پاسخ به شبهاتی درباره عزاداری برای سیدالشهدا (ع)

اصفهان - کارشناس مذهبی با پرداختن به یکی از شبهات عزاداری سیدالشهدا (ع) گفت: عزاداری در نگاه دین، صرفاً عادت‌واره‌ای مذهبی نیست بلکه رویدادی تاثیرگذار در رشد و حیات فردی واجتماعی جامعه است.

به گزارش خبرنگار مهر، این هفته در طرح «سه شنبه‌ها با پاسخگویی به شبهات دینی» خبرگزاری مهر، کارشناس مذهبی در ارتباط با یکی از شبهات عزاداری مطرح این روزها مطالبی را مطرح کرده است.

زهرا ابراهیمی در گفت و گو با خبرنگار مهر با بیان اینکه شرایط بیماری کرونا بستر سوالات و شبهات متعددی را در باب عزاداری‌های ماه‌های محرم و صفر باز کرده است، اظهار داشت: پاسخ به این شبهات و سوالات اگر همراه با اظهارنظرهای نادقیق باشد قطعاً عوارض نامطلوبی به دنبال خواهد داشت به نوعی که امسال بر پایی مناسک عاشورایی با اما و اگرهایی همراه بود و عده‌ای نیز نادانسته و یا حتی مغرضانه به تبلیغ برعلیه برگزاری آئین‌های محرم پرداختند.

وی افزود: عده‌ای اصرار مذهبیون به مراسمات مذهبی را تنها امری احساسی و عاطفی دانسته و از این طریق مذهبی‌ها را محکوم به تدین عامیانه و غیرفقهی کردند و عده‌ای نیز دلیل این اصرارها را صرفاً امری سیاسی دانسته و علت عزاداری‌ها را به دلایل سیاسی منحصر دانستند اما به نظر می‌رسد این گونه قضاوت کردن نشان از عدم آگاهی نسبت به فواید و اثرات اجتماعی مراسمات عزاداری دارد.

کارشناس مذهبی با اشاره به اینکه شرایط کرونایی امسال و وجود محدودیت‌ها فرصتی برای عمق‌بخشی به بصیرت دینی مردم است، تاکید کرد: ارائه پاسخ‌های مستدل در این زمینه کمک شایانی به افزایش عقلانیت مردم کرده و به رفع گره‌های فکری و احساسی آنها کمک می‌کند.

دیدگاه مادی‌گرایی به آئین‌های مذهبی و بی توجهی به فواید و کارکردهای اجتماعی

وی با اشاره به اینکه عده‌ای تنها با دیدگاه مادی‌گرایی به آئین‌های مذهبی نظر می‌افکنند، تاکید کرد: این افراد آئین‌های مذهبی را فاقد هر گونه حیات‌بخشی تصور نموده و اثرات این مناسک را صرفاً اموری اخروی و یا تشریفاتی دانسته و به فواید و کارکردهای اجتماعی مناسک دینی توجهی ندارند.

ابراهیمی تاکید کرد: باید توجه کرد که عزاداری در نگاه دین، صرفاً عادت واره‌ای مذهبی نیست بلکه رویدادی همراه با تأثیرات اجتماعی فراوان است و تأثیراتی که رشد و حیات فردی واجتماعی جامعه را به همراه دارد.

وی با اشاره به اینکه انسان در زندگی اجتماعی خود همواره با ظلم روبروست و تاریخ همیشه شاهد ظالم و مظلوم بوده است، تاکید کرد: از مهم‌ترین کارکردهای اجتماعی عزاداری این است که می‌توان از طریق این مناسک به هم‌پوشانی عینی مفاهیم ظلم و ظالم در زندگی اجتماعی پرداخت و این امر منجر به بازتولید مکرر این مفاهیم می‌شود.

مدیر گروه نویسندگی صریر وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان، با بیان اینکه افزایش انسجام و همبستگی درونی از دیگر فواید عزاداری‌ها برشمرد و گفت: مردم به واسطه عزاداری‌ها به وحدت رسیده و از تفرقه دوری می‌کنند.

تقویت حافظه جمعی تشیع و افزایش روحیه اعتراض به ظلم ستمگران

وی اضافه کرد: علاوه بر این تهییج مذهبی که به واسطه عزاداری نصیب عزاداران می‌شود، عزاداری به تقویت حافظه جمعی تشیع کمک می‌کند و این امر روحیه اعتراض نسبت به ظلم را افزایش می‌دهد.

ابراهیمی تصریح کرد: از دیگر کارکردهای برپایی مناسک عزاداری سیدالشهدا را می‌توان به بازتولید مفهوم امید برشمرد که امید به آمدن منجی و نجات بشریت از ظلم و ظهور منتقم خون امام حسین (ع) از جمله این کارکردهاست.

مناسک عزاداری در شکل‌گیری و تقویت روحیه‌ی شهادت‌طلبی مؤثر است

این کارشناس مذهبی تاکید کرد: امت مسلمان به واسطه شهادت و دارا بودن روحیه شهادت طلبی حیات می‌گیرد و مناسک عزاداری در شکل‌گیری و تقویت روحیه‌ی شهادت‌طلبی مؤثر است و گفت و گو بین گروه‌های مختلف مردم نیز در سایه عزاداری‌ها شکل می‌گیرد.

وی ادامه داد: علاوه بر این تأثیرات اخلاقی این مناسک را نیز نمی‌توان نادیده گرفت چراکه تذکر و یادآوری مرگ به واسطه همین مناسک نوعی مرگ آگاهی سازنده را به ارمغان می‌آورد.

ابراهیمی بیان داشت: خدمتگزاری به مردم در مراسم عزاداری زمینه‌رشد اخلاقی مردم را فراهم می‌کند و تواضع و فروتنی آنها را مضاعف می‌کند؛ همچنین روحیه ایثار و فداکاری و پذیرش مسئولیت اجتماعی نیز به واسطه همکاری در برپایی این مراسم‌ها نصیب انسان می‌شود.

تثبیت هویت اجتماعی و ایجاد ظرفیت برای امدادرسانی همه جانبه مردم

وی تثبیت هویت اجتماعی و ایجاد ظرفیت برای امدادرسانی همه جانبه مردم از دیگر مزایای برگزاری مراسمات دانست و گفت: بر این اساس اگر انسان قدرت تحلیل خود را تقویت نماید و به سلامت معنوی خود در اجتماع بیندیشد هرگز به حذف مطلق عزاداری‌ها فکر نمی‌کند.

این کارشناس مذهبی اظهار داشت: البته با توجه به اینکه امکان جمع بین عزاداری و رعایت پروتکل‌ها وجود دارد و معذوریت عقلی و شرعی در این ارتباط وجود ندارد می‌توان مراسمات را برپا کرد و در عین حال بهداشت را نیز رعایت کرد.

کد خبر 5016930

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 7 + 11 =

  نظرات

  • فهیمه IR ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
   1 0
   بسیار عالی و تاثیر گذار بود ممنون
  • زهرا نظری IR ۱۶:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
   0 0
   لطفا از این دست مطالب بیشتر منتشر کنید؛ در این مورد قادر به پاسخگویی به شبهات برخی دوستانم نبودم که این مطلب خیلی کمکم کرد... ممنونم
  • مهدیس CA ۱۸:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
   0 0
   عالی بود قلم بسیار زیبایی دارین استاد
  • زهرا CA ۱۸:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
   0 0
   بسیار خوب مختصر ومفید بود ممنون
  • ندا IR ۲۰:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
   0 0
   چه متن قشنگی بودخیلی تاثیرگذار بوود