کتاب کیش گنوسی (پیام خدای ناشناخته و صدر مسیحیت) ترجمه و منتشر شد

کتاب کیش گنوسی (پیام خدای ناشناخته و صدر مسیحیت)، هانس یوناس ترجمهٔ ماشاالله‌کوچکی‌میبدی و حمید هاشمی‌کهندانی به همت انتشارات دانشگاه ادیان و مذاهب منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، موضوع اصلی این کتاب، اندیشه باطنی به معنای توجه به روح معارف دین است که در تاریخ اندیشه دینی، نقطه مقابل اخباری گریِ اهل ظاهر بوده است، به همان ترتیب که در علوم انسانی، نظیر حقوق، ادبیات و غیره همیشه کسانی در باب فهمی که از متون بنیادین داشته اند با یکدیگر ستیز می‌کرده‌اند.

جماعتی از متدینین به مسیحیت در دوره‌های مختلف هرکدام بر سر حقانیت تفسیری که از کتاب مقدس و متون دینی شأن داشته اند با یکدیگر و بر همین اساس نیز با غیر، مواجهه کرده اند و به همین دلیل اهمیت سیاسی و تاریخی به دست آورده اند. بر این اساس باطنی گری را می‌توان پیش از هر چیزی یک روش تحقیق در نظر گرفت که نه به دینی (مسیحیت) نه به فرقه‌ای (مانی، والنتین و غیره) و نه به جهتی (شرق ایرانی یا غرب یونانی) قابل انحصار است. این همان رخداد گونه گونی است که مورخین پرشمار اندیشه دینی ما نظیر جامی و سلمی و غیره نیز برشمرده و در کتاب‌های خود اشکال مختلف آن را با ذکر ویژگی‌ها و اختلافات شأن دسته بندی کرده‌اند.

هانس یوناس فیلسوف و مورخ دین آلمانی در این کتاب، باطنی گری پس از مسیح علیه السلام را به صورت یک دین معرفی کرد ه است که ریشه‌های تاریخی و جغرافیایی دارد و از همین رو نام آن را religion گذاشته است؛ مترجمان به همین سبب نام کیش (و نه دین) را برابر آن گذاشته‌اند. این اعتقاد که در تعظیم شعائر الاهی، ضرورتی به رعایت صور خارجی دین نیست و ملاک دین داری، شناخت خداوند و اعتقاد قلبی به او است، اختصاصی به دین مسیح علیه السلام ندارد و گروه‌های متعددی از این روش پیروی می‌کرده‌اند.

کتاب کیش گنوسی (پیام خدای ناشناخته و صدر مسیحیت)، هانس یوناس ترجمهٔ ماشاالله‌کوچکی‌میبدی و حمید هاشمی‌کهندانی به همت انتشارات دانشگاه ادیان و مذاهب در ۵۸۴ صفحه و به بهای ۷۸,۰۰۰ تومان منتشر شد.

کد خبر 4998687

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha