۱۴ مرداد ۱۳۹۹، ۱۱:۰۸

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای کردستان:

سالانه چهار میلیون ساعت آموزش مهارتی در کردستان تدریس می شود

سالانه چهار میلیون ساعت آموزش مهارتی در کردستان تدریس می شود

سنندج - مدیرکل فنی و حرفه ای استان کردستان گفت: در ۱۳۵ آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای استان سالانه بالغ بر چهار میلیون و ۵۰۰ هزار نفر ساعت نفر آموزش های مهارت های آموزشی تدریس می شود.

‌به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی اداره کل فنی و حرفه‌ای کردستان، سیدجمیل احمدی با تشریح نقش آموزش‌های مهارتی در توسعه اقتصادی و اشتغال پایدار استان، اظهار داشت: با توجه به آموزش‌های مهارتی و توسعه بیش از پیش این آموزش‌ها در سطح استان می‌تواند زمینه ساز تربیت نیروی انسانی متخصص و کارآمد و در نتیجه افزایش کیفیت تولید و بهره‌وری و دستیابی به جهش اقتصادی در استان را فراهم می‌کند.

وی افزود: آموزش‌های فنی و حرفه‌ای نقش مهمی را در تشکیل سرمایه انسانی از طریق تربیت نیروی ماهر مورد نیاز بازار کار در کشورهای مختلف جهان را ایفا می‌کنند که این آموزش‌ها در کشورهای در حال توسعه نه تنها عهده دار تربیت نیروی کار مورد نیاز در بخش‌های مختلف اقتصادی، بلکه از طریق بسترسازی خوداشتغالی به حل مشکل بیکاری نیز کمک می‌کند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کردستان ادامه داد: به همین دلیل کشورهای جهان توجه روزافزونی را به آموزش‌های فنی و حرفه‌ای معطوف داشته‌اند به طوری که این آموزش‌ها حتی به درون سیستم آموزش‌های آکادمیک و دانشگاهی این کشورها نفوذ پیدا کرده است.

احمدی از فعالیت‌هایی که فرد را برای احراز شغل، حرفه و کسب و کار آماده کرده و کارایی و توانایی او را در انجام آن‌ها افزایش می‌دهد و تربیت نیروی کار ماهر برای بازار کار و همچنین ایجاد فرصت شغلی با آموزش‌های ارائه شده در راستای ایجاد خلاقیت و توأم بودن آموزش‌های نظری و عملی را از جمله ضرورت‌های توجه به آموزش‌های مهارتی برشمرد.

وی با اشاره به فعالیت‌های اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کردستان یادآور شد: اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کردستان دارای ۱۶ مرکز چارت دار دولتی و ۱۳۵ آموزشگاه آزاد فنی و حرفه‌ای است که سالیانه بالغ بر چهار میلیون و ۵۰۰ هزار نفر ساعت آموزش‌های مهارتی به متقاضیان و افراد جویای کار ارائه می‌شود.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کردستان بیان کرد: فعالیت این اداره کل در قالب تیم‌های سیار روستایی، زندان‌ها، پادگان‌ها، صنایع و صنوف، جوار دانشگاه و غیره می‌کوشد تا بتواند به بخش قابل توجهی از نیازهای مهارتی مردم شریف استان کردستان پاسخ دهد ولی برای توسعه و گسترش بیش از پیش آموزش‌های مهارتی نیاز به تعامل و همکاری کلیه دستگاه‌های اجرایی سطح استان است.

احمدی متناسب سازی آموزش‌های مهارتی با نیاز بازار کار و تلاش در راستای احصای مشاغل آینده و ارائه آموزش‌های مهارتی در این راستا در سطح استان را یکی دیگر از اهداف و سیاست‌های اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کردستان در سال‌های آتی ذکر کرد و گفت: اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کردستان با نیازسنجی منطقه‌ای انجام شده و شناسایی پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های حوزه اشتغال در هر شهرستان اقدام به تدوین سند توسعه آموزش‌های مهارتی با رویکرد محلی و منطقه‌ای نموده است که این مهم گامی مهم و مؤثر در راستای ایجاد زمینه لازم برای اشتغال مولد و پایدار با تکیه بر ظرفیت‌های موجود است.

وی با اشاره به لزوم ایجاد گفتمان مهارت آموزی در سطح استان، اظهار داشت: زمینه سازی لازم برای ایجاد فرهنگ مهارت آموزی و فاصله جامعه از فرهنگ غلط مدرک گرایی و پشت میز نشینی در سایه تعامل، همکاری و همدلی کلیه دستگاه‌های اجرایی سطح استان فراهم می‌گردد و این مهم با توجه ویژه به آموزش‌های مهارتی و ارائه مشوق‌های لازم برای جذب جوانان به آموزش‌های فنی و حرفه‌ای به عنوان یک ارزش اجتماعی محقق می‌شود.

کد خبر 4990628

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha