بررسی اسناد تصرف لانه جاسوسی در کتابی جدید

کتاب «دیوار سفارت، دیوار نفس» درباره ماجرای تصرف لانه جاسوسی آمریکا در ایران، توسط موسسه فرهنگی هنری قدر ولایت منتشر و راهی بازار نشر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، کتاب «دیوار سفارت، دیوار نفس» اثر گروه تحقیق موسسه فرهنگی هنری قدر ولایت، به‌تازگی توسط این‌موسسه منتشر و راهی بازار نشر شده است.

از وقایع بسیار مهم بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، اشغال لانه جاسوسی آمریکا توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام است؛ واقعه‌ای که امام خمینی (ره) از آن با عنوان «انقلابی بزرگ‌تر از انقلاب اول» یاد کردند. مواضع ایشان درباره آمریکا و آن حادثه، بسیار روشن و قاطع است، لقب «شیطان بزرگ» را پس از ۱۳ آبان ۱۳۵۸ به آمریکا دادند.

امام خمینی (ره) نه به‌عنوان «بهانه» (که برخی مدعی‌اند) بلکه به عنوان استراتژی اساسی نظام جمهوری اسلامی در مقابله با استکبار و ظلم‌ستیزی، از این واقعه مهم بهره گرفتند، و تا پایان عمر بابرکت و شریفشان با شدت بر آن پای فشردند و این واقعه و یاد و جهت‌گیری صحیح آن را حفظ کردند. ایشان اشغال لانه جاسوسی را به‌عنوان سرآغاز بُعد مبارزه بین‌المللی با ریشه مفاسد در جهان، بزرگ شمردند.

با وجود این بیانات و تبیین مسئله؛ این واقعه، هم از سوی آمریکایی‌ها که یک سوی آن قرار دارند و هم از سوی برخی عوامل اشغال‌کننده لانه و بعضی از جریان‌ها و اشخاص سیاسی، مورد تحریف و تردید قرار گرفته است.

در درون کشور برخی جریان‌ها از جمله لیبرال‌ها و ملی‌گرایان، همچون نهضت آزادی و بازرگان در رأس این نهضت، ابوالحسن بنی‌صدر و جناح جبهه ملی، به دلیل افشاگری‌های ارتباط آنان با سفارت و عناصر اطلاعاتی آمریکا، و ضربه خوردن به حیثیت سیاسی و ساقط شدن از قدرتشان، از ابتدا و کمی بعد از اشغال لانه، به ضدیت و مخالفت با این اقدام برخاستند. بعدها جریان‌های پیوسته یا مرتبط با لیبرال‌ها از درون حاکمیت، به‌خصوص تعدادی از عناصر لانه جاسوسی که به دلایلی رویکرد جدیدی در قبال مسائل نظام از جمله ارتباط با آمریکا پیدا کرده بودند، به روایت‌ها و توجیهاتی از این حادثه پرداختند که یا اصل آن را زیر سوال می‌برند و یا تداوم تقابل با خصلت استکباری آمریکا و لزوم مقاومت در برابر خواسته‌های زیاده‌خواهانه او را مورد خدشه قرار می‌داد.

شناخت چرایی اتخاذ این مواضع و بیان این نقطه نظرها به‌خصوص از سوی معدود از کسانی که یک روز از دیوار سفارت آمریکا بالا رفته و مهم‌ترین واقعه انقلاب را رقم زده و هیمنه آمریکا را در جهان فرو ریختند، ولی امروز دچار تردید شده و ندامت‌خواهی می‌کنند، به‌خصوص برای جوانان بسیار ضروری است. جلوگیری از «تحریف» واقعیت‌ها خصوصاً اتفاقات دهه شصت برای حافظه تاریخی ملت و شکست سایر توطئه‌های آمریکا از جمله «تحریم»، شناخت این حادثه و ابعاد آن و مواضع گروه «پشیمان» ها را الزامی می‌کند.

این کتاب در ۴ فصل به بررسی موضوعات ذیل پرداخته است:

۱- سابقه آمریکا در ایران قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تا اشغال لانه جاسوسی.

۲- چگونگی اشغال لانه جاسوسی، روند اطلاع‎یابی و حمایت امام خمینی از آن، ماجرای طبس و ادامه گروگان‌گیری.

۳- سرنوشت دانشجویان پیرو خط امام، عوامل تغییر مواضع در برخی از این دانشجویان.

۴- تداوم انگیزه‌های تصرف لانه جاسوسی پشیمانی و توبه یا ایستادگی؟

در پیوست‌ها هم متن بیانیه الجزایر و همکاری مؤسسه نظرسنجی آینده با بیگانگان درج شده است.

این‌کتاب با ۳۳۶ صفحه و قیمت ۳۵ هزار تومان منتشر شده است.

کد خبر 5036833

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 14 =