دستاورد جدید سلول بنیادی در دامپروری با تولید پدران جانشین

یک دستاورد جدید در حوزه تحقیقات سلول بنیادی به محققان کمک می کند تا در قلمرو حیوانات پدران جانشینی بسازند که اسپرم آنها ویژگی های ژنتیک حیوانات اهدا کننده را دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گاردین، محققان با استفاده از مهندسی ژنتیک و سلول بنیادی خوک، بز و گاوهایی پرورش داده اند که می توانند پدر جانشین باشند. این حیوانات نر اسپرم هایی را فراهم می کنند که ویژگی های ژنتیکی حیوانات اهدا کننده را در خود دارند. این تحقیق با هدف ایجاد روشی برای برطرف کردن نیاز غذایی جهان انجام شده است.

کشاورزان و دامداران سال های متمادی به طور گزینشی دامی را پرورش می دهند که ویژگی های برتری داشته باشد، مثلا در برابر بیماری ها و گرما مقام باشد، اما  پرورش چنین دام هایی با روش هایی مانند لقاح مصنوعی به دلیل چالش های فنی و لجستیکی محدود بوده است.

اکنون محققان با استفاده از ابزار مهندسی ژنتیک Crispr-Cas۹ که شبیه یک قیچی مولکولی است، ژنی را حذف کرده اند  که مخصوص عقیمی گونه نر است.  آنها امیدوارند کشاورزان  با استفاده از  این روش کارآمدتر، چالش روزافزون کمبود مواد غذایی در جهان، تغییرات آب وهوایی و گونه های در حال انقراض را برطرف کنند.

پژوهشگران در این تحقیق موش، خوک و گاوهایی عقیم اما سالم پرورش دادند. در مرحله بعد سلول های بنیادین تولید کننده اسپرم به این حیوانات پیوند زده شد و در نتیجه اسپرم اهدایی در بدن این حیوانات تولید شد.

تا به حال موش های پدر جانشین، صاحب فرزندانی سالم با ژن های اهدایی شده اند. این تحقیق نشان دهنده کارآمدی طرح مذکور است البته محققان باید آن را ارتقا دهند و فرایند را بهبود بدهند تا برای حیوانات بزرگتر نیز قابل استفاده شود.

جون اوتلی مولف این پژوهش در دانشگاه ایالتی واشنگتن می گوید: در این فرایند محققان اطمینان حاصل کردند که فرزندان این پدر جانشین مهندسی ژنتیک شده نیستند. در حقیقت فرزندان این پدر جانشین از اسپرمی به وجود آمده اند که کد ژنتیک آن دستکاری نشده است. 

 این روش با فرایند تولید ارگانیسم های مهندسی ژنتیک شده بسیار تفاوت دارد و در حقیقت انتقال ژن از یک گروه به گروه یا گونه دیگری از حیوانات است. 

کد خبر 5024330

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 11 =