لزوم پیشگیری از معطلی مجدد کامیون‌ها در میلک/ مرز بازگشایی شد

زاهدان - افغانستان وابسته به واردات است و ایران می تواند نیازهای بازار این کشور را برآورده کند اما تحقق این امر مستلزم استفاده از ظرفیت های مرز آن هم بدون مانع تراشی است.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- فرشته بامری: روابط تجاری بین دو کشور ایران و افغانستان سابقه‌ای دیرینه دارد و در طول سال‌های متمادی همواره دو کشور، تقویت و افزایش مبادلات تجاری را مورد تاکید قرار داده‌اند و مبادلات تجاری دو کشور همواره از طریق بازارچه‌های مرزی امکان پذیر بوده است.

اما در مرداد ماه ناگهان بازارچه مرزی «میلک» از سوی طرف افغانستانی مسدود و کار ترانزیت مختل می‌شود و قاچاق سوخت توسط کامیون داران افغانستانی و برخورد ناشایست برخی از آنها با رانندگان ایرانی از جمله دلایل این حادثه عنوان می‌شود.

طبق آخرین آمار روزانه حدود هزار دستگاه فقط از ناوگان حمل و نقل جاده‌ای افغانستان در این مسیر تردد دارند و تعداد ناوگان فعال کشورمان در این مسیر نیز در حال حاضر روزانه ۳۰۰ دستگاه کامیون است که این تفاوت عددی بیانگر این است که اتفاقات افتاده به ضرر تجار افغانستان است بنابراین باید طرف مقابل به خواسته‌های قانونی ایران احترام بگذارد.

نصیر احمدی یکی از کامیون داران ایرانی در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: یکی از رانندگان مسیر تجاری «میلک» به افغانستان هستم و سیمان و لوازم ساختمانی به افغانستان حمل می‌کنم.

برخی کامیون داران با وجود همه مشکلات و کمبودها همانجا به مدت چند روز متوقف شدند و نتوانستند بار را به مقصد برسانند

وی افزود: متأسفانه دو هفته قبل در حالی که به نزدیکی مرز «میلک» رسیده بودم متوجه صف طولانی در این بازارچه مرزی شدم و اطلاع یافتم که مرز بسته شده است.

وی تصریح کرد: برخی کامیون داران با وجود همه مشکلات و کمبودها همانجا به مدت چند روز متوقف شدند و نتوانستند بار را به مقصد برسانند.

وی ادامه داد: اگر محصول فاسد شدنی به همراه کامیون داران باشد قطعاً در این گرمای هوا فاسد می‌شود و به مقصد نمی‌رسد.

علی برزگر یکی دیگر از کامیون داران ایرانی هم در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: سال‌ها است از بازارچه مرزی «میلک» کالا جابه جا می‌کنم و همیشه به راحتی از مرز عبور می‌کردم.

وی افزود: اما در مرداد ماه تردد در این مسیر مختل شد و اجازه ورود و خروج کالا سلب شده بود و من نتوانسته‌ام از ابتدای مرداد تا چند روز قبل باری جابه جا کنم.

وی تصریح کرد: توقف و ممنوعیت جابه جایی سبب می‌شود تا فروش پیش بینی شده محقق نشود و صادرکننده دچار خسارت شود.

وی ادامه داد: وجود حجم زیاد کامیون در مرز مطلوب نیست و مسئولان باید راهکاری برای جلوگیری از مانع تراشی‌های کشور متقابل بیندیشند.

این راننده کامیون می‌گوید: مسئولان دو کشور باید منافع تجار را در نظر بگیرند و شرایط را برای از سرگیری روابط تجاری فراهم کنند.

بازگشایی مجدد میلک

احمد علی موهبتی، استاندار سیستان و بلوچستان روز گذشته در نشست خبری خود با اصحاب رسانه از بازگشایی بازارچه مرزی «میلک» خبر داد و اظهار داشت: با امضای تفاهم نامه مرزی بین ایران و افغانستان مرز «میلک» بازگشایی شد.

وی افزود: در پی تعطیلی اجباری پایانه مرزی میلک و برای رفع مشکل موجود تفاهم نامه مرزی در سالن اجتماعات پایانه مرزی «میلک» بین دو کشور امضا شد و اکنون رفت و آمد طبق روال عادی در جریان است.

استاندار سیستان و بلوچستان تصریح کرد: در صورتی که قوانین دو کشور رعایت نشود رفت و آمد تجار با مخاطره روبه رو و ترددها مختل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه نگاه خوشبینانه دو طرف نسبت به یکدیگر از اهمیت ویژه ای برخوردار است و موجب تحکیم روابط می‌شود، گفت: معطلی تجار و خودروهای ترانزیتی در مرز یک معضل است که سبب افزایش قیمت تمام شده کالاها می‌شود.

معطلی تجار و خودروهای ترانزیتی در مرز یک معضل است که سبب افزایش قیمت تمام شده کالاها می‌شود

موهبتی ادامه داد: باید زمینه‌ای فراهم شود تا تجار برای انتقال کالاهایشان از مرزهای این منطقه بیشتر تشویق و ترغیب شوند نه اینکه با برخی اقدامات آنان را به مرزهای دیگر سوق دهیم.

به عقیده بسیاری از کارشناسان تجارت با کشور دوست و همسایه افغانستان برای هر دو طرف سود آور است زیرا این کشور با داشتن ظرفیت‌های دامی، معدنی و سنگ‌های قیمتی به دلیل وجود چالش‌های سیاسی و جنگ هنوز نتوانسته در تولید برخی مایحتاج خودکفا شود از همین رو به ناچار بیش از ۹۰ درصد کالاهای مورد نیازش را وارد می‌کند از همین رو این یک ظرفیت بی نظیر برای دستیابی محصولات ایرانی به بازارهای این کشور است.

پایانه مرزی «میلک» یکی از استراتژیک‌ترین مرزهای سیستان و بلوچستان است

ایوب کرد، مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: در حال حاضر مراودات تجاری در پایانه مرزی «میلک» به صورت عادی در جریان است به طوری که هم‌اینک روزانه حدود ۳۰۰ دستگاه کامیون در این پایانه مرزی در حال تردد هستند.

وی با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه مشترک بین مسئولان استان سیستان و بلوچستان و والی نیمروز افغانستان افزود: از ابتدای مرداد ماه سال جاری و پس از گذشت ۲ ماه از اجرای مصوبه کمیسیون کالای قاچاق سیستان و بلوچستان مبنی بر توقف کامیون‌های افغانستانی که اقدام به قاچاق سوخت و کالا می‌کردند عده‌ای از رانندگان و مالکان آن کشور با تجمع در ولایت نیمروز و انسداد معبر ورودی به ایران از ورود کامیون خالی به کشور جلوگیری و عملاً موجب توقف مراودات تجاری دو طرفه شده بودند.

قول مساعد طرف افغان برای رفع مشکلات

وی ادامه داد: در این مدت رایزنی فراوانی از سوی مقامات افغانستان انجام شد که نهایتاً با اعزام هیئتی به سرپرستی معاون مالی والی نیمروز و برگزاری نشست مشترک با هیأت ایرانی به سرپرستی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سیستان و بلوچستان ضمن پذیرش مشکلات ناشی از رفتار برخی از رانندگان متخلف افغانستان در خصوص نظارت بیشتر بر رفتار رانندگان قول مساعد داده شد.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای سیستان و بلوچستان حجم مبادلات تجاری از پایانه مرزی میلک در چهار ماهه سال جاری را ۴۱۱ هزار و۵۶۷ تن کالا عنوان کرد و افزود: کالاهای ترانزیتی شامل گندم، پارچه، لوازم یدکی اتومبیل، داروهای گیاهی، انواع لاستیک، روغن موتور و گوشت است که از کشورهای چین، هندوستان، امارات، کره جنوبی، ژاپن، آلمان، ترکیه، فرانسه و تایلند به مقصد کشور افغانستان ترانزیت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه کالاهای صادراتی هم شامل سیمان، هیدروکربن، بنزین، تره بار، فرآورده‌های لبنیاتی، ماکارونی، خرما، آبمیوه و پودر لباسشویی می‌شود، تصریح کرد: پایانه مرزی «میلک» یکی از استراتژیک‌ترین مرزهای سیستان و بلوچستان محسوب می‌شود که به عنوان مهمترین مرز خشکی استان، دروازه ورود کشور افغانستان برای رسیدن به آب‌های آزاد است.

در مجموع مبادلات تجاری مرزی یکی از شاخص‌های اصلی در برقراری ارتباط بین کشورهای همسایه است از همین رو با توجه به ظرفیت سیستان و بلوچستان در حوزه صادرات و ترانزیت و نتایج ارزشمند آن نظیر کسب درآمد ارزی، ایجاد فرصت‌های شغلی جدید و افزایش نفوذ منطقه‌ای استفاده از این ظرفیت بی نظیر باید مدنظر همه مسئولان باشد.

کد خبر 5000484

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 5 =