شهرک بزرگ صنایع تبدیلی خرما در استان بوشهر راه‌اندازی شود

بوشهر - نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر گفت: شهرک بزرگ صنایع تبدیلی خرما در استان بوشهر که در وزارت صمت نیز تأیید شده است، راه‌اندازی شود.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری صبح چهارشنبه در دیدار معاون بین الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: استان بوشهر ظرفیت فوق العاده ای دارد که نیازمند فکر و ایده‌هایی بزرگ و جهادی است.

وی اضافه کرد: کارها در استان بوشهر بر اساس دانش، اخلاق محوری، همدلی و در فضایی علمی و دقیق و بر اساس اندیشه‌های مقام معظم رهبری در حال انجام داشت.

امام جمعه بوشهر با اشاره به تحولات صورت گرفته در دانشگاه آزاد خاطرنشان کرد: در فضای مدیریت جهانی اگر دارای یک نظام مهندسی و مدیریت دقیق جهانی نباشیم، بی شک توسط دیگران مدیریت خواهیم شد.

وی با تأکید بر اینکه یکی از ابعاد مهم اقتدار در یک نظام ملی و فراملی، توسعه مدیریت دانش و مدیریت مراکز دانش است، عنوان کرد: دانش هم صلابت می‌آفریند و هم سلامت و یکی از روش‌های ایجاد گستره‌ی دانش و اتحاد بین مراکز دانشگاهی، توسعه جغرافیایی و توسعه علمی است که خوشبختانه این امر در استان بوشهر از چند سال قبل با انجام امور اولیه تشکیل دبیرخانه اتحادیه دانشگاه‌های حوزه خلیج فارس انجام شده است.

وی دانشگاه‌ها را مهم‌ترین مراکز تولید فکر برشمرد و اذعان کرد: اگر میان دانشگاه‌های حوزه خلیج فارس اتحادی شکل گیرد، به عنوان یک الگو در تولید علم، بیداری و آگاهی اسلامی و بصیرت جهانی دیگر کشورها را نیز ترغیب جهت شرکت در این مسئله خواهد کرد.

امام جمعه بوشهر با اشاره به اینکه ایجاد سامانه‌های صحیح فکری مانع از ایجاد تنش می‌شود، افزود: این ارتباط از یک سو هم ایجاد وحدت و از سوی دیگر سبب اشاعه صحیح تفکر اسلام ناب محمدی (ص) خواهد شد.

وی با بیان اینکه با قریب به پنج میلیون اصله نخل، بوشهر سومین استان از نظر تولید خرما در کشور است، گفت: با ۷۳ نوع خرما و رطب و ویژگی‌های ممتاز و منحصر به فرد، تنوع خرما در بوشهر فوق العاده است اما متأسفانه مسائل پایین دستی این محصول از جمله فرآوری، بسته بندی‌های با استاندارد بین المللی، بازیافت بدنه نخل برای الیاف و مواردی از این قبیل کم است.

آیت الله صفایی بوشهری با اشاره به پیشنهاد ایجاد شهرک بزرگ صنایع تبدیلی خرما در استان بوشهر که در وزارت صمت نیز تأیید شده است و با توجه به توانمندی‌های دانشگاه آزاد اسلامی، عنوان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی می‌تواند نقشه علمی سامانه مدیریت، تولید و تبدیل خرمای استان یعنی طبقه بندی، بسته بندی، یافتن بازار حقیقی و مجازی و تجارت الکترونیک خرما و صنایع تبدیلی آن و حتی برنامه‌های دانش بنیان اصلاح ژنتیک و نحوه آبرسانی علمی آن را برعهده بگیرد تا ضمن جلوگیری از خام فروشی، ارز آوری چشم گیری را نیز نصیب کشور کند.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر صنعت توریسم را یکی از صنایع مهم و توریسم علمی را نیز از بخش‌های ویژه این صنعت برشمرد و عنوان کرد: می‌توان با ایجاد مراکز گردشگری در فضای علمی، جذابیت ایجاد کرد که خوشبختانه در استان بوشهر ۲ گرایش صنایع دریایی و علوم انرژی (هسته‌ای و فصیلی) هر دو به صورت ممتاز موجود است.

امام جمعه بوشهر با تأکید بر اینکه هر بخشی که توسط مراکز علمی، دانشگاه و مراکز فناوری مدیریت شود، کارها دلسوزانه، پرشتاب، علمی تر و در خدمت نظام و کشور انجام می‌شود، یادآور شد: برنامه‌هایی نظیر ایجاد دانشکده هوا و فضا، دانشکده‌های پزشکی، توریسم پزشکی، تولید چوب و مواردی از این قبیل که توسط دانشگاه آزاد پیگیری می‌شود امیدآفرین است.

کد خبر 5019750

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha