام معظم رهبری آن تحول‌آفرینی امام و اندیشه تحول امام را بیان کردند، محقق شود و همگان شاهد ادامه این تحول در مسیر انقلاب اسلامی به دست مردم بزرگوار ایران باشند.

کد خبر 4941303

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 10 =